Organize İşler 2 : Sazan Sarmalı Film İncelemesi


Organize İşler 14 yıllık bir aranın ardından serinin 2. filmi Organize İşler: Sazan Sarmalı ile yeniden vizyona girdi. Ana karakterin ve bazı yan karakterlerin korunduğu filmde oyuncu kadrosu büyük ölçüde değişmiş ve çok sevdiğimiz Asım Noyan bu kez başka bir hikaye ile karşımıza çıkıyor.

Organize İşler Oyuncularının bulunduğu alternatif kapak resimlerinden birisi

Yazının bu bölümünden sonra “spoiler” içeren bilgiler ile karşılaşabilirsiniz. Lütfen bunu bilerek okuyun.

Filmi değerlendirmeye başlamadan önce Organize İşler’in ne kadar önemli bir yapım olduğundan bahsetmek gerekir. Üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen unutulmayan, hafızalarda yer etmiş bir film diyebiliriz. Serinin ilk filmindeki oyuncu kadrosu, senaryo, müzikler öylesine güçlüydü ki filmin unutulması, etkisinin geçmesi sanırım bu yüzden mümkün olmadı.

Organize İşler filmdeki bazı sahneler var ki aklımızın köşesine öylesine kazınmış ki birbirimize ezbere anlatabileceğimiz kadar hem de. Bunlara örnek olarak  “araba nerede”, “golf” , “abi sen neden hiç konuşmuyorsun” , “müslüm denen bir hıyar varmış” çabucak aklımıza gelenler.

Gelelim yeni filmimize. Organize İşler Sazan Sarmalı’nın çekimleri duyurulduğunda herkes çok heyecanlanmıştı. İlk olarak ben de dahil olmak üzere ilk filmde yer alan oyuncu kadrosunun büyük ölçüde korunacağını düşünmüştüm. Özellikle Cem Yılmaz, Tolga Çevik, Özgü Namal, Tuncer Salman, Öner Erkan ve Ebru Akel gibi isimlerin bu filmde olmadığını öğrendiğimde film ile ilgili endişelerim başlamıştı diyebilirim. Yine de filmi Organize İşleri’i yeniden izleyecek olmanın heyecanı ile ön yargımı bir kenara bırakarak seyrettim.

Organize İşler  2 : Sazan Sarmalı Filmi Hikayesi

Aradan yıllar geçmiş İstanbul’da Organize İşler yine tüm hızıyla devam etmektedir. Asım Noyan ve ekibi de Organize İşlerine kaldıkları yerden devam etmektedirler. Asım Noyan ve ekibi için hayat rutin seyrinde devam ederken bir gün kızı Nazlı çıkagelir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Cem Yılmaz Gururla Sunar : Arif v 216

Nazlı artık büyümüş olgunlaşmış 24 yaşına gelmiş kendi ayakları üzerinde durabilen bir kızdır. Aradan geçen yıllarda Nazlı’nın annesi vefat etmiş Nazlı da babası bu işleri bırakmadığı için ona çok kızgındır. Bu sebeple Asım Noyan ile görüşmek istememektedir.  Bu ziyaret en çok Asım’ı şaşırtmıştır. Ancak Nazlı’nın gelmesinin başka bir sebebi vardır. Nazlı evleneceği gün dolandırıcılar tarafından evleneceği adam dolandırılmıştır. Babasından yardım isteyen Nazlı çalınan paralarını babası Asım’ın geri almasını ister ve Organize İşler başlar…

Asım Noyan ve ekibi damadın çaldırdığı paraları bulmak için çalışmalara başlarken diğer yandan Saruhan ve ekibi ise  yapılan bir sazan sarmalına düşen birisinin parasını geri almak için Asım Noyan’ın ekibinin peşine düşmüştür. İki ekip iki ayrı koldan birbirini aramaya başlar. Ve böylece Organize İşler: Sazan Sarmalı başlar.

Organize İşler 2 : Sazan Sarmalı Filminin Oyuncu Kadrosu

Filmin oyuncu kadrosu ilk filmde olduğu kadar güçlü ve geniş diyebiliriz. Her ne kadar ilk filmde oynayan oyuncuların bazılarının olmaması üzüntü verse de yine de iyi bir kadro kurulmuş diyebiliriz. Organize İşler : Sazan Sarmalı filminde oyuncu kadrosu şu şekilde;

 • Yılmaz Erdoğan : Asım Noyan
 • Kıvanç Tatlıtuğ : Saruhan
 • Ezgi Mola: Lerzan
 • Rıza Kocaoğlu : Arıza Rıza
 • Bensu Soral : Nazlı Soyan ( Asım Noyan’ın kızı)
 • Okan Çabalar : Taklacı Ziya
 • Güven Kıraç : İhsan
 • Ahmet Mümtaz Taylan : Kerami
 • Ersin Korkut : Ersin
 • Erdem Baş : Dombili Hakkı
 • Atakan Çelik : Bahadır ( Asım Noyan’ın Damadı)
 • Safa Sarı : Kunduz
 • Mahir İpek : Taci
 • Ekin Türkmen : Ecem (Saruhan’ın Sevgilisi)
 • Uğur Bilgin : Polis
 • Cihan Talay : Nektar ( Saruhan’ın Adamı)
 • Hamza Yazıcı : Muko
 • Mesut Süre : Saruhan’ın adamı
 • Özgür Turhan : Kafes Dövüşlerini sunan adam

Organize İşler  2 : Sazan Sarmalı Filminin Değerlendirmesi

Film genel olarak iyi diyebilirim. Kesinlikle belli bir standardın üzerinde Yılmaz Erdoğan kalitesini yansıtıyor Organize İşler Sazan Sarmalı filmi. Ama ilk filmin hem hikayesi hem karakterleri bu filmden daha iyi. Film içerisinde ilk filme yapılan bazı göndermeler gerçekten güzeldi.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Cem Yılmaz - Diamond - Elite - Platinum - Plus Gösterisi İzlenimleri

Film bir devam filmi gibi görünse de ilk filmi hiç izlemeyen biri bile çok rahat bir şekilde adapte olabilir. Filmde ilgimi çeken bir kısımda neredeyse figüran olarak oynayanların bile BKM kadrosundan oluşuydu. Yeni yüzleri daha fazla görmek güzel olabilirdi.

İlk filme kıyaslamak gerekirse İstanbul’da geçen bir filme göre daha fazla İstanbul manzarası görmemiz gerekirdi. organize İşlerin güzel taraflarından biri buydu ilk filmde.  İlk filmin oldukça altında bulduğum film akıcılık olarak da bana biraz hızlı gidiyormuş gibi geldi.

Filme giderken beklentinizi çok yüksek tutmadan ve ilk film ile kıyaslamadan izlerseniz memnun kalarak ayrılabilirsiniz.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.