Müslüm Film Değerlendirmesi : “İyi oyun, İyi Hikaye, Eksik Senaryo”


Herkes tarafından ilgi ile beklenen Müslüm filmi vizyona girdiği andan itibaren büyük bir ilgi gördü.  Müslüm Gürses’in hayatını anlatan film bir biyografi olma özelliği taşımıyor. Bir yönetmenin gözünden Müslüm Gürses’in hayatının bazı önemli noktalarını gördüğümüz film Ekim – Kasım aylarında vizyona girebilecek en iyi film diyebilirim.

MÜSLÜM      X  X  X  X

Yönetmen:  Can Ulkay, Ketche
Senaryo: Hakan Günday, Gürhan Özçiftçi
Görüntü: Martin Szecsanov
Müzik: Ender Akay, Sunay Özgür
Genel Müzik Direktörü: Burhan Bayar
Oyuncular: Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Şahin Kendirci, Ayça Bingöl, Taner Ölmez, Turgut Tuncalp, Erkan Can, Güven Kıraç, Erkan Avcı, Erkan Kolçak Köstendi, Aleyna Özgeçen, Mustafa Dok, Alper Parlak

Dijital Sanatlar Yapımevi- CGV Mars filmi

 

Müslüm Gürses ve Muhterem Nur hanımefendinin muhteşem aşk hikayesine ağırlık veren filmde Müslüm’ün çocukluk yıllarından itibaren karşılaştığı dramatik anları görüyoruz. Babasını, annesini, kardeşlerini, hocasını ve daha bir çok kişiyi Müslüm çerçevesinden beyaz perdeye taşıyor film. Filmin müzikleri tam da olması gerektiği gibi tek kelimeyle harika. Timuçin Esen gerçekten harika bir oyunculuk ve muhteşem bir Müslüm Baba yorumu çıkarmış ortaya.

Kesinlikle abartıya kaçmayan nağmeler, konuşmalar ve mimikleri ile Müslüm karakterini karikatürize etmeden canlandırmayı başarmış. Böylesine çok taklidi yapılan birini canlandırmak oldukça zor olsa da Timuçin Esen bu zor rolün altından kendi yorumu ile kalkmayı başarmış. Bir çok Müslüm Gürses parçasını seslendirdiği albüme Spotify üzerinden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte çocukluğunu canlandıran Şahin Kendirici de hem güzel sadece bir oyunculuk sergilemiş hem de seslendirdiği Türküler ile Müslüm’ün çocukluğunu bize hissettirmiş.

Oyuncu seçimleri konusunda büyük bir cast başarısı yakalayan film karakter karakter değerlendirildiğinde oldukça kaliteli diyebilirim. Müslüm’ün saz hocası rolü ile karşımıza çıkan Erkan Can rolün hakkını vermiş diyebilirim. Her rolde kendine hayran bırakan bir oyunculuğa sahip olan Erkan Can bu rolde de tadı damağımızda kalan bir performans sergiliyor.  Müslüm’ün annesi rolünde ise Ayça Bingöl yer alıyor. Köylü, eziyet görmüş bir anayı canlandıran ünlü oyuncu beklentileri karşılıyor diyebilirim. Müslüm’ün babası rolünde ise muhteşem bir kötü karakter oyunculuğu var karşımızda. Turgut Tunçalp gerçekçi oyunu ile duyguyu sonuna kadar hissettiriyor seyirciye.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Cenaze İşleri - Ölüden Değil Diriden Kork! Sinemalarda

Son olarak Zerrin Tekindor. Adeta bir süperstardı bu filmde diyebilirim. Muhterem Nur olmak nasıl bir duygu, Muhterem Nur olmak nasıl bir şey seyirciye sonuna kadar hissettirdi. Müslüm olmak kadar Muhterem Nur olmak da zor bunu çok iyi bir şekilde izleyiciye yansıttı.

Müslüm Filminin Filmin Eksiklikleri

Film oldukça güzel olmasına rağmen filmi izledikten sonra şu soruları sormadan edemiyorsunuz. Filmin sonunda “Babaların babası” yazısını görmemize rağmen diğer babaları göremiyoruz filmde. Müslüm Gürses’in hayatının konu alındığı bir filmde Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur ve daha bir çok isimden sadece Ferdi Tayfur’u flu bir şekilde afişte görüyoruz.

Bununla birlikte filmde sürekli hocası ile vedalaşırken hocasının ettiği nasihate atıf yapılmasına rağmen hocasının başka sözlerini duyamadık daha fazla konuşturulabilirdi kesinlikle. Limoncu Ali’nin arabesk hakkındaki görüşlerini de öğrenebilirdik.  80  darbesi bir anons ile es geçilerek devam ediliyor.

“Efendim, RTÜK tarafından yasaklandınız? Neler söyleceksiniz?” sahnesi “Eyvallah” ile geçilip üzerinde durulmuyor. Bununla birlikte en önemli olan ise “Müslüm nasıl baba oldu?” bu sorunun cevabını çok net bir şekilde göremiyoruz. 1987 ve 2006 olmak üzere 2 adet büyük konser izliyoruz ama bu insanlar nasıl oldu da kendilerini jiletleyecek kadar bağlandılar Müslüm Gürses’e bilemiyoruz.

Filmin bir diğer eleştirdiğim yanı ise elitist bir taraftan bakılması. İzlenme kaygısı ile Arabesk duygusu filmden fazlasıyla çıkarılmış ve bir aşk hikayesine yoğunlaşılmış. Tüm bunlara rağmen iyi bir film eleştiri noktası böylesine güçlü bir malzemeden çok daha dramatik bir film çıkabilirdi. Kesinlikle ağlanacak bir film değil.

 

Ömercan Dinç

 

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

  • Karbon

    allah rahmet eylesin çok iyi bir sanatçıydı kendisi filmini de en kısa zamanda izleyeceğim daha fırsat olmadı maalesef 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.