Marka Tescili Nasıl Olur?


Marka, tüketici açısından son derece önemli bir kavramdır. Çünkü bir tüketici sürekli güvendiği markadan alış veriş yapar ve tonlarca marka arasından bildiği markayı fiyatı her ne olursa olsun gözü kapalı satın alır.

Bu yüzden de marka son derece önemlidir. Marka, tüketici ve üretici arasında bir sözleşme olduğu için bu sözleşmeye üçüncü kişilerin taraf olmaması adına sözleşmenin çerçevesi kanunlar ile korunmaktadır. Böylelikle marka, ürün veya sunduğu hizmet ile tüketicinin güvenini sağlamış olur. Marka tescil işlemi nasıl olur ve marka tescili için neler gerekmektedir?

Markaya Ne Zaman Başvurulması Gerekir ve Marka Tescili İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Bir firmanın veya bir şahsın kendisine belirlediği marka ile ilgili ilk önce Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunması gerekmektedir. Marka tescili başvurusu yapılır yapılmaz marka piyasada kullanılmaya başlanmamalıdır. Çünkü bir markanın tescil edilip kullanılmaya başlanması en az 12 ay sürmektedir. Marka tescil başvurusunda bulunduktan sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan marka araştırması sonrasında markayı kullanmada herhangi bir sakınca görülmemesi durumunda marka kullanılmaya başlanmaktadır. Türk Patent Enstitüsü Ankara’dadır ve Türkiye’nin başa hiçbir şehrinde şubeleri yoktur. Bunun içinde ya marka tescili için gerekli evrakların hazırlanıp Ankara’ya TPE’ye gidilmesi ya da internet üzerinden online başvuru işlemi imkanı sunulmaktadır. En fazla 60 dakika ayırarak Ankara’ya gitmeye gerek kalmadan güvenilir bir şekilde internetten marka tescil işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca bir tüzel kişinin veya gerçek kişinin birden çok markanın tescil işlemlerini de yaptırması mümkündür. Böyle bir durum kişiye zarardan çok yarar sağlayacaktır. Çünkü bir markanın tescil edilmesinde sıkıntı çıktığı takdirde veya Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanan markanın üçüncü şahıslar tarafından itiraza uğraması gibi durumlarda edekte tescilli markalar bulundurmak son derece avantajlı bir durum olmaktadır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Artık Türk Sanat Müziği Şarkılarını Dinlemek çok Kolay!

Marka Tescili Başvurusunda Türk Patent Enstitüsü Tarafından İstenen Evraklar Nelerdir?

Marka tesciline ne zama başvurulması gerekir, marka tescili işlemleri nasıl gerçekleştirilir ve marka tescili nasıl olur gibi soruların ardından marka tescili için gerekli olan evrakları sıralamak gerekirse öncelikle tescil işlemini başlatacak kişinin gerçek kişi mi yoksa tüzel kişi mi olduğu belirlenmelidir. Eğer başvuruda bulunacak kişi tüzel kişi ise, vergi levhası fotokopisi, vekaletname ve markaya ait bir logo varsa bunun bildirilmesi gerekmektedir. Ancak tescili yapacak kişi gerçek kişi ise, kimli fotokopisi, vekaletname ve markaya ait logo varsa bunun bildirilmesi gerekmektedir.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.