M.Serdar Kuzuloğlu’dan 8 Film, Belgesel ve Ted Konuşması Tavsiyesi


Bu yazımızda M.Serdar Kuzuloğlu tarafından önerilen Film, Belgesel ve Ted konuşmalarından bahsedeceğiz. Önerilen Film, Belgesel ve videolar gerçekten oldukça kaliteli ve mutlaka izlenmeli.

M. Serdar Kuzuloğlu- Teknoloji Yazarı

Bu yazımızda Teknoloji Ekipler Amiri Serdar Kuzuloğlu’nun konuşmalarında örnekler verdiği film ve belgesellerden bazılarını bulma şansına sahip olacaksınız.

Ayrıca daha önce yayınlanan M.Serdar Kuzuloğlu’dan 20 Kitap Tavsiyesi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

1. The Boy Who Can’t Forget – (2012 – Belgesel)

Hiç bir şeyi unutmamak nasıl olurdu dersiniz? Çoğumuzun hayali bu durum, buna sahip olanların tam anlamıyla kabusu olmuş durumda ! Bu belgeselde unutamayanların garip dünyasını izleyebilirsiniz. Oldukça ilginç ve ilgi çekici bir belgesel olan The Boy Who Can’t Forget belgeselini YouTube üzerinden de izleyebilirsiniz. Youtube üzerinde ne yazık ki Türkçe alt yazısı bulunmuyor ancak internette Türkçe alt yazı ile bulabilirsiniz. İngiliz yapımı olan belgesel 47 dakika uzunluğunda.

2. Yönetmenlerin Perde Arkası ( Video Listesi)

Birçok ödülün sahibi bağımsız film ve belgesel yönetmeni Cameron Beyl, beyazperdenin efsanevi yönetmenlerinin yapımlarının izinde hayatları, etkilendikleri noktaları, tutkuları ve takıntılarını dizileştirmiş. Sinema tutkunları için gerçekten kaçırılmaması gereken bir kaynak. Vimeo üzerinden ulaşılabilecek olan listede  toplam 27 adet video yer alıyor.  The Directors Series  adındaki listede Stanley Kubrick, David Fincher, Paul Thomas Anderson, The Coen Brothers, Christopher Nolan ve Terrence Malick ‘in hikayeleri yer alıyor. Bu muhteşem kaynağa aşağıda vereceğim link üzerinden ulaşabilirsiniz.

The Directors Series Vimeo Listesi Linki

3. Dünya Nüfusu 10 Milyarı Bulduğunda Nasıl Hayatta Kalacağız? ( TED Talks)

 İddialara göre hepi topu 30 sene içinde Dünya nüfusu 10 milyarı bulabilir. (şu an 7.6 milyar) Peki böyle bir zamanda iklim ve temel ihtiyaçlar nasıl etkilenecek? Neyle besleneceğiz, enerjimizi nereden sağlayacağız? Bilim Gazetecisi Charles C. Mann, TED 2018 kapsamındaki sunumunda bu soruların cevaplarını arıyor. İçeriğe Türkçe Alt yazılı olarak Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

4. Neden Robotlara Karşı Duygusal Bağımız Var? ( TED Talks)

Gündelik hayatta giderek adlarını daha fazla duymaya başladıysak da robotlar çoğumuz için hala bilim-kurgu karakterlerinden ibaret. Ancak mevcut kısıtlı ilişkimiz dahi gösteriyor ki onlarla birlikte yaşayacağımız hayat uzun bir öğrenme sürecine sahne olacak. Robotlara gönül vermiş Kate Darling Türkçe alt yazılı sunumunda insanların robotlarla duygusal bağlarını çarpıcı detaylar ile aktarıyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Kadınları Kadınlar Anlatıyor 12 Ülke 37 Sanatçı 95 Eser

5. Çocuklar ve Youtube İyi Düşünün? (Ted Talks)

Çocuğunuz elindeki telefonla Youtube videoları izlerken otomatik oynatma açıksa kaç video boyunca ‘uygun’ içerik izlemeye devam edebilir? Cevabı sandığınızdan daha düşündürücü. Yazar James Bridle bu eğlenceli TED sunumunda Youtube’dan yola çıkarak günümüz internetinin en küresel dertlerine mercek tutuyor. Videoyu Türkçe alt yazılı olarak Youtube üzerinde Ted kanalındna izleyebilirsiniz.

6. Sevdiğiniz İşi Nasıl Bulursunuz? (TED Talks)

Herhangi bir iş bulmak yeterince zorken ‘sevdiğiniz işi bulmak’ mümkün müdür? Scott Dinsmore  bunun mümkün olduğunu söylüyor. Oldukça yararlı bir kaynak olan sunum Türkçe alt yazı seçeneği ile birlikte hedefe yönelik 3 temel adımı paylaşıyor.

7. Yaşamak ve Yazmaktan Öğrendiğim 12 Şey ( Ted Talks)

61 yaşına merdiven dayayan Yazar Anne Lamott, bu samimi sunumunda kariyeri boyunca hayattan damıttığı en can alıcı ve bilinç açıcı 12 ana başlığı son derece akıcı bir şekilde paylaşıyor. Hayatınızda yeni bir pencere açmaya aday. Bu güzel sunumu da Türkçe alt yazılı olarak Ted Youtube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

8. Yeni Bir Fikir Mi Lazım? (TED Talks)

Yaratıcı düşünme hemen her konuda sihirli sonuçlar veren, fırsatlar sunan bir yetenek. Peki parlak fikirlerin sırrı ne? Vitorio Loreto, TED kapsamındaki sunumunda popüler örneklerden yola çıkarak hepimizin işine yarayabilecek birkaç teknik paylaşıyor. Bu sunuma Türkçe alt yazılı olarak Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

“Bu yazıda yer alan içerikler M. Serdar Kuzuloğlu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı içeriklerden derlenerek oluşturulmuştur.”

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.