İstanbul’un eşsiz manzarasında bir mola:Galata


Galata İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı tarihi açıdan zengin,gezebileceğiniz keşfedeceğiniz yeni mekanlarla,tarihi dokulu ara sokaklarla dolu bir semt.

İstanbulda bir gününüzü galataya ayırmanızı,her bir köşesini gezmenizi tavsiye ederim.Ben ulaşım olarak Anadolu yakasın’dan gittiğim için önce Karaköy‘e geçmeyi tercih ediyorum. Karaköy‘de iskelede indiğinizde yakınlarda konumunu belirteceğim Karabatak kafe var. Kafenin bulunduğu sokak mükemmel.

 

Karabatak’ın konumu
Aynı şekilde kafenin iç dizaynı da öyle.Bir yandan eski,tarihi bir doku taşırken diğer yandan da modern izler barındıran bir mekan. Kruvasan-kahve ikilisini mutlaka tatmalısınız.
Ben karaköy‘den taksim-tünel ile İstiklal caddesinin sonuna çıkıp yukarı Gezi parkına doğru kalabalık arasından yürüyerek,’İstanbul havası’ alarak gezmeyi tercih ediyorum.

İstiklal caddesi boyunca mağazalar,ara sokaklarda ufak kafeler var.Caddenin başına yukarıya doğru ilerlediğinizde yine bir ara sokakta Beyoğlu’nun meşhur yıllanmış mekanı İnci Pastanesi var.Profiterol deyince ilk akla gelen.Ben çok fazla farklı bulduğumu söyleyemeyeceğim ama orjinali orada olduğu için mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Bir lezzet durağı daha.İstiklal‘in başından nostaljik taksim-tünel tramvayıyla tekrar aşağıya inin.Kesinlikle tramvaya binip o eski İstanbul havasını yaşamalısınız.
Tünelin ordan Galata Kulesi‘ne yürüyerek kısa bir mesafe var. Arnavut kaldırımlı sokaklarda aşağı doğru ilerliyorsunuz.Orada hediyelik eşyalar,takılar vs. alabileceğiniz dükkanlar var. Galata‘da tavsiye edebileceğim en mükemmel mekan ise şüphesiz Konak Kafe. Bütün İstanbul tabiri caizse ayaklarınızın altında.Mutlaka uğrayıp bir türk kahvesi eşliğinde İstanbul’un tadını çıkartmalısınız.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]
Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Fasılların vazgeçilmezi İstanbul'un Semt Şarkıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.