Into The Night 1. Sezon Dizi İncelemesi – Netflix


Netflix’in Belçika yapımı dizisi Into The Night bugün (1 Mayıs 2020) yayınlandı. Jacek Dukaj’ın bilim kurgu romanı The Old Axolotl’dan esinlenilerek hazırlanan dizinin kadrosunda Türk oyuncu Mehmet Kurtuluş da bulunuyor. Dizinin  1. sezonu 6 bölüm olarak yayınlandı. Dizinin başrollerinde Mehmet Kurtuluş, Jan Bijvoet, Nabil Mallat, Pauline Etienne, Pauline Etienne gibi oyuncular yer alıyor. Birçok farklı ulustan oyuncunun bulunduğu Into The Night’ın yönetmenliğini ise Inti Calfat ve Dirk Verheye gerçekleştirdi.

Into The Night – Mehmet Kurtuluş

Into The Night Dizisinin Konusu

Tanımlanamayan bir doğa olayı yaşanmaktadır. Güneş ışığı altında kalan her şeyin dengesini bozmakta ve insanları öldürmektedir. Tüm bunlar başlamadan hemen önce bir NATO askeri duruma kulak misafiri olur ve kaçmaya karar verir. Havalimanında gördüğü ilk uçağa bilet alır ama kimseyi inandıramadığı için uçağı kaçırır ve olaylar başlar. Artık bir grup insan bir uçakla güneşten kaçmak için sürekli batıya doğru gitmektedirler. Into The Night dizisi bir grup insanın bir doğa olayına karşı hayatta kalma mücadelelerini konu ediniyor.

Spoiler Uyarısı : Bu bölümden sonraki kısımdaki bilgiler spoiler içeriyor.

Into The Night Dizisinin 1. Sezon Değerlendirmesi

Hikayemiz Brüksel’de başlıyor. Hayatın normal seyrinde seyrettiği bir havalimanında başlarına geleceklerden habersiz karanlıkta kaçacak olan uçağımızın yolcuları yavaş yavaş gelmektedirler. Dizi uçağın yolcularının uçağa gelme ve karakterlerimize bir ön bakış ile başlıyor. NATO Askeri olan Terenzio (Stefano Cassetti) NATO toplantısında bir felaketin kapıda olduğuna kulak misafiri olmuş kaçmak için havalimanına gelmiştir. Güneşten kaçmak için batıya gitmesi gerekiyor ancak ilk bulduğu uçak Moskova uçağıdır. Uçağa binmeden önce bir askerin silahını zorla alan Terenzio uçağı kaçırmak için harekete geçer.

Başta bunun bir terörist işi olduğu düşünülse de yolcular ve yardımcı pilot zaman geçtikte gerçeği anlayacaktır. İlk bölümlerinin oldukça akıcı olduğu dizi yoğun bir tempo içerisinde geçiyor. Uçağın içerisinde bir çok farklı ulustan karakter bulunmaktadır. Hepsinin görevi ve geçmişi birbirinden farklı. Bu da dizideki karakter çeşitliliğini destekliyor. 6 bölümden oluşan dizide her bölümün başında 6 ana karakterden birinin hayatından bir sekans görüyoruz ve böylece karakterleri daha yakından tanımış oluyoruz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  The Punisher: Spoilersız İnceleme

Into The Night – Karakter Analizi

  • Sylvie : Belçika ordusunda çalışan bir asker. Sevgilisi de bir asker. Sevgilisi kanserden ölünce ordudan istifa ediyor ve sevgilisinin küllerini alarak Moskova’ya gitmeye karar veriyor. Külleri buraya serptikten sonra intihar etme niyetindedir.
  • Mathieu : Eşini uçağa binmeyen hostesle aldatan yardımcı pilot. Hikaye boyunca uzun süre grubun liderliğini üstleniyor.
  • Terenzio : NATO ordusundaki binbaşı. İyi bir asker olamadığı için bu duruma içerlemiş durumda. Kendini kanıtlama ihtiyacını görebiliyoruz. Gruba liderlik etmek istiyor.
  • Ayaz : Karakteri Mehmet Kurtuluş canlandırıyor. Türklüğü ile gündeme geliyor. Geçmişi sebebiyle grup içerisinde “yargılanıyor”. Terenzio ile sürekli bir çatışma içerisinde.
  • Jakub : Tamirci. Geride bıraktığı eşini düşünüyor. Gruba yardım etmek ile etmemek arasındaki ikilemde kalıyor bir süre.
  • Rik : Güvenlik uzmanı olduğunu söyleyen Rik yer yer ahlak abidesi gibi görünse de aslında başarıya aç bir yapıya sahip. Öne çıkmayı, kahraman olmayı istiyor. Aynı zamanda korkak ve ispiyoncu bir karakter.

Yolculuk boyunca uçakta bir çok kriz yaşanıyor her krizde öne çıkan başka karakterler var. Yakıt sıkıntısı, sürekli uçağın batıya doğru gitmesi gerekliliği, pilotun elinin sakat olması ve sağlık durumunun kötüye gitmesi, uçak içerisindeki kavgalar gibi bir çok olay yaşanıyor. Dizinin 5. bölümü hariç tüm bölümlerinde tempo oldukça iyi. Akıcı bir dizi diyebiliriz Into The Night için. Hayatta kalma mücadelesi veren bir grup farklı karakterde ve milletteki insanın bir arada kalmaya çalışması ve kriz anlarındaki çözümler çok iyi yansıtılmış diyebiliriz.

Akıcı bir hikaye içerisinde karakterlerin hayatlarına dair ayrıntıları da her bölümde farklı bir karaktere odaklanarak öğreniyor olmak güzel. Hikayenin içerisine yedirilen bu kısımlar sayesinde karakterlerin olaylar karşısında verdikleri tepkiler daha anlamlı bir hale geliyor. Genel olarak değerlendirildiğinde izlerken insanı sıkmayan keyifli bir akışı var dizinin. Klasik bir Netflix temposuna uygun olarak hızlı ilerleyen hikayede bazı olayların çok hızlı geçilmesi insanın kafasında oturmayan taşlar bırakıyor. Temponun hızlı akması için yaşanan krizlerin karakterler tarafından değerlendirilmesine daha az yer verilmiş.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Rise of Empires: Ottoman - Dizi İnceleme - Netflix

Bir bilim kurgu hikayesi olsa da Into The Night gerçeklikten çok fazla uzaklaşmıyor. Bu yüzden izleyiciyi hikayenin içerisinde tutmayı başarabiliyor.

Into The Night Dizisinin Fragmanı

Konuyla ilgili anahtar kelimeler;
into the night yorum,
into the night dizi,
into the night netflix,
into the night konusu,
into the night netflix oyuncuları,
into the night oyuncular,
netflix into the night,
into the night yorumlar,
into the night 2020,
into the night  mehmet kurtuluş,
into the night oyuncuları,
into the night türk oyuncu,
into the night türk oyuncular,
into the night ayaz,
into the night kaç bölüm,
into the night dizi konusu

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 2 Average: 5]

3 Comments

  • Serhat

    Merhaba 2.sezon neler olabilir çok detaylı bir inceleme yapmışsınız ve bu konudaki fikrinizi merak ediyorum aynı zamanda bir kitaptan yola çıkılarak kurgulanmış fikirlerinizi merak ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.