Post-Britpop’a Bir Bakış


Post-Britpop 90’lar sonu ve 2000’lerin ilk yıllarını kapsayan alternatif rock’ın alt dalı olarak sayılabilecek bir müzik türü.

Bu yazının amacı hem Post-Britpop hakkında Türkçe bir kaynak oluşturmak hem de sizi eğer keşfetmediyseniz yeni müzik gruplarıyla tanıştırmaktır. Post-Britpop, ilk olarak 60’larda karşımıza çıkan Britpop‘un 90’lar ve 2000’lerde tekrardan yükselen hali. Bu nedenle Post-Britpop müzik grupları için Yeni Jenarasyon ve İkinci Dalga da deniliyor. 90’larda Britpop tahtında Oasis ve Blur otururken ya da en azından taht için savaşırken. Britpop akımından sıyrılan Radiohead ve The Verve de oldukça başarılı oldu. Aslında Radiohead‘in The Bends albümü çok başarılı bir Britpop albümü olmasın rağmen Britpop çizgisinden saptılar ve Ok Computer ile yükselişe geçtiler. Radiohead‘in önlenemez yükselişi halen devam etmekte. The Verve ise birçok kez dağılıp birleşti, 2009’daki son dağılmalarından bu yanaysa yeni bir haber yok.

Bir diğer yandaysa Travis, Stereophonics, Feeder ve ilk yıllarındaki Coldplay de yenilikçi yapılarıyla oldukça başarı elde etti. Coldplay şu an saydığım son 4 grup arasında en popüleri olmasına rağmen 2000’lerin başlarındaki Coldplay ile şimdiki Coldplay çok farklı gruplar. Parachutes, A Rush of Blood to the Head ve X&Y gibi Post-Britpop‘un en başarılı albümlerinden sayılabilecek albümler yayınlayan Coldplay Viva La Vida ile daha çok alternatife ve popa kaymış, sonraki albümlerindeyse pop-rock‘a kaymıştır. Ghost Stories tam olarak pop-rock diyemeyiz, elektronik/pop demek daha doğru ama sonuçta Britpop olmadığı için çok da önemi yok konumuzla. Ama tekrar etmekte fayda var, Coldplay‘in ilk 3 albümü gerçekten de Post-Britpop‘un en iyi örneklerindendir, eğer albümleri tam anlamıyla dinlemeyip sadece Yellow, Fix You gibi singleları dinlediyseniz tüm albümü dinlemenizde fayda var.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Radiohead Ok Computer OKNOTOK

Post-Britpop‘un bir diğer kahramanıysa Travis. 1990 yılında kurulan Travis 27 yıllık müzik kariyerine 6 stüdyo albümü ve 1 derleme albüm sığdırdı. Travis‘in de ilk albümleriyle daha sonra çıkardığı albümler arasında bir fark var. Günümüzde Travis 2000’lerdeki gibi başarı yakalayamıyor ama bu kötü müzik yaptıkları anlamına gelmiyor. Birincisi değişen müzik akımına Coldplay gibi katılmak yerine kendi müziklerini korumayı seçtiler. Diğeriyse ilk albümlerinde çıtayı çok yükseğe taşımaları, bir daha o kadar ses getirecek eserler yaratmaları artık çok zor. Good Feeling ile çıkış yakalayan Travis; The Man Who, The Invisible Band ve 12 Memories ile zir ve dönemlerini yayınlayan Travis 2004’te Singles albümü adı altında derleme albümüyle bir nevi Best Of Travis’i yayınlamış oldu. The Boy with No Name ve Ode To J. Smith albümleriyle alternatif ve indie rock çizgisinde seyir eden Travis Where You Stand ve Everything at Once albümleriyle tekrardan Britpop çizgisine döndü. İlk albümleri kadar başarılı olmasa da Travis harika müziğini yapmaya devam ediyor.

Zaman içinde Post-Britpop‘tan sonra Garage Rock ve Post Punk Revival müzik grupları türese de Post-Britpop yerini koruyor. The Hives, The Vines, The Strokes ve The White Stripes gibi Garage Rock grupları ve Razorlight, Kaiser Chiefs ve Arctic Monkeys gibi Post Punk Revival müzik gruplarını da dinlemenizi tavsiye ederim.

Post-Britpop eski günlerini kaybetmiş olsa da sık sık özleyip tekrar tekrar şarkılarını dinlediğimiz bir müzik türü. Üçüncü bir nesil gelene kadar Britpop konusunda eskiye mahkum olacağız gibi gözüküyor ama bunu o kadar da sorun etmiyorum ben. 90’ların sonu ve 2000’lerin başındaki Britpop‘u geçebilecek kadar kaliteli müzik yapmak oldukça zor ve o harika Britpop şarkılarını dinlemek de bir o kadar güzel.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Tek Şarkı İle Hatırladığımız Rock Yıldızı : Bertuğ Cemil

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.