İstanbul Hayranı Fransız – Marc Aryan’ın Hikayesi


1966 yılında bir konser vermek için Türkiye’ye gelmesi ile bir İstanbul hayranı olan Fransız şarkıcı ve söz yazarı Marc Aryan’ın hikayesi oldukça etkileyici. Türkçe öğrenen ve tamamen Türkçe şarkılardan oluşan bir albüm de çıkaran Marc Aryan günümüzde pek bilinmese de oldukça değerli bir sanatçı.

Marc Aryan’ın Katy isimli plağının kapak görseli

Marc Aryan Hayat Hikayesi

Gerçek adı Henry Markarian olan ünlü sanatçının ailesi Malatya’dan göçen bir ailedir. Önce Lübnan oradan da Fransa’ya göçmenlik başvurusu yaparak yerleşen ailesi ile yaşayan Marc Aryan’ın içine kapanık bir çocukluk geçirdiği söylenir. Orta okul yıllarından itibaren edebiyata ve dillere ilgi duymaya başlayan Marc bu ilgisinin bir sonucu olarak yine bu yıllarda ilk şarkı sözlerini yazmaya başladı. Müziğe de ilgi duyan Marc denemelerini dergilere yollamaya başladı.

Müzik ve şiir tutkusu yüzünden okul ile arası bozulan Marc derslerini ihmal ettiği ve başka gerekçeler ile bir kaç kez okuldan uzaklaştırıldı.  18 yaşına geldiğinde verem ile mücadele etmek zorunda kalmış ve bu hastalığı çok ağır bir şekilde geçirmiştir. İyileştikten sonra kendini adeta müziğe adamaya karar veren Marc Aryan piyano ve solfej dersleri almaya başlar. Okul hayatı da oldukça başarısız olan Marc liseyi dahi bitiremez ve okul hayatını da böylece noktalamış olur.

Marc Aryan ve Fecri Ebcioğlu

Marc Aryan’ın Müzik Serüveni

Çok iyi bir sesi olan Marc bu yeteneğinin oldukça farkındadır. Bu yüzden aldığı müzik eğitiminin ardından ilk plağını çıkarır. Gerçek adı ile çıkardığı ilk plağı hiç de beklediği gibi bir sonuçla karşılaşmaz ve büyük bir başarısızlık ile sonuçlanır.

1959 yılında kız kardeşlerinden birinin işlettiği bir gece kulübünde şarkısını sergileyebilmek için Belçika’ya gider. Burada şarkısını dinlettikten sonra çok olumlu izlenimler alan Marc Aryan’a bir kayıt şirketi tarafından sözleşme teklif edilir. Sözleşmeyi kabul edip imzalayan Marc Aryan bu tarihten itibaren artık Belçika’da yaşamaya başlamıştır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  90'lı Yılların Unutulmaz Tarkan Şarkıları

Çıkardığı her yeni şarkısı ile popülaritesini arttırmaya başlayan Marc Aryan artık giderek tanınan bir şarkıcı haline geliyordu. 1965 yılına gelindiğinde ise Marc Aryan – Katy  şarkısı ile adeta kariyer zirvesine ulaştı. Tüm yıl boyunca Belçika listelerinde en çok satan ilk 10 içerisinde yer aldı. Ayrıca Belçika’nın 3 özerk bölgesinden ikisi olan Volonya ve Flandre bölgelerinde ise en çok satan şarkı olmayı başardı.

Sürekli konserler vermeye başlayan Marc Aryan bazı yerlerde artık günde 3 kere konser verdiği bile oluyordu. Çok büyük bir üne kavuşmuştu. 1968 yılına gelindiğinde Doğu turnesine çıktı SSCB’de 60 bin kişilik bir stadyumda konser verdi. 1969 yılına gelindiğinde ise kazandığı paralar ile katy isimli plak stüdyosunu kurmayı başardı.

Marc Aryan’ın İstanbul isimli plağının kapak görseli

Marc Aryan’ın Türkiye Hikayesi

9 dil konuşmayı bilen Marc Aryan iki kez konser vermek için Türkiye’ye geldi. 1966 ve 1969 bu yıllarda verdiği konserlerde İstanbul’a hayran kalan Marc Aryan Türkçe öğrendi. Fecri Ebcioğlu‘nun Fransızca bestelerinden kaleme aldığı Türkçe şarkılar ile albüm yaptı. Bozuk Türkçesi ile söylediği şarkılar herkes tarafından çok beğenilen Macr Aryan o yıllarda Türkiye’de de popüler olmaya başladı. Hatta öyle ki dönemin en büyük dergilerinden Ses dergisinin 1966 yılında çıkan 1. sayısında  Ediz Hun-Tunç Okan- Marc Aryan yer almaktadır.

İstanbul için şarkılar söyleyen Ermeni kökenli ünlü sanatçı Marc Aryan Ermenistan için de Erivan isimli bir şarkı söylemiştir.

Marc Aryan’ın Türkçe Şarkıları

Fecri Ecbioğlu öncülüğünde bir çok Türkçe şarkı seslendirmiş olan Marc Aryan unutulmaz eserler bırakmıştır. Bu Şarkılardan bazıları şunlardır ;

  • Dünya dönüyor ( Atlı Karınca ) 
  • Moda Yolu 
  • Doğum Günün Kutlu Olsun 
  • Mersi 
  • Ayşe, Fatma, Semra ( Eski Aşıklar ) 
  • Kalbin Yok Mu?
  • Yalancısın 
  • Nasıl Evlenirsin Bu Lisanla 
  • Kimdir bu sevgili 
  • Dinle Yavrucuğum 

Şarkıların bir çoğu aranjman olarak yapılmıştır. Özellikle en popüler şarkılarından birisi olan “Volage, Volage” şarkısına 2 adet aranjman yapılmıştır. Bu şarkıların ardından Türk pop müziğinde aranjman devri başlamış uzun süre pop müzik sanatçıları aranjman şarkılar yapmıştır. Bunların öncüsü konumunda ise Ajda Pekkan gösterilebilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Oğuzhan Koç'dan Yeni Bir Single Çalışması : Küsme Aşka

Marc Aryan’ın şarkılarına spotify üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Ömercan Dinç

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 4]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.