Karantinada Ücretsiz Eğitim ve Kültür Sanat Faaliyeti Önerileri


Son dönemdeki Yeni Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle evden çıkmayanlar, evde vakit geçirenler için boş vakitlerini değerlendirebilecekleri eğitim ve kültür sanat etkinliklerinin bulunduğu bir liste hazırladık. Karantina döneminde vaktinizi kaliteli geçirmek için aşağıdaki önerileri değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Ücretsiz Eğitim ve Kültür Sanat Etkinlikleri – Karantina

1- Freecodecamp.org

Amerika Birleşik Devletlerinin önde gelen üniversitelerinin destek verdiği topluluğun sitesi olan freecodecamp.org adresinde kodlamadan sosyal bilimlere kadar bir çok konuda ücretsiz eğitimler bulmak mümkün. Şimdilik 450’den fazla ücretsiz kursun bulunduğu sitede Bilgisayar Bilimi, Veri Bilimi, Programlama gibi yazılım alanındaki eğitimlerin yanı sıra Beşeri Bilimler, Sanat Tasarımı, Sosyal Bilimler, Sağlık ve Tıp gibi alanlarda da eğitimler yer alıyor.

2- IDFA – Amsterdam Uluslararası Belgesel Festivalİ

Koronavirüs nedeniyle iptal olan etkinliklerden biri olan Amsterdam Uluslararası Film Festivali arşivini bir süreliğine ücretsiz olarak paylaşma kararı aldı. Toplam 298 belgeselin bulunduğu IDFA’nın sitesinde Türkiye’den de 2 belgesel yer alıyor. İçeriklere IDFA web sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

3- Berlin Flarmoni Orkestrası

Yine etkinlikleri iptal olan bir başka topluluk olan Berlin Flarmoni Orkestrası’da konserlerini canlı bir şekilde ücretsiz olarak yayınlama kararı aldı. Bununla birlikte önceki konser görüntülerine de 30 gün boyunca ücretsiz olarak ulaşmak mümkün.

Berlin Flarmoni Orkestrası Web Sitesi

4- Google Arts & Culture Street View

Google tarafından ücretsiz olarak sağlanan bu hizmet ile dünyanın önde gelen müze ve tarihi yerlerini sanal tur ile görme imkanına sahip oluyorsunuz. Evde olduğunuz dönemlerde değerlendirilebilecek bir seçenek.

5- Cambridge Üniversitesi

Bu süreçte akademik olarak bir destek de Cambridge’den geldi. Üniversite makalelerini ücretsiz olarak erişime açtı.  31 Mayıs 2020 tarihine kadar 700 ders kitabı ve binlerce makaleye ücretsiz olarak Cambridge internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Çetin Tekindor'un Başrolünde Olduğu Babam 6 Ekim'de Sinemalarda

6- Oxford Üniversitesi

Üniversite desteklerinden bir diğeri de Oxford’dan geldi. Üniversite podcast arşivini ücretsiz olarak kullanıcılar ile paylaştı.

Oxford Podcast Arşivi

7- Open Culture

Ücretsiz içerik konusunda oldukça faydalı bir web sitesi olan Open Culture’de bir çok ingilizce kitap ve çeşitli dilleri öğrenme imkanı bulunuyor.

8- Barış Özcan Kişisel Gelişim Videoları

Kişisel gelişim ve sanat tasarımı konularında içerik üreten Barış Özcan’da bir oynatma listesi paylaştı. Oynatma listesi içerisinde Kişisel gelişim konularında bir çok video bulunuyor.

Barış Özcan Kişisel Gelişim Oynatma Listesi

9- Tübitak

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank karantina sürecinde evde vakit geçirecek olanlar için Tübitak’ın dergilerini ücretsiz olarak kullanıma sunduğunu duyurdu.

Tübitak e-Dergi Arşivi

10- Bir Yudum Kitap İndirimli Abonelik

Online kitap pasajı paylaşım hizmeti veren Bir Yudum Kitap girşimi de virüs salgını süresince evde vakit geçireceklere yıllık aboneliğini 129 TL yerine 29 TL’den vereceklerini duyurdu.

Bir Yudum Kitap Yıllık Abonelik

11- Udemy

Online eğitim platformu olan Udemy üzerinde ücretli ve ücretsiz olarak bir çok konuda eğitim bulabilir, kurslar sayesinde kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

 

Konuyla ilgili bazı anahtar kelimeler;

evde boş vakit değerlendirme,
güzel vakit geçirmek için neler yapılabilir,
evde zaman geçirmek için uğraşlar,
eşimle evde nasıl vakit geçirebilirim,
evde vakit geçirmeyi sevenler,
evde vakit geçirmek için uğraşlar,
evde vakit geçirmek için hobi,
vakit nasıl geçer,
karantinada 
evde yapılabilecekler,
karantinada evde olması gerekenler,
karantinada evde bulunması gerekenler

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.