Karantinada Evde Sıkılmadan Vakit Geçirme Rehberi


Yeni Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle evlerimizden çıkamıyoruz. Karantina süresince evimizde uzun süre vakit geçirmemiz gerekiyor. Bu süreçte canınızın sıkılmaması için yapabileceklerinizi içeren bir liste hazırladık.

Karantina Altında evde yapılacaklar listesi

1- Kitaplığınızı Düzenleyin

Belki de kitaplığınıza en son aylar, yıllar önce el attınız. Eskiden farklı düşünüyordunuz ama şimdi pinterest’te, instagram’da gördüğünüz bir şey aklınıza yattı. Hadi kitapları bir daha dizin, tüm kitaplığınızı indirip yeniden düzenlemeye başlayan. Bunları yaptıktan sonra okumadığınız bir kitabı okumaya başlamaya unutmayın.

Bazı Kitaplık düzenleme fikirleri;

  • Konularına göre dizilim
  • Türlerine göre dizilim
  • Yayınevine göre sıralamak
  • Saman kağıdı görüntüsü ağır basacak şekilde dizmek ( dikey değil yatay ve çapraz koymak kitapları)

2- Salonu Değiştirin

Sürekli “kanepeyi şu tarafa alsam, büfeyi şuraya mı dayasam, daha mı iyi olurdu?” dediğiniz şeyleri bir daha düşünün, salonu yeniden dekore edin. Belki diğer bir odadan getireceğiniz ufak bir mobilya salona cuk oturacak! Hazır evdeyken salona alıcı gözle tekrar bakmayı düşünebilirsiniz.

3- Ellerinizi Yıkayın

Bir yandan evinizi düzenlemeye devam ederken ellerinizi en az 20 saniye boyunca ovarak sabun veya başka bir dezanfektan ile yıkamayı unutmayın. En önemlisi sağlık!

4- Tabloları ve Posterleri Asın

Duvara asılacak tablo örneği

Alıp da rulosunu bile açmadığınız o posterler , aylar önce çerçeveletip ama duvara asmadığınız kenara dayadığınız o tablolar, nereye çaksam diye baktığınız çiviler… şimdi çok zamanınız var. Hadi karar verin ve asılacakları duvara asın. Evet karar vermek çok zor ama bol bol vaktiniz var ne de olsa.

5- Hareket Edin / Spor Yapın

Evde kaldığınız süre boyunca en büyük sıkıntı hareketsiz kalmanızdır. Hareket etmediğiniz için bu süreçte çok fazla kilo alabilirsiniz. Hem sağlık hem de kilonuza dikkat etmek için hemen youtube üzerinden bir spor kanalı bulun. Bu süreci kendinize spor alışkanlığı kazandırmak için fırsata çevirebilirsiniz. Günde 25-30 dakika evde yapacağınız spor rutini sayesinde vaktinizi daha faydalı ve kaliteli geçirebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  "Evden Çalışma" Düzenine Ayak Uydurma - Home Office
Kitaplık Örneği

6- Kitap / Dergi / Gazete Okuyun

Başucunuzda ya da kitaplıkta bekleyen romanları bitirmek, sehpaların üstünde bekleyen referans kitaplarını ve dergilerini karıştırmak için önünüzde birkaç hafta var. Hem pozitif kalmak hem de biraz soyutlanmak için en iyi yol bu. Bununla birlikte haberleri takip ederken ek olarak bir kısmını online olarak Gazetelerden okumayı deneyin okuma alışkanlığı kazanmanıza fayda sağlayabilir.

7- Tamir Günü belirleyin

Elinize birer kağıt kalem alıp evdeki irili ufaklı tamir edilmesi gereken şeylerin listesini çıkarın, bir daha böyle bir vakit bulamayabilirsiniz. Daha sonra sizin veya evdeki birinin elinden gelebilecek olanları sırayla onarmaya başlayın. Hem vakit geçecek, hem de büyük bir yükten kurtulacaksınız.

8- Tek Duvarınızı boyayın

Evet hepimiz evde bunları bulundurmuyoruz ama aramızda bir kaç renk boyası ve fırçaları olanlar vardır. Ne zamandır ertelediğini o işi yapın. Rengine çoktan karar verdiğiniz o tek duvarı boyayın. Salonunuzda bir duvar olabilir, ya da yatak odanızda yatağın tam arkası.

