İzlemeniz Gereken Bir Film : Snatch

Snatch çok ödül almış veya gişede büyük başarı elde etmiş bir film değil. Biraz gölgelerde kalmış diyebiliriz hatta. Ama kesinlikle izlemeniz gereken harika bir film.

Snatch, Guy Ritchie tarafından yazılıp yönetilmiş bir film. Başrolde kimin olduğunu söylemekse oldukça güç. Birçok yetenekli oyuncu Snatch filminde rol aldı. Öyle ki bütçesi 6 milyon pound olan filmi aynı kadroyla şimdi çekmek isteseniz çekemezsiniz.

Filmin konusuysa oldukça ilginç. Yani gerçekten ilginç, anlatması zor. Bir yanda Jason Statham‘ın canlandırdığı Turkish ve Stephen Graham‘ın canlandırdığı Tommy ikilisinin Brad Pitt‘in canlandırdığı Mickey karakteriyle olan yasadışı boks müsabakalarında başlarına gelenler. Bir yandaysa bir elmas soygununun sarpa sarması ve gelişen olaylar.

SnatchGuy Ritchie‘nin ikinci filmi. 32 yaşında Snatch‘i çeken Ritchie, filmde ilk filmi olan Lock, Stock and Two Smoking Barrels‘da oynayan Jason FlemyngJason Statham ve Vinnie Jones oyuncularıyla bu filmde de beraber çalışmış. Lock, Stock and Two Smoking Barrels filminde oynamasa da Brad Pitt de filmin büyük bir hayranıymış, Ritchie‘den yeni filminde oynamak istemiş, ama İngiliz Aksanını beceremediği için RitchieBrad Pitt‘e bir çingene olan Mickey rolünü vermiş. Brad Pitt ise Fight Club‘ı yeni çektiği için aynı tip bir dövüşçü karakteri oynamak istemese de Guy Ritchie ile çalışmayı çok istediği için filmde Mickey olarak oynamayı kabul etmiş. Filmde elmas soygununda işlerin kötü gitmesindeki senaryolar gerçek olaylardan esinlenerek yazılmış. Filmin bir diğer özelliği ise “Fuck” kelimesinin 163 kere kullanılması. Filmde oynayan diğer oyuncularsa Benicio Del Toro, Dennis Farina, Rade Serbedzija, Alan Ford, Lennie James.

Bu arada farkettiğiniz gibi Jason Statham‘ın filmde canlandırdığı karakterin adı Turkish. Benim için ilginç bir rastlantı olmuştu bu, ki aslında gerçekten ilginç bir rastlantı. Filmin başındaysa Turkish karakteri isminin nereden geldiğini anlatıyor.

Benim Adım Türk. Biliyorum bir İngiliz için komik bir isim. Annem ve babam birbirlerini bir uçak kazasında tanımış. Bana da uçağın ismini vermişler. Bir uçak kazasından sonra adı verilen pek birileri yoktur.

Snatch absürt bir film. Ama o kadar akıcı bir absürtlük ki bu izlerken sıkılmıyor veya sorgulamıyorsunuz filmi. Filmi ilk türkçe dublaj izlemiştim, o hali bile çok eğlenceliydi çingene aksanı nedeniyle köpeke küpek denmesi güldürmüştü. Orjinal dilinde altyazılı izlemekse çok daha iyi bir seçim olacaktır. Filmde her karakterin kendine has bir hikayesi var diyebilirim, yolları birbirileriyle kesişse de hepsi birbirinden çok farklı Ritchie senaryo ve karakterleri çok iyi yazmış. İzlerken hiç sıkılmadığım çokca zevk aldığım bir film oldu. Ayrıca müzik seçimleri de çok iyiydi. Çerezlik bir film tadında ama bir tık üst seviyede çok daha kaliteli bir film. Eğer bir film listeniz varsa en üste yazabilirsiniz. Memnun kalmazsanız yorum bölümünde belirtmekten çekinmeyin. İyi seyirler

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Çetin Tekindor'un Başrolünde Olduğu Babam 6 Ekim'de Sinemalarda

Snatch filminin fragmanı  :

Ali Eren Sevinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “İzlemeniz Gereken Bir Film : Snatch

    Mehmet Özdemir

    (13 Mayıs 2017 - 02:26)

    İlginç bir film ısrarla izlemeyi tavsiye ederim

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.