Onur Yar Röportajı


Eski radyocu, seslendirme sanatçısı, oyuncu Onur Yar ile keyifli bir röportaj yaptık. Röportajı hazırlarken ve okurken biz çok keyif aldık. Umarız siz de okurken keyif alırsınız.

Radyocu, Seslendirme Sanatçısı, Oyuncu : Onur Yar – Foto : Deniz Tapkan @deniztapkanphotography

 

1- Sizi radyocu olarak tanıyoruz ama siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Sanırım bunu mesleki anlamda soruyorsunuz. Açıkçası mesleklerimi sürekli yapmayan biri olarak kendimi “şuyum” diye tanımlayamıyorum. Mesela 5-6 yıldır radyo programı yapmıyorum. Youtube ve Podcast ise son yıllarda hayatıma girdi. Ama kendimi Youtuber ya da Podcaster olarak tanımlayamam. Öğrencilere kariyer planlama eğitimleri yapıyorum ama eğitimci de değilim. O halde kimim ben?!! Belki şöyle diyebiliriz “Sevdiği işleri sevdiği şekilde yapmayı tercih eden, bunun için bazen yeni yollar deneyen, bu yolculuk sırasında öğrendiklerini de farklı platformlarda paylaşan” biriyim.

2- Radyoya giriş hikâyeniz nedir?
Eskişehir’de üniversite okurken iyi bir öğrenci değildim. Yani okulla ilişkim zayıf ve ders notlarım da pekiyi değildi. Ablamın da verdiği gazla bir yerlerde çalışmak, harçlığı çıkarmakla ilgili adım atmaya karar verdim. Okulumda da üçüncü senem bitmişti. O yaz Eskişehir’deki hemen her radyoya başvurdum. En sonunda birinde çalışmaya başladım. Neden radyo peki? Çünkü üniversite öncesinde Adapazarı’nda(memleketim) yerel bir Televizyon kanalında programlar yapmıştım, bu defa da radyoyu denemek istedim. Yani sıkıntıdan başladım!

3- PAL FM yıllarındaki gibi tekrar radyo programlarında görebilecek miyiz sizi?
Aslında çok istedim devam etmek çünkü radyo dinlemeyi de çok seven biriyim. Ama hem çabalarım sonuç vermedi hem de hayatıma farklı işler girdi. Zaman ne gösterir bilemem tabi ama şu an Podcast yapıyorum. Burada denediğim formattan da çok keyif alıyorum.

4- Seslendirme ile ilgili işler yaptığınızı biliyoruz. Bu alanda yeni gelişmeler, çalışmalar var mı?
Yeni bir gelişme yok. Sadece bugünlerde Corona sebebiyle evden reklam seslendiriyorum. Ancak evde yaptığım işler(Podcast, video, seslendirme) çok keyif verdiği için, her an seslendirecek değişik bir şeyler bulabilirim!

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bir Radyocunun Anıları : Otuz Beş’i Beklerken

5- Oyunculuk son dönemde sizin için öne çıkıyor gibi görünüyor. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz ve planlarınız nelerdir?

Evet, son 2 yıl içinde çok güzel projelerde rol aldım. Kamera karşısında olmaktan çok keyif alıyorum. Benim için çok da öğretici bir süreç. Devamı gelirse ne güzel olur ama mesleki hırslarım, düşüncelerim çok azaldı son yıllarda. O yüzden şahsi bir planım yok ama tabi ajansımla görüşüyoruz sık sık. Her an bir yerlerden çıkabilirim!

6- Hayat hikâyenizde satır başlarından kısa da olsa bahsedebilir misiniz? Sizin için yaşamınızda kilometre taşı diyebileceğiniz anlar neler?
Bu soruyu cevaplarsam birlikte bir kitap çıkarmamız gerekebilir!

7- Ülkemizde radyonun işlevini podcast ve türevlerinin aldığı görüşüne katılır mısınız? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Youtube’un Televizyon’a alternatif olması gibi, Podcast de Radyo’nun bir alternatifi oldu. Yerini alıp almayacağını bilemiyorum. Ama bence önemli olan, paylaşmak istediklerimizi paylaşabilecek platformlarımızın her geçen gün artması. Bu, köy evinde yaptığı reçeli satan teyze için de, benim mesleği yapanlar için de asıl önemli olan şey.

8- Cem Yılmaz ile bir filmde yer aldınız. Projenin içerisinde yer almak nasıldı? Olaylar nasıl gelişti?
Çok güzeldi. Cem çok güzel bir adam, paylaşımcı ve işine, insanlara karşı çok naif. Benim için güzel bir deneyim oldu. Filmin Cast’ını menajerim yapıyordu. Öncesinde sadece tek filmde oynayacaktım ama sonra diğer film için de çalışmak istediler. Ne güzel ki seminerlerin olmadığı bir döneme denk geldi ve ben de büyük bir keyifle çalıştım.

9- Kişisel gelişim konularında yıllardır içerik üretiyorsunuz. Bu konuda farklı mecralara taşımak ve burada yayınlamak gibi bir niyetiniz var mı? Kişisel gelişim içeriklerinizden bize biraz bahseder misiniz?
Açıkçası aklımda hep vardı yeni bir şeyler yapmak ama şu an yaptığım Yalnız Adam podcastleri, spritüel konuları da içerecek gibi görünüyor. Çünkü spiritüel dediğimiz şey aslında yaşamın ta kendisi. Yalnız Adam’ın da bunu paylaşmaktan hoşlanacağından eminim!

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Kamusal Mizah : Deniz Bağdaş Röportajı

10-Düşündüğünüzde bulunduğunuz noktadan nereye gitmek istersiniz? Hayat sizi hangi yöne doğru süreklesin isterdiniz?
Huzurlu ve keyifli bir hayatım olsun isterim. Ama anlıyorum ki yaşamla, kendimle kavga etmediğimde zaten olan bu! Ben de o yüzden keyifle yürümenin, yaşama, kendime güvenerek yürümenin tadını çıkarmaya çalışıyorum.

11- Kitap yazmayı düşünüyor musunuz?
Çok düşündüm hatta başladım da. Ama çeşitli sebeplerle devam etmedim. Belki öğrencilere Kariyer Planlama konusunda yardımcı olacak bir kitap olabilir. Şimdi sizin yüzünüzden daha çok düşüneceğim, bana iş çıkardınız mutlu musunuz?

12- Bizimle bir spotify listenizi paylaşır mısınız?
“Onur Yar” yazarak profilime girip listelerimi görebilirsiniz. 5-6 farklı türde listem var.

13- Bu bölüm bir soru değil. Söylemek istedikleriniz varsa bizimle paylaşmanızı istiyoruz.
Röportaj okumayı da röportaj vermeyi de çok seven biriyim. Gelen sorular sayesinde kendime farklı bir yerden bakma şansına sahip oluyorum. Her sorunun “bu ana” ait bir cevabı var bende ve sayenizde o cevapları yani içimde dolaşan cümleleri yakalıyorum. O yüzden kıymet verip röportaj yaptığınız için teşekkür ederim. Sevgiler.

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 4 Average: 5]

2 Comments

  • Ramazan Kurban

    Her ne kadar on parmağında on marifet olsa da Onur Yar’ın oyunculuğunu diğer yaptığı tüm işlerin önünde olduğunu düşünüyorum. Ben yönetmen olsam başrolde oynatırdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.