Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi 20 Türk Filmi

Her geçen gün daha çok kişinin televizyonları ve akıllı cihazları aracılığı ile hayatına giren Netflix, sağlamış olduğu ve her gün genişlettiği film ve dizi katalogu ile kullanıcılarını ne kadar memnun etse de; bünyesinde barındırdığı en iyi filmleri bulmak konusunda kullanıcılarını kimi zaman memnun edememektedir. Bu sebeple, IMDb puanına göre en iyi filmleri bulabileceğiniz Turflix gibi siteler ortaya çıkmış, birçok site de en iyi Netflix filmleri listeleri aracılığı ile bu soruna çözüm üretmeye odaklanmıştır.

Biz de bu yazımızda, filmlerin IMDb puanını göremeyeceğiniz bir platform olan Netflix’teki filmlerin arasından filtreleyek oluşturduğumuz en iyi yerli filmler listesi ile, Netflix’teki en iyi Türk filmlerini izlemek isteyenleri uzun bir arayıştan kurtarmak istedik.

20. İftarlık Gazoz – 2016 – IMDb: 7,5

Cem Yılmaz’ın başrolünde olduğu bu filmde; 1970’lerde bir Ege kasabasında, bir çocuk yaz tatilinde gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar ve Ramazan’da oruç tutmaya karar verir.

19. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? – 2006 – IMDb: 7,5

  1. yüzyılda Bursa’da, asabi Karagöz ve becerikli Hacıvat, atışmaları ile halkı eğlendirirken, başlarını devlet ile belaya sokarlar. Haluk Bilginer, Beyazıt Öztürk, Şebnem Dönmez’in başrollerinde olduğu bu film, aynı zamanda Türkiye’nin ilk digital intermediate filmi olma özelliğine sahip.

18. Mucize – 2015 – IMDb: 7,6

Ailesinden uzak bir dağ kasabasına gönderilen öğretmen Mahir, sadece köylülerin okul inşa etmelerine yardımcı olmayıp, aynı zamanda onlara hayallerini gerçekleştirmeleri için ilham veriyor. Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği bu film, 2015 yılında Türkiye’de en çok izlenen yerli filmlerden birisi oldu.

17. Bana Masal Anlatma – 2015 – IMDb: 7,6

Burak Aksak’ın yazıp yönettiği, Hande Doğandemir ve Fatih Artman’ın yer aldığı bu komedi filminde, dolmuş şoförü Riza, herkesin birbirini tanıdığı mahallesinde huzur içerisinde yaşarken, güzeller güzeli bir kız ile tanışmasıyla tüm hayatı değişir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Aşk Acınızı Deşecek Filmler - 2019

16. Kaybedenler Kulübü – 2011 – IMDb: 7,6

Farklı radyo programları ile kültürel birer fenomen haline gelen Kaan ve Mete, yaptıkları program ile toplumun farklı kesimlerinden birçok insanı buluştururken, bir yandan da kendi hayatlarını devam ettirmeye çalışırlar. Nejat İşler ile Yiğit Özşener’in başrollerinde olduğu, son 10 yılın en farklı yerli filmlerden birisi olan Kaybedenler Kulübü, 90’lı yıllarda Kent FM’de yer alan aynı isimdeki radyo programından esinlenilerek çekilmiştir.

15. Kelebekler – 2018 – IMDb: 7,6

Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan film, 30 yıl sonra babalarının kendilerini doğdukları köye çağırmasıyla tekrar bir araya gelen üç farklı kardeşin hikayesini anlatıyor.

14. Kabadayı – 2007 – IMDb: 7,8

Bir zamanların güçlü kabadayısı olan Ali Osman, varlığından sonradan haberdar olduğu oğlunun aşk ilişkisi nedeniyle başının belaya girmesi ile emekliliğine son verir. Yavuz Turgut’un yönettiği filmde, Şener Şen, Kenan İmirzalıoğlu ve İsmail Hacıoğlu başrolde.

13. Kelebeğin Rüyası – 2013 – IMDb: 7,8

İkinci Dünya Savaşı sırasında bir kömür madeninde çalışmaya zorlanan iki genç şair, aynı kadına aşık olurlar. Bir Yılmaz Erdoğan filmi olan Kelebeğin Rüyası, Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Belçim Bilgin’i bir araya getiriyor.

