Maroon 5’ın En İyisi : Songs About Jane

Maroon 5 2011’de yayınladığı Moves Like Jagger single’ıyla büyük bir çıkış yakaladı. Hit şarkılarıyla müzik severler tarafından sıkça dinlense de Maroon 5’ın en büyük eseri hiç şüphesiz Songs About Jane Albümü.

Maroon 5 1994‘ten günümüze uzanan bir müzik grubu. 94′te Kara’s Flower ismiyle kurulan grup 2001‘de bir imaj değişikliğine gitti ve James Valentineın da katılmasıyla Maroon 5 ismiyle yoluna devam etti. 2001 – 2002 yıllarında kaydedilen Songs About Jane25 Haziran 2002de yayınlandı. Sleeper Hit, yani reklamı yapılmadığı halde yüksek başarı sağlayan, bir albüm olarak nitelendirilen Songs About Jane yayınlanan 5 Singleıyla oldukça büyük bir başarı elde etti ve herkes tarafından çok sevildi. 2015 yılına gelindiğinde albümün dünya genelinde 10 milyondan fazla kopyası satıldı.Peki Songs About Janei bu kadar iyi yapan ne ? Cevabı basit. Albümde bu şarkıya gerek yokmuş dediğiniz bir şarkı bulamıyorsunuz. Albümün tamamını dinlemeyenler için elbette This Love ve She Will Be Loved albümün en iyi şarkıları olarak gözüküyor. Ama albümü dinlediyseniz her şarkının albümün en iyi şarkısı olarak nitelendirilebileceğini görüyorsunuz. Gerçekten albümdeki her şarkı öyle özgün ve iyi ki hepsini severek dinliyorsunuz. Atladığınız şarkı olmuyor.

Albümün son parçası olan Sweetest Goodbye’ın 2008 yılına ait canlı performansı. Son yıllarda dinlediğimiz Maroon 5’a hiç benzemiyor. En güzel tarafı belki de bu.

Albümdeki her şarkı ya Adam Levine tarafından yada Adam Levine ile yazıldı. Sözlerin çoğunda Adam Levinein eski sevgilisi olan Janeden ilham alınmış. Adam Levinein söylediğine göre her şarkıda Jane ile alakalı sözler varmış. Adam Levine ayrıca New Yorkta geçirdiği zamanlarda Los Angelesta görmediği bir müzik kültürünü tanıdığını ve bu kültürün şarkı yazımı üzerinde derin etkisi olan yeni bir müzik türünü ortaya çıkardığını söylüyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Erdem Genç’in Motivasyon Albümü Yayınlandı

Her ne kadar Adam Levine’e üzülsem de, ayrılık yaramış olacak ki harika bir albüm çıkmış ortaya. 12 şarkıyı 12 aya bölüp her ay bir tanesini doya doya dinleyebilirsiniz. Biraz 40 yapar vari bir cümle oldu ama, gerçekten albümü her dinleyişinizde başka bir şarkı çekiyor dikkatinizi, her dinleyişinizde ilk kez dinliyormuş gibi zevk alabiliyorsunuz. Benim için sadece Maroon 5′ın değil herhangi bir grubun Songs About Jane kadar iyi başka bir Pop/Pop Rock albümü olmadı.

Songs About Jane

 

Ali Eren Sevinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.