Radiohead Ok Computer OKNOTOK

Radiohead’ın 1997 yılında çıkardığı Ok Computer albümü rock müziğin en iyi albümlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Bugün ise Ok Computer albümü yeni şarkılarıyla Ok Computer OKNOTOK olarak tekrar yayınlanıyor.

Ok Computer 1997 yılında piyasaya sürüldüğünde Parlophone şirketine bağlıydı. 2013 şubatında Parlophone Warner Music Group tarafından satın alındı. 2016 nisanında ise Impala isimli ticari grupla yapılan bir anlaşma sonucu Warner Music Group Radiohead‘in haklarını daha önce 2007 yılında In Rainbows, 2011 yılında The King of Limbs albümlerini ve Thom Yorke‘un solo çalışmalarında çalıştığı XL Recordings‘e devretti. Radiohead’in onayı olmadan yayınlanan “collector’s editions” albümlerse Spotify, Apple Music gibi servislerden kaldırıldı.

2 Mayıs 2017 tarihinde Radiohead ve XL 20. yıla özel bir Ok Computer albümü yayınlayacaklarını açıkladı. Ok Computer OKNOTOK 1997 2017‘yi ilk böyle duyduk. Albüm orijinal albümdeki şarkıların remastered versiyonlarını, 8 yeni B-Side şarkısını ve yayınlanmamış 3 yeni şarkı olan I Promise, Man of War ve Lift şarkılarını içeriyor. I Promise 2 haziran’da Man of War ise 22 haziran tarihinde müzik platformlarında yayınlanmıştı.

I Promise ve Lift şarkılarına albümlerde yer verilmemiş olsa da Radiohead 1996 yılında turneye çıktıklarında bu şarkıları konserlerinde çalmışlardı. Rolling Stone dergisi de Lift şarkısını Radiohead‘in son Britpop şarkılarından biri olarak nitelendiriyor.

Eğer Lift albümde olsaydı, albüm büyük ihtimalle daha fazla satardı.

Ed O’Brien

Man of War şarkısı 1998 yapımı The Avengers filmi için Abbey Road Stüdyoları‘nda kaydediliyor ama memnun kalınmıyor. Şarkının kaydıysa 1998 yapımı Meeting People is Easy belgeseleinde görülüyor. Şarkının ismi o zaman Big Boots olarak geçiyor. Şarkının klibi ise Colin Read tarafından çekildi. Gece ve gündüz arasında neşeli ve paranoyak olarak ruh hali değişen bir insanı konu alan klip bence oldukça başarılı. Gece ve gündüz arasındaki geçişler harika işlenmiş.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Can Bonomo'dan 4. Albüm : Kainat Sustu

Radiohead – Man of War

Drift all you like from ocean to ocean
Search the whole world
But drunken confessions and hijacked affairs
Will just make you more alone

When you come home I’ll bake you a cake
Made of all their eyes
I wish you could see me dressed for the kill

You’re my man of war
You’re my man of war
Yeah, the worms will come for you, big boots
Yeah, yeah, yeah

So unplug the phones, stop all the taps
It all comes flooding back
To poison clouds and poisoned dwarves

You’re my man of war
You’re my man of war
Yeah, the worms will come for you, big boots
Yeah, the worms will come for you, big boots
For you, big boots

Radiohead

Ok Computer OKNOTOK 1997 2017 eski yeni şarkılarıyla kesinlikle dinlemeye değer bir albüm. Siz de dinleyip yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Ali Eren Sevinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.