12. Aile Arasında – 2017 – IMDb: 7,8

Gülse Birsel’in ilk sinema filmi olan Aile Arasında, evlilik krizinin ortasında olan Fikret’in (Engin Günaydın) garip bir tesadüf sonucunda Solmaz (Demet Evgar) ile tanışması ile bir anda kendisini Solmaz’ın yakında evlenecek olan kızının babası rolünü oynarken bulmasını anlatıyor.11. Ölümlü Dünya – 2018 – IMDb: 7,8

Restoran işleten kiralık katillerden oluşan bir aile, yaşadıkları bir talihsizlik sonucunda gizli kimliklerinin ifşa olması ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Ali Atay’ın yazıp yönettiği filmde, Ahmet Mümtaz Taylan, Sarp Apak ve İrem Sak gibi popüler oyuncular bulunuyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Vizyona Girecek Filmler: 24 Kasım 2018

10. İtirazım Var – 2014 – IMDb: 7,9

İstanbul’da bir camide işlenen cinayet, eski bir boksör olan antropoji ile ilgilenmiş cami imamını detektifliğe doğru sürükler. Serkan Keskin, Hazal Kaya ve Öner Erkan’ın yer aldığı bu farklı yerli film, Onur Ünlü tarafından yazılıp, yönetilmiştir.

9. Vizontele – 2001 – IMDb: 8

1974’te Anadolu’nun kırsal bir kasabasının ilk kez televizyona kavuşması ile olaylar ardı ardına gelişir. Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği bu komedi filmi, 2000’li yılların en beğenilen ve en çok izlenen Türk filmlerinden birisi olması ile öne çıkıyor.

8. Dedemin İnsanları – 2011 – IMDb: 8

Bir Ege kasabasında doğmuş ve büyümüş olan genç bir adam, Türk-Yunan nüfus değişimi ile memleketi Girit’ten koparılmış dedesinin ayak izlerini takip eder. Çetin Tekindor’un başrolünde olduğu Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği bu film, 2011 yılının en çok ses getiren yerli filmlerinden birisi olmuştu.

7. G.O.R.A. – 2004 – IMDb: 8

UFO’larla ilgili hayaller kurup, UFO’ları fotoğraflamaya çalışan halı satıcısı Arif, bir gün uzaylılar tarafından kaçırılır ve kendisini bir anda GORA gezegeninde bulur. Cem Yılmaz’ın hem yazıp hem yönettiği, aynı zamanda başrolünde yer aldığı bu film, Türk sinema tarihinin komedi alanındaki en iyi filmlerinden birisi olarak görülmektedir.

6. Nefes – 2009 – IMDb: 8

Türkiye’nin güneydoğusundaki uzak bir karakolda, bir komutan ve bir grup askeri, bir grup PKK’lı teröristler ile çatışır. Mete Horozoğlu’nun yüzbaşı rolü ile hafızalara kazındığı bu film, 23 Eylül 1992’de gerçekleşmiş Aktütün saldırısından esinlenilerek çekilmiştir.

5. Her Şey Çok Güzel Olacak – 1998 – IMDb: 8,2

Bir bar sahibi olmak amacı ile, çok zeki bir karakter olmayan Altan, ve ağabeyi alıntı ilaç satmak için Bodrum’a doğru yola koyulsalar da işler pek de istedikleri gibi gitmez. Cem Yılmaz, Mazhar Alanson ve Ceyda Düvenci’nin başrollerinde olduğu filmin En İyi Müzik ve En İyi Yardımcı Oyuncu dallarında ödülleri bulunuyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Cenaze İşleri - Ölüden Değil Diriden Kork! Sinemalarda

4. Eşkıya – 1996 – IMDb: 8,3

Yıllarca hapishanede kaldıktan sonra, bir kabadayı en yakın arkadaşının ihaneti ile hapishaneye düştüğünü anlar ve intikam almak için İstanbul’a döner. Şener Şen’in mükemmel performansı ile zihinlere kazınmış olduğu bu filmin, aynı zamanda Almanya ve Fransa’da gerçekleşmiş festivallerden de çeşitli ödülleri bulunuyor.

3. Babam ve Oğlum – 2005 – IMDb: 8,3

1980 darbesinin ardından, dul bir muhabir yanına oğlunu alarak küs olduğu babasının yer aldığı Ege’deki memleketine döner. Yayınlandığı dönemde herkesi ağlatmış olan bu film, Çağan Irmak’ın en iyi işlerinden birisi olarak gösterilmektedir.

2. Ayla – 2017 – IMDb: 8,6

Gerçek hikayeden uyarlanan bu filmde, Kore Savaşı’nın ortasında kalmış, küçük bir Koreli yetim ile, onu kurtarmaya çalışan bir Türk çavuşunu anlatıyor. 2017 yılının en çok izlenen Türk filmlerinden birisi olan Ayla, aynı zamanda 2018 yılında Türkiye’nin Oscar adayı filmi oldu.

1. Dağ II – 2016 – IMDb: 9

Bir gazetecinin teröristlerce kaçırılmasından sonra, daha önceden teröristlerin elinden kurtulmuş olan Oğuz ve Bekir’in de bulunduğu Özel Kuvvetler timi, kaçırılan gazeticiyi kurtarmak için birçok düşman ile yüzleşirler.

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.