9- Spotify listesi hazırlayın

Hiç böyle bir alışkanlığınız olmasa bile başlayabilirsiniz. Farklı ruh hallerine göre aklınızda yer etmiş şarkıları listeleyin, o listelere isim verin, etrafınızla paylaşın. Eğer şu ara yapmazsanız başka zaman vakit bulamayabilirsiniz. Aynı şeyleri dinlemekten sıkılan çevrenize de hoş bir öneri listesi olabilir.

10- Bitkilerinizle ilgilenin

Bu bitki seven herkese iyi gelir. Saksıların değiştirilebilir, topraklarını kontrol edebilir, bakımlarını yapabilirsiniz. Çiçekleri sevin 🙂

11- Dizi izleyin

Bu öneriyi ilk defa duymuş olamazsınız tabii ki ama bizim de bir kaç tavsiyemiz olsun istedik gündemden arınmak, pozitif kalmak için iki dizi önerimiz var; Atypical ve Modern Love. Bununla birlikte daha farklı şeyler izlemek isterseniz aşağıdaki iki yazımızı inceleyebilirsiniz.

En İyi 10 Salgın Filmi

Karantinada İzlenecek Dizi ve Filmler

12- Telefonunuzdaki Fotoğrafları temizleyin

Gün içinde çektiğiniz onlarca gereksiz fotoğraf birikince yüzlerce gereksiz fotoğrafa doğru gidiyor. Hazır vakit bulmuşken artık size lazım olmayacak fotoğrafları silin, kategorilere ayırabilecek fotoğrafları gruplayın, bu daha sonra kolayca bulmanızı sağlayabilir. Bu arada fotoğraf çıkarken karşınıza çıkan komik fotoğrafları çevrenize göndererek eğlenebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Altyazı Çevirmeni Eşekherif'in Dizi Listesi : 174 Dizi [Puan ve Yorum]
Kıyafet düzenlemesi örneği

13- Kiler Dolabınızı düzenleyin

Kileriniz / kiler dolabınız belki çok düzenli, belki çok karışık ama değiştirilebilecek bir sürü şey olabilir. Tarihi geçmiş gıdaları eleyip atın. Dolaplar kapalı olsa bile içinde yeni bir düzen kurmak sizi mutlu ediyor olabilir, hiç bir şey yapamıyorsanız bile dolabın içindeki düzeni değiştirin. Evde ne var ne yok daha rahat görebilir bu sayede aklınızda olmayan tarifler deneyebilirsiniz.

14 – Yardım Edin

Hepimizin evden çalışma olanağı yok. Eğer evde sizinle birlikte yaşayan biri işe gidiyorsa dışarıdan yemek yememesi, hijyen açısından risk almaması için ona paketlemesi ve yemesi kolay yiyecekler hazırlayın. Bu destek her şeyden daha değerli olabilir.

Yalnız yaşayan sevdiklerinizi arayın; arkadaşınız, anneanneniz, akrabanız gibi. Kendini izole eden ve yalnız yaşayan sevdiklerinizin sıkılmamaları, evde yalnız bunalmamaları için onlara destek olun.

15 – Yeni Kararlar Alın

Evet 1 Ocakta değiliz ama  olmak da zorunda değiliz. Genelde yeni kararları uygulamaya başladığımızda bu başlangıca konsantre olabilecek ve kararımıza sadık kalabilecek bir ortamımız olmuyor; evde kalabiliyor olmak değişikliğe başlamanızı kolaylaştırabilir, kendinizi denediğiniz zaman daha kolay geçebilir.

16 – Fotoğraf Albümlerine Dalın

Nostalji her zaman iyi hissettirir. Bebeklik, çocukluk, gençlik, fotoğrafları derken, bir de o fotoğrafları tek tek anlatıp bunaltacağınız birini bulursanız çok keyifli saatler geçirebilirsiniz. Hem bir yandan albümleri de düzenlemiş olursunuz. Tozlu raflardaki her şey bu 3 hafta bize yardımcı olacak.

Konuyla ilgili bazı anahtar kelimeler;

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 4 Average: 4]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.