Rise of Empires: Ottoman – Dizi İnceleme – Netflix


Netflix’in heyecanla beklenen ve geçtiğimiz günlerde vizyona giren Rise of Empires: Ottoman dizisi, Türk – ABD ortak yapımı bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Türk ve yabancı tarihçilerin anlatımı ile canlandırılan dizi, 6 bölümlük bir belgesel niteliğinde izleyicisine sunuldu.

Dünyaca ünlü online dizi ve film platformu Netflix tarafından üstlenilen Rise of Empires: Ottoman dizisi, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından gerçekleştirilen İstanbul’un fethini konu alıyor. Başrollerinin Cem Yiğit Üzümoğlu, Birkan Sokullu, Tuba Büyüküstün, Damla Sönmez, Osman Sonat ve Selim Bayraktar gibi isimlerin paylaştığı dizi İngilizce olarak çekildi. Ancak Türk izleyiciler için de aynı oyuncular tarafından seslendirmeler yapılarak Türkçe Dublajı da dil seçenekleri arasında eklendi. Üstelik belgesel niteliği taşıyan bu dizide anlatıcıya da önem verildiğinden, bu durumda seslendirme görevini Halit Ergenç üstlendi.

 

Dizide Ana Dil Neden İngilizce?

 

Diğer Türk Netflix dizilerinden farklı olarak ana dilinin İngilizce olması özellikle Türkiye’deki izleyici kitlesi açısından merak konusu olurken, Rise of Empires: Ottoman dizisinin konusunda fethin Osmanlılardan ziyade daha çok Bizans tarafından ele alınması bu duruma bir cevap niteliği taşıyor. Üstelik Netflix’in bu dizi ile 190 ülkede izleyici kitlesini hedeflemesi ve senaryonun da İngilizce olarak yazılması da dil tercihine bir neden olarak gösterilebiliyor.

 

Rise of Empires: Ottoman Efektler Yeterli Mi?

 

Rise of Empires: Ottoman dizisinin efektlerini inceleyecek olursak, normal şartlarda tarihi konulu Türk yapımlarında efektlere pek fazla önem verilmezken, Netflix bu konuda ortalamanın üstünde sahneler sunuyor. Savaş sahneleri, eski İstanbul görünümü ve bu gibi pek çok sahnede önemli detaylara yer veren Netflix, yüksek bütçeli bir filmdeki sahneler kadar olmasa da, bir dizi için yeterli görselliği ve efektleri izleyicisine sunabiliyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Extraction Film İncelemesi - Netflix

 

Fakat genel olarak bakıldığında bazı sahnelerin dizide tekrar tekrar göz önüne getirildiği gerçeğini de pas geçmemek gerekiyor. Özellikle de topların surları dövdüğü sahneler izleyicide “yine mi?” tepkisi doğurabilirken, kılıçla savaşma sahnelerinin de zayıf olduğunu söyleyebilmek mümkün.

 

Fethin En Büyük Olayı Gemileri Karadan Yürütme Dizide Yok!

 

Tarihin en büyük olaylarından olan Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürütme olayı ne yazık ki dizinin sahnelerinde yer almıyor. Kusursuz bir plan olarak bahsi geçen bu olay hakkında kısa bir özet geçilen dizide, detaylar hakkında herhangi bir sahne bulunmuyor. Bu durum ise izleyicisini hayal kırıklığına uğratıyor.

 

Öte yandan izleyiciyi hayal kırıklığına uğratan bir diğer durum ise, tarih kitaplarına göre fethin manevi Fatihi olarak kabul edilen ve bu süreçte Fatih Sultan Mehmet’in yanında hiç ayrılmayan Akşemseddin’in dizide hiçbir şekilde konu almaması. Bu gibi detaylar da göz önünde bulundurulduğunda Rise of Empires: Ottoman dizisine genel bir değerlendirmede bulunmak gerekirse; gerçek bir Osmanlı tarihi açısından kötü, Bizans tarihi açısındansa başarılı bir belgesel niteliği taşıdığını söyleyebilmek mümkündür. Üstelik Netflix bu dizi ile gerçek bir tarihten ziyade ticari bir dizi amacı gütmüş durumda. Dolayısıyla diziyi tarihi açıdan değil de başarılı bir Netflix dizisi gözüyle seyretmek daha doğru olacaktır. Herkese iyi seyirler!

 

 

 

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.