Oasis – Wonderwall Şarkısının Hikayesi


1990’ları tek bir grup ile anlatmaya kalksak sadece Oasis diyebiliriz muhtemelen yanlış olmayacağı gibi çoğunluk tarafından da kabul görecektir bu iddiamız. Bu yazımızda Oasis’in en popüler şarkısı Wonderwall’un hikayesinden bahsedeceğiz.

Oasis – Noel Gallagher ve Liam Gallagher

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük brit rock grubu Oasis. Daha ortada albümleri bile yokken kendini dünyanın en muhteşem rock grubu ilan edip müziklerini de The Beatles ile eş gören ekibin burnu çok havadaydı fakat haksız da sayılmazlardı. İlk albümleri Definitely Maybe yayınlandığında tüm Avrupa onlardan bahsetmeye başlamıştı bile.

1995’de ise (What’s the Story) Morning Glory? ile dünya hakimiyetini ilan ettiler. 1995 dünya müzik tarihi için önemli yıllardan biri. Amerika’nın Nirvana, Green Day gibi gruplarına İngiltere Oasis, Blur, Pulp ve Suede gibi gruplarıyla cevap veriyordu. Fakat tüm dünyayı şarkıları ve skandalları ile avucunun içinde oynatan tek bir grup vardı Oasis.

Oasis – Definitely Maybe albüm kapağı

Wonderwall, 1995’de Noel Gallagher tarafından yazılıyor. Sürekli kavga ettiği kardeşi yani Oasis’in solisti Liam Gallagher ise şarkıdan nefret ediyor. Konserlerde önceleri Noel’in tek söylediği şarkıda ön planda olmadığı için kıskanıyor muydu bilmiyoruz ama Liam şarkı için: “Her söylemem gerektiğinde kusacak gibi oluyordum. Duymaya bile dayanamıyorum ve ne yazık ki bizim en büyük şarkımız bu. Amerika’da “Merhaba siz Wonderwall bey misiniz? ” diye sorarlar tam bir kafa atmalık soru” diyordu Liam bir röportajında.

Şarkının single kapağında aslında Liam’ın olması planlanmıştı fakat çekimin yapıldığı sete Noel son dakikada taksi ile yetişip bunun engelledi. “Bu bir aşk şarkısı kapağa bizim oğlanı koymayacağız tabii ki” demişti. Uzun zaman Noel’in eski eşine yazıldığı düşünülen şarkı Noel’e göre hiç de öyle değildi. “Medya kafasına göre anlamlar yüklüyor. Bu bazen seni senden korumaya gelen hayali bir arkadaşa yazıldı.” diyordu. Şarkının adı The Beatles’ın gitaristi George Harrison 1968 tarihli filmi Wonderwall Music adlı ilk albümüne bir göndermeydi.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Türkiye'nin En Genç Caz Piyanisti Hakan Başar'ın İlk Albüm Lansmanı
Oasis Wonderall single kapağı

Noel’e göre The Beatles her leyin başlangıcı ve sonuydu. Oasis her dönem The Beatles’ı örnek almıştı. Ve şarkı da bunun bir kanıtıydı. Her grubu anlatan bir şarkı vardır. Fakat gruplar genellikle o şarkılardan nefret eder. Oasis’de Wonderwall şarkısını hiç sevmiyordu. Bu en iyi şarkınız diyenlere cevap olarak hep “Live Forever’ı hiç duydun mu sen?” derdi Noel Gallagher. Bütün bunların yanında Metallica’dan Lars Ulrich, U2’dan The Edge gibi önemli müzikal karakterlerin “keşke ben yazsaydım.”  dediği şarkı ise Wonderwall.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.