Samimi ve Komik : Mahalleden Arkadaşlar

Komedi filmleri ve dizilerinden tanıdığımız Selçuk Aydemir’in ilk kitabı olan Mahalleden Arkadaşlar bizi 90’ların o güzel günlerine götürüyor.

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir tarafından yazılmış, kendi çocukluğuna ışık tutan bir kitap. İlk baskısı 2015 yılına ait olan Mahalleden Arkadaşlar bizi 90’lara geri götürüyor. Hem de bu yolculuk öyle içten öyle doğal ki çok kısa bir sürede kitabı benimsiyorsunuz. Selçuk Aydemir‘in kendi çocukluğunu anlatması olayların ne kadar absürt olursa olsun gerçek olduğunu bize hatırlatıyor, eee samimiyet önemli.

Tabletlerin, akıllı telefonların olmadığı 90’lar… Belki de çocukların “çocuk”olduğu, “çocuk gibi” oynadığı son yıllar… Küçükçekmece’nin küçük bir mahallesinde kendisine idol olarak gördüğü “mahallenin reyisi” İsmet’in gözüne, dahası çetesine girmek için bin bir takla atan Selçuk’un, bu uğurda iki arkadaşıyla birlikte çete kurup mahallenin altını üstüne getirmesinin mizah dolu hikâyesi…

Eğer çocukluğunuz 90’larda geçmişse Mahalleden Arkadaşlar‘daki birçok olayla kendi çocukluğunuzu bağdaştırabilirsiniz. Yine de ben Selçuk Aydemir kadar Selçuk Aydemir değildim. Burada tam uygun kelimeyi bulamadım çünkü Mahalleden Arkadaşlar‘ı okuyunca anlıyorsunuz ki Selçuk Aydemir bugün bu kadar komedi filmleri ve dizileriyle başarılı oluyorsa bu bir rastlantı değil.

Mahalleden Arkadaşlar‘daki en güzel şeylerden biri de karakterler. Karakterler de hayatımızın içinden, çocukluğumuzdaki arkadaşlarımız hatta kendimiziz. Bir süre sonra karakterleri kendi çocukluğunuzdaki insanlarla bağdaştırıp Mahalleden Arkadaşlar‘ı okumak yerine bir film gibi okuyabiliyorsunuz.

Selçuk Aydemir, 9 yaşındaki bir çocuğun para kazanmak için bulduğu akıl almaz yöntemleri, yediği kazıkları, hayal kırıklıklarını, başarma hırsını ve bu hırs uğruna yaşadığı trajikomik anıları yine 9 yaşında bir Mahalleