Nuri Bilge Ceylan Neden Efsane Bir Yönetmen?

Ülkemizde sinema özellikle Yeşilçamın kaybolup gitmesi ile birlikte 90’ların ortalarından itibaren büyük bir gelişme kaydetti. Bu büyük gelişme içerisinde çok iyi yönetmenler çıkaran sinemamızın meyvelerinden birisi de Nuri Bilge Ceylan oldu.

80’li yılların sonuna gelindiğinde artık Türk Sineması yavaş yavaş televizyona yenik düşmeye başlamış çıkan güzel filmlerin sayısı da giderek azalmıştı. Bir açmazın içine giren Türk sineması bu bunalımdan 1996 yapımı Eşkıya filmi ile çıkmayı başarmıştır. Sonrasında çıkan bütün filmlerin kalitesi bu ayarda olmasa da Türk Sineması için yükseliş dönemi tekrar başlamıştı.

Yine bu yıllarda sinemaya giriş yapan genç bir yönetmen Nuri Bilge Ceylan daha sonraları adeta abonesi olacağı Cannes Film Festivalinden 1995 yılında çektiği kısa film Koza ile ödül alacaktı. Türk Sinemasının belki de en iyi yönetmenlerinden birisi olacak Nuri Bilge Ceylan’ın hikayesi de bu şekilde başlayacaktı.

Nuri Bilge Ceylan ilk olarak Boğaziçi Üniversitesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği  bölümünden mezun oldu ardından sinema ile ilgilenmeye başlayan Nuri Bilge Mimar Sinan Üniversitesinde 2 yıl sinema eğitimi aldı. Boğaziçi yıllarında fotoğrafa da merakı olan Nuri Bilge okul yıllarında fotoğrafçılık kulüplerinde sıklıkla yer aldı.

Bir yönetmen olarak Türk sinemasının neredeyse en çok ödül alan yönetmeni olan Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği filmleri incelediğimizde bu başarının bir tesadüf olmadığını çok çalışmanın, deneyselliğin ve özverinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Bu yazıyı yazmaya Nuri Bilge Ceylan’ın kişisel portföyünü paylaştığı YouTube kanalını fark etmem ile karar verdim.

Nuri Bilge Ceylan YouTube kanalında filmlerinden sahnelerin yanı sıra bu sahnelerin çekim aşamalarının bulunduğu kamera arkası görüntülerini de paylaşıyor. Her biri oldukça ilgi çekici videoların neredeyse tamamını izledikten sonra Nuri Bilge Ceylan’ın neden Cannes Film Festivalinin çektiği her film ile adeta bir abonesi olduğunu, aldığı sayısız ödülü ve sanat çevresinden gördüğü takdir ve saygıyı daha iyi anladım.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Duygularını gerçek tut(!) : Allied(Müttefik)
Nuri Bilge Ceylan – Cannes Film Festivali

İzlediğim videoların ardından bir kaç başlık altında Nuri Bilge Ceylan’ın çekim tekniklerini toparlamaya çalıştım.

  • Her sahneyi en az 10 farklı şekilde kayıt altına alıyor.
  • Doğaçlama konusunda oyuncularını kesinlikle teşvik ediyor. Bazı çekimlerde senaryoyu unutmasını istiyor.
  • Her oyuncu ile rolü küçük yada büyük olsun bire bir ilgileniyor. 15 saniyelik bir rol dahi olsa bunu dakikalarca en ufak ayrıntısına kadar anlatıyor.
  • Deneyselliğe inanıyor. Farklı şeyleri denemekten asla geri durmuyor.
  • Ne kadar yorucu olursa olsun, oyuncular ne kadar bezmiş olursa olsun asla mükemmellikten taviz vermiyor. En ünlü oyuncuyu da en tanınmamışı da aynı üslup ile fırçalıyor.
  • Asla acele etmiyor. Olması gereken neyse onu bekliyor, arıyor, buluyor.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.