Jehan Barbur : “Evim Neresi” 5. Solo Albümünü Yayınladı

Ada Müzik etiketi ile çıkan albüm toplam 9 adet şarkıdan oluşuyor. 2002’de başladığı müzik hayatında 15. yılında 5. albümünü yayınlayan Jehan Barbur 3 yıl aradan sonra yeni bir albüm yayınladı.

İlk olarak pop ve caz söyleyerek başladığı müzik hayatında uzun süre vokalist olarak devam eden Jehan Barbur 2009 yılında Bülent Ortaçgil referansı ile Ada Müzik ile tanışmıştı. Aynı yıl ilk albümü olan Uyan yine Ada Müzik etiketi ile piyasaya çıktı. Ardından takip eden yıllarda albüm yayınlamaya devam eden Jehan Barbur Hayat, Sarı ve Sizler Hiç Yokken albümlerini yayınladı.

Farklı bir tarzı olan Jehan Barbur pop ile birleştirdiği caz müzik türünde şarkılarını söylüyor. Popüler bir tür olmaması sebebiyle beklenilen popülariteyi yakalayamasa da yaptığı albümlerde kalitesinden ödün vermiyor.Jehan Barbur : “Evim Neresi Albümü Değerlendirmesi

Öncelikle albümü dinleyenlerin dikkatini çekecek en önemli nokta Jehan Barbur Türkçe’yi oldukça iyi kulanıyor. İstanbul Türkçe’si ile söylediği şarkılarında Türkçe’nin zenginliklerinden bol bol yararlanıyor diyebiliriz. 9 şarkıdan oluşan albümün 8 şarkısının söz ve müziği Jehan Barbur‘a ait. 9. şarkı olan Selvi Boylum Al Yazmalım şarkısının müziği ise usta müzisyen Cahit Berkay‘a ait.

Oldukça otantik bir havada olan albüm kalitesini aslında her şarkıda ayrı ayrı hissettiriyor. Albümün müzikleri adeta dinleyenleri kültürel bir geziye çıkarıyor. Her şarkı kendi içerisinde bizlere bir hikaye anlatıyor sanki. Bu albümde diğer albümlerde olduğu gibi Jehan Barbur‘un aslında sadece bir yorumcu olmadığını çok iyi bir sanatçı, müzisyen olduğunu tekrar tekrar görme fırsatı yakalıyoruz.

Albümde dikkatimi çeken parçalardan ilki “Kendime“. Tek kelimelik cümleler ile başlayan şarkı oldukça kasvetli bir havada ilerliyor. Müzik ve sözlerin büyük bir uyum yakaladığı şarkı albümün öne çıkan parçalarından birisi olabilir. Albümde öne çıkan bir diğer parça ise “Selvi Boylum Al Yazmalım” diyebiliriz. Cahit Berkay‘ın müziğini yaptığı şarkı hepimizin bildiği o hikayenin yeniden yorumlanması gibi adeta. Tekrar tekrar izlediğimiz Türkan Şoray ve Kadir İnanır‘ın efsanesi Selvi Boylum Al Yazmalım filmine farklı bir yorum getirmiş adeta bu şarkı ile Jehan Barbur.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bir Şarkı Çok Yorum Serisi 1 : Bahçe Duvarından Aştım

Genel olarak otantik diye nitelendirebileceğim albüm sakinleşmek, dinlenmek, huzur bulmak için dinlenebilir. Sessiz sakin ortamlarda manzara seyrederken dinlenebilecek albümlerin başında gelen Jehan Barbur : “Evim Neresi” oldukça başarılı bir albüm olmuş.

Ömercan Dinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.