Minimalist Müzik Grubu : Yüzyüzeyken Konuşuruz

Müzik kimilerine göre profesyonellik kimilerine göre ise amatör bir ruh gerektiren sanat alanı. Yüzyüzeyken konuşuruz minimal imkanlar ile yıllardır kendi müziklerini yapıyor.

Yüzyzeyken Konuşuruz İzmir konserinden bir görüntü

2011 yılından itibaren adını duyurmaya başlayan müzik grubu sadece ismi ile bile oldukça dikkat çekiyor. Yaptığı şarkılar ile imla katili olsalar da “amatör eğlendirir” sözünün tam karşılığı gibiler. Artık bir şirkete bağlı olarak müzik yapsalar da hala minimalist, amatöre havalarını korumaya devam ediyorlar.

Özellikle gençler tarafında çok kullanılan bir sosyal ağ olan tumblr kültüründen ortaya çıktığı söylenen grup bu kültürü müziğe taşıması açısından değerli. “Ne Farkeder” adlı şarkıları ile dikkatimi çeken Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu yaptıkları özgün müzik ile kendini sevdiriyor. Eğer sizde birbirinin aynısı tınılardan, birbirinin aynısı sözlerden, aranjelerden sıkılmış iseniz bu grubu deneyebilirsiniz.

Amatörlüğün keyfini yaşayan Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu bu sayede aslında tüm ticari kaygılardan uzak bir şekilde müzik yapabiliyor. 2015 yılında dağıldığını öğrendiğimiz grup müzik hayatına devam ediyor hala… Küçük mekanlarda sahne alan Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu 2012 yılında Galatasaray Lisesi konser dahi vermişti.

Otoban Sıcağı ve Evdekilere Selam adında iki tane albümü bulunan grup yaptığı müzik ile damağımızda farklı bir tat bırakmayı başarıyor. Kapitalist düzen içerisinde minimalist takılmayı sürdüren Yüzyüzeyken Konuşuruz hit şarkılar derdinde değil kendi müziğini yapmanın derdinde. Canlı performans sanatçısı olmaları sebebiyle de oldukça ilgi çeken grup Taksim ve çevresindeki bir çok mekanda küçük konserler vermeye devam ediyor.

Kendi Evimde Deplasmandayım, Takımdan Ayrı Düz Koşu, Bakkal Osman Abi ve Bir Sinema Filmine Bilet almışım gibi enteresan şarkı isimleri bulunan grup Son Feci Bisiklet ve Adamlar müzik gruplarıyla aynı ekolü temsil ediyor aslında. Denizli konserlerinde yaşadıkları bir olay ile tekrar gündeme geldi ve ekşi sözlük üzerinden bolca eleştirildi. Konserde bir grubun İzmir marşına başlaması üzerine başlayan gerginlik grubun solistinin “yapmayın bunu bir daha” demesiyle daha da alevlenip sosyal medyaya taşınmıştı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Müziğin Kalbi Zeytinli'de Atacak - Zeytinli Rock Festivali 2017

Bu olaydan sonra özellikle ekşi sözlük üzerinde pek sevilmeseler de Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu hala güzel müzik yapmaya ve minimalist konserlerine devam ediyor.

Ömercan Dinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.