Megastar Tarkan “10” ile Geri Döndü

Son olarak Türk Sanat Müziği eserlerini seslendirdiği Ahde Vefa albümü ile geçtiğimiz yıl albüm yayınlayan Tarkan 2010 yılından sonra yeni şarkılardan oluşan ilk albümünü yayınladı.

Tarkan – 10 albümü

2010 yılında yayınladığı yayınladığı Adımı Kalbime Yaz albümü ile o dönem listeleri alt üst eden Megastar Tarkan aradan geçen yıllarda single ve düet çalışmaları ile müzikseverler ile buluşmuştu. Son olarak 2016 yılında çıkardığı Ahde Vefa albümü ile müzikseverlere adeta bir hediye sunmuştu.

Tarkan, 1992 yılında çıkardığı Yine Sensiz albümü ile başladığı müzik yolculuğuna Aacayipsin(1994), Ölürüm Sana(1997), Karma(2001), Come Closer(2006), Metamorfoz(2007),  Adını Kalbime Yaz(2010), Ahde Vefa(2016) albümleri ile toplam 8 albüm ile devam etti.

Megastar Tarkan “10” Albümü Değerlendirmesi

Tarkan merakla beklenen albümünü sonunda yayınladı. 14 parçadan oluşan albüm çıktığı andan itibaren oldukça ilgi gördü. Yıllar sonra Tarkan‘dan yeni şarkılar içeren bir albüm duymak bütün müzikseverleri mutlu etti. Öncelikle albümün ilk parçası Yolla bu yaza damga vuracak şarkı olabilir. Albümün öne çıkan şarkısı olacağını düşündüğüm Yolla parçasında Tarkan’ın klasik tarzı ile artık son singlelar ile kendini gösteren yeni tarzının karışımı olmuş.

Albümün 2. parçası Çay Simit özellikle introsunu çok beğendiğim şarkının müziği çok iyi. Şarkının intro ve ilk bölümü bir filmin soundtrack’ini anımsatıyor. Albümün 3. parçası ilk iki parçaya göre daha slow bir parça olan Beni Çok Sev bu parçada alışık olduğumuz Tarkan yorumunu görmek mümkün. Albümün 4. parçasına geçtiğinizde sizi Ben Senin isimli parça karşılıyor. Bu şarkı oldukça hareketli ve sözleri oldukça muzip. Söz ve Müziği Sezen Aksu‘ya ait olan parça tam Tarkan’a göre diyebilirim.

Albümü dinlemeye devam ettiğinizde 5. şarkı olan Çok Ağladım şarkısı ile karşılaşıyorsunuz. Bu şarkı slow bir şarkı olmasına rağmen Beni Çok Sev kadar ağır bir parça değil Sözü Ayça Z. Aydın (Miya) ve müziği Murat Matthew Erdem‘e ait olan parça Adımı Kalbime Yaz albümündeki slow parçalar ile benzerlik taşıyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Vega : 12 Yıl Sonra Yeni Albümüyle

6. şarkı olan Her Şey Fani yine söz ve müziği Sezen Aksu‘ya ait olan bir parça. Duygusal bir parça olan Her Şey Fani şarkısında yine alışageldiğimiz Tarkan yorumunu görmek mümkün. Albümün 7. parçasına geçtiğimizde albümün söz ve müziği Tarkan‘a ait olan ilk parçası bizleri karşılıyor. Kedi Gibi isimli parça neşeli ve duygusal bölümler barındıran bir şarkı. Eğlenceli bir şarkı olan Kedi Gibi albümün öne çıkabilecek şarkıları arasında yer alıyor.

8. şarkının söz ve müziği yine Tarkan‘a ait. Albümün 8. şarkısının adı Hodrimeydan adeta bir manifesto niteliğinde seslenişlerden oluşan şarkı isminin hakkını her cümlesinde veriyor. 9. şarkıya geldiğimizde sözü Günay Çoban‘a ait müziği ise Tarkan‘a ait olan Biz Çocukken isimli şarkı karşılıyor. Slow bir şarkı olma özelliğini taşıyan Biz Çocukken müziği ve sözleri ile birlikte oldukça kaliteli ve sağlam bir parça.

Albümün 10. şarkısı yine Günay Çoban ve Tarkan işbirliği ile hazırlanmış bir parça. Bal Küpü ismindeki şarkı albümün eğlenceli parçaları arasında yer alıyor. Albümün 11. parçası ise bir Nazan Öncel şarkısı Acımasız isimli parça albümün duygusal türdeki şarkıları arasında yer alıyor. 12 parçaya ilerlediğimizde bir Aysel Gürel parçası ile karşılaşıyoruz. Müziği Tarkan‘a ait olan Sevdam Tek Nefes şarkısı müziği itibari ile elektronik seslerden oluşuyor. Tarkan‘ın yeni yorum tarzını yansıtan şarkı müziği itibari ile günümüzün elektronik müziğinden sesler taşıyor.

Neredeyse her albümde bir şarkısını seslendirdiği Ümit Sayın‘ın bu albümde de şarkısını seslendiren Tarkan 13. parçada bir Ümit Sayın şarkısı olan O Sevişmeler adındaki şarkıya yer vermiş. Yine albümün duygusal şarkıları arasında yer alan şarkının müziği oldukça güzel.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Oğuzhan Koç'dan Yeni Bir Single Çalışması : Küsme Aşka

Albümün son şarkısına geldiğimizde albüm bizlere bir Tarkan şarkısı ile veda ediyor. Yine çok güzel bir film soundtrack’i olabilecek bir şarkı olan Affedin Çocuklar Bizi hem müziği hem de sözleri ile oldukça güzel bir şarkı. Her cümlesi bir mesaj içeren şarkı albümün sosyal sorumluluk şarkısı olabilir.

Genel olarak Tarkan’ın 10 albümünü değerlendirecek olursak 14 şarkılık taş gibi bir albüm diyebiliriz. Aysel Gürel, Sezen Aksu, Ümit Sayın, Ozan Çolakoğlu, Günay Çoban ve daha bir çok kaliteli isimle bu albümde çalışan Tarkan oldukça kaliteli bir albüm çıkarmayı başarmış. Kişisel olarak Tarkan‘ın yenilenen pop müzik tarzına yavaş yavaş ayak uydurmasını istemesem de bu duruma alışmamız gerektiğinin sinyallerini bu albümde de görmüş olduk.

Albümün şarkılarını tek tek değerlendirecek olursak zaten çıkış parçası olan Yolla albümün en iyi parçası diyebiliriz. Bununla birlikte Hodrimeydan, Ben Senin, Affedin Bizi Çocuklar gibi parçalar da albümün ön plana çıkan şarkıları arasında.

Albümü ilk olarak Fizy platformunda dinleyebilirsiniz. Daha sonra diğer dijital platformlara da çıkmasını bekliyoruz.

Ömercan Dinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Megastar Tarkan “10” ile Geri Döndü

    Kurtuluş

    (19 Haziran 2017 - 16:04)

    Tarkan albüm yaptıysa bu yaz diğer sanatçılar için sezon kapanmıştır.

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.