Orjinalinden Uyarlanan En İyi Türk Dizileri


Amerika’da ve daha bir çok Avrupa ülkesinde yayınlanan büyük ilgi gören ve yüksek izlenme ile reyting rekorları kıran yapımların bir çoğu yerelleştirilerek Türkçe’ye uyarlandı.

Son yıllarda ne kadar dışarıya dizi satışı gerçekleştirsek de Türk televizyon tarihi kaliteli yabancı yapımların Türkçe’ye çevrilerek yeniden çekilmesi ile dolu. Bu yazımda orjinalinden uyarlananen iyi türk dizilerini derledim. Bu liste en iyilerin içerisinde bulunduğu sıralamadan bağımsız bir listedir.

1) Dadı ( The Nanny)

Kenan Işık ve Gülben Ergen‘in başrollerinde oynadığı Dadı dizisi bir döneme adeta damgasını vurdu diyebiliriz. Amerikan CBS kanalında 1993 ve 1999 arasında yayınlanan The Nanny dizisinden uyarlama olan Dadı dizisi 3 sezon boyunca 61 bölüm olarak yayınlandı. Başrol oyuncularının yanı sıra Seray Sever, Haldun Dormer ve Sinem Kobal gibi oyuncuları da oyuncu kadrosunda bulundurmuştu.

2) Umutsuz Ev Kadınları ( Depresate Housewives)

Amerika’da 8 sezon boyunca yayınlanan ve Türkiye’de de büyük bir ilgi ile takip edilen Depresate Housewives Umutsuz Ev Kadınları adı ile Türkiye’de yayınlanmaya başlamıştı. Aslında oldukça başarılı bir kadrosu olmasına rağmen aynı ilgiyi göremedi.

Önce Kanal D daha sonra FOX’da yayınlanan dizi 3 sezon boyunca 154 bölüm olarak yayınlandı. Başrollerinde Songül Öden, Bennu Yıldırımlar, Ceyda Düvenci, Özge Özder ve Evrim Solmaz gibi isimler yer almıştı. Orjinali kadar cesur sahnelere yer veremeyen dizi belli bir dönem ilgi çekmeyi başarsa da genel anlamda tam olarak aradığını bulamadı.

3) Galip Derviş (Monk)

Başrollerinde Engin Günaydın‘ın yer aldığı polisiye türündeki komedi dizisi yayınlandığı dönemde oldukça ilgi gördü. Algı Eke ve Ersin Korkut gibi isimler ile desteklenen kadrosu oldukça iyiydi. Amerika’da 7 sezon boyunca yapılan Monk adlı diziden uyarlama olan Galip Derviş 3 sezon boyunca 54 bölüm olarak yayınlanmıştır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Beren Saat'in Netflix Dizisi : Atiye - Detaylar ve Ayrıntılar

4) İntikam (Revenge)

Beren Saat‘in başrolde yer aldığı İntikam dizisi Amerikan Revenge isimli diziden uyarlandı. Büyük bir prodüksiyon olarak yola çıkan ve iyi de izlenme oranlarına ulaşsa da aslında bu diziden beklentiler daha yüksekti. 2 Sezon boyunca ekranda kalan dizi Yiğit Özşener, Mert Fırat ve Nejat İşler gibi bir çok ünlü oyuncuyu da kadrosunda bulunduruyordu.

 

 

5) Doktorlar ( Grey’s Anatomy)

Yayınlandığı dönemde reyting rekorları kıran, daha sonra tekrar, tekrar, tekrar izlediğimiz Doktorlar dizisi adeta bir döneme damgasını vurdu. Tekrarını defalarca izlesek dahi bıkamadığımız ve yine izlediğimiz fenomen dizi Amerikan Grey’s Anatomy dizisinden uyarlandı. Toplam 4 sezon boyunca 97 bölüm olarak yayınlanan dizi kadrosunda bir çok ünlü yıldızı bulunduruyordu. Kutsi, Yasemin Ergene, Melike Güner, Bekir Aksoy ve Cüneyt Türel dizinin başrol oyuncularıydı.

 

6) Kavak Yelleri ( Dawson’s Creek)

Türkiye’de gençlik dizilerinin patlama sebebidir adeta Kavak Yelleri toplam 5 sezon ekranlarda kalan fenomen dizi Amerika’da 1998-2003 yılları arasında yayınlanan Dawson’s Creek adlı dizi toplam 6 sezon yayınlanmıştı. Orjinalinden daha fazla bölüm yayınlayan, en az onun kadar ekranlarda kalan Kavak Yelleri belki de Türkiye’de yapılmış en iyi uyarlama dizilerden bir tanesi olabilir. Adı duyulmamış oyuncular ile yola çıkıp bu kadar başarılı olan nadir Türk dizileri arasında yer alan Kavak Yelleri adeta gençlik dizileri arasında zirvede yer alıyor.

 

7) Tatlı Hayat ( The Jeffersons)

1975 ve 1985 yılları arasında tam 10 sezon yayınlanan The Jeffersons dizisinden uyarlanarak yayınlanan Tatlı Hayat dizisinin başrollerinde Haluk Bilginer ve Türkan Şoray yer aldı. Türk sitcom dizileri arasında çok önemli bir yere sahip olan Tatlı Hayat dizisi Haluk Bilginer’in kariyerindeki en iyi yapımlardan birisidir. 3 sezon boyunca 106 bölüm olarak yayınlanan Tatlı Hayat dizisi yayınlandığı dönemde yüksek izlenme rakamlarına ulaşmayı ise başardı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Alef 3. Bölüm Dizi Değerlendirmesi - BluTV & FX

 

8) Medcezir ( The O.C.)

Amerika’da reyting rekoları kıran, piyasayı adeta alt üst eden The O.C. dizisi 2013 yılında Medcezir adı ile uyarlama olarak yayınlanmaya başlandı. Bu diziler arasında en kalitelisi olduğu en azından benim için söylenemez ama en çok ilgi gören, en çok izlenen dizi olduğu açıkca ortada. Gençlik dizilerine farklı bir boyut kazandırarak başka bir yolu açan Medcezir dizisi aynı Kavak Yelleri gibi bir ekolün başlangıcını oluşturdu. Başrollerinde Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya, Barış Falay ve Mine Tugay gibi ünlü isimlerin yer aldığı dizi 2 sezon boyunca 77 bölüm olarak yayınlandı.

 

Ömercan Dinç

 

 

 

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.