Neden Fargo’nun 2. Sezonunu İzlemelisiniz


Merhaba size bu yazımda Fargo dizisinin 2. sezonunu öveceğim. Bunu yapmamın sebebi öncelikle Fargo’nun 2. sezonunun bunu hak etmesi ve insanların izleyecek bir şey bulamadığı bugünlerde onlara izleyecek harika bir şey vermek.

Fargo‘nun ikinci sezonundan bahsetmeden önce dizinin kendisinden ve 1996 yapımı filmden bahsetmemiz gerekiyor. Coen Kardeşler tarafından çekilen ve 1996 yılında vizyona giren Fargo, 7 Oscar’a aday gösterildi 2 Oscar ödülü kazandı. Fargo‘nun kazandığı ödüller bunlarla sınırlı değil Fargo ödülleri adeta bir mıknatıs gibi çekip topladı. Daha sonra The Big LewoskiNo Country For Old MenTrue Grit gibi fimlerin altına imzalarını atıp yine birçok ödül toplayan ve eleştirmenler tarafından beğenilen filmlere imza atan Coen Kardeşler 2014 yılında Fargo‘nun yapımcılığını üstlendi.

Bu gerçek bir hikayedir. Dizideki olaylar Minnesota’da (2006/1979/2010 [dizinin sezonuna göre değişiklik göstermekte]) yılında yaşanmıştır. Hayatta kalanların isteği üzerine isimler değiştirilmiştir. Hayatını kaybedenlere olan saygımızdan geri kalan her şey olduğu gibi aktarılmıştır.

Fargo‘nun her bölümünün başında yukarıdaki yazı yayınlanır. Bu aslında 1996 yılındaki filme bir göndermedir. Ama ne film ne de dizi gerçek olaylardan yola çıkılarak yazılmıştır. Bir görüşe göre dizide bahsi geçen karakterler aslında metafordur ve bir kişiyi değil bir kavramı ifade eder.

Fargo dizisinin kendisini değil de ikinci sezonunu önermemin sebeplerine gelirsek. Dizinin ilk sezonu da oldukça güzel ve kaliteli. Kendi türünde izleyip izleyebileceğiniz birçok diziden daha başarılı olmasına rağmen, Fargo‘nun ikinci sezonunun bir başyapıt olduğunu düşünüyorum. Karakterler, müzik, senaryo, hatta renk paletiyle, kostümleriyle Fargo‘nun 2. sezonu izlediğim tüm dizi sezonları arasında tartışmasız en iyisi. Ayrıca 1. sezonla 2. sezon arasında bir bağlantı bulunmuyor. İster önce 2. sezonu sonra 1. sezonu izleyin ister tam tersini yapın hiçbir şey değişmeyecek. Tıpkı True Detective dizisinde olduğu gibi ilk sezonla ikinci sezon farklı karakterleri farklı olayları işliyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Türk Malı Yeniden Ekranlara Dönüyor

Peki Fargo‘nun ikinci sezonunda ne oluyor ? Spoiler vermek istemiyorum. Sadece bir mafya ailesi var, daha büyük bir mafya oluşumu var, sonra elbette polis var, çılgın bir kızılderili var, cinayet işleyen bir aile var. Bu karakterlere can veren oyuncuların hepsini işini harika yapmış. Bu kadar başarılı bir performans sergilemesini beklemiyordum herkesin ama oyuncular ne kadar iyi oynamışsa karakterler de o kadar özgün ve derin yazılmış. Karakterlere can veren oyunculardan bahsedersek : Spider-Man serisinden tanıdığımız Kirsten Dunst, dizinin başrolü diyebileceğimiz Patrick Wilson, Breaking Bad’in Todd’u Jesse Plemons, How I Met Your Mother’ın yıllarca beklenen annesi Cristin Milioti, başarılı oyunculuklarıyla Jeffrey Donovan ve Bokeem Woodbine, Ron Swanson olarak bildiğimiz Nick Offerman, kızılderili rolünde Zahn McClarnon, ve Battlestar Galactica dizisinden tanıdığımız Michael Hogan dizinin önde gelen oyuncularını oluşturuyorlar.

Dizinin fargmanını ve soundtrack’ini buraya ekliyorum. Diziyle ilgilenmemek gibi bir hata yapsanız bile şarkıları sevebilirsiniz gerçekten oldukça kaliteli bir playlist. Aslında izleyememek de bir yana. İzleyecek bir şeyiniz olsa bile, yine de Fargo‘nun ikinci sezonunu izlemeniz gerektiğini düşünüyorum. İyi Seyirler

Fargo 2. Sezon Trailer

Fargo 2. Sezon Soundtrack

 

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.