Mirgün Cabas – 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı Kitabı


2001 yılı Türk siyasi tarihi açısından çok önemli bir yıldı bu yıl içerisinde kurulan AKP ertesi yıl yapılan erken seçimlerde 1. parti olmuştu. Mirgün Cabas o yıl içerisinde yaşananları, o yıldan sonra değişenleri 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı kitabında anlatıyor.

Mirgün Cabas 1971 İzmir doğumlu gazeteci, TV sunucusu ve spikerdir. Eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde tamamlamıştır. Basın dünyasına atılan Mirgün Cabas 2011 yılında GQ Türkiye dergisinin genel yayın yönetmeni olarak kariyerinde büyük bir başarıya imza attı.

2013 yılında Doğuş Yayın Grubundaki 15 yıllık mesaisine son vererek istifa eden Mirgün Cabas CNN Türk ekranlarına geçiş yaptı. NTV ekranlarında bir çok programda sunucu, spiker olarak görev alan Mirgün Cabas usta isimler ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Mirgün Cabas – 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı Kitabı Konusu

Son yıllarda muhalif kişiliği ile tanınan Mirgün Cabas özellikle NTV‘den ayrıldıktan sonra muhalif yönünü daha çok göstermeye başlamıştır. 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı kitabında Türkiye’nin geçtiği değişimleri konu alan Mirgün Cabas Yeni Türkiye mottosuna gönderme yaparak Eski Türkiye ile Yeni Türkiye arasındaki farkları kitabında anlatmaktadır.

Kitabında “Türkiye nasıl değişti?” , “Değişmeyen şeyler ne?”, “Başka türlü bir Türkiye olabilir miydi?” gibi soruların cevaplarını arayan Mirgün Cabas asıl önemli soru olan “Biz bu noktaya nasıl geldik?”, sorusunun cevabını da verdiği örnekler ile açıklıyor. Geçmişten günümüze yaşananları sıfır noktasından başlayarak değerlendiren Mirgün Cabas Türkiye’nin yaşadığı değişimi kendi penceresinden okurlar ile paylaşıyor.

2001 yılından itibaren yaşadığımız önemli olayları yine kendi penceresinden işleyerek değerlendiren Mirgün Cabas Eski Türkiye’den Yeni Türkiye’ye geçişimizi sebep-sonuç ilişkileri içerisinde değerlendiriyor.

Mirgün Cabas – 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı Kitabı Değerlendirmesi

2001 yılı Türk siyası hayatı için oldukça önemli bir yıl belki o dönemde kimse farkında olmasa da yıllarca iktidarı kimselere yar etmeyecek bir parti kurulmuştu. O dönemde mecliste olan hiç bir parti bir sonraki seçimlerde meclise giremeyecekti. Ve tabii ki ekonomik kriz…2001 yılı Türkiye’nin en hareketli yıllarından birisiydi.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Can Yılmaz'ın 2. Öykü Kitabı - Yap Bi Babalık

Mirgün Cabas bu kitabında 2001 yılından günümüze bir değerlendirme yapmış. Fikirlerinin hepsine katılmayabilirsiniz ancak bu kitabı okuyarak tarihsel bir yolculuğu çıkmak da mümkün. Yakın tarihi sevenler unuttuklarını yeniden hatırlamak isteyenler için çok önemli bir kitap. Kitabın oldukça öznel bir bakış açısıyla yazıldığını da unutmamak gerekiyor okumadan önce.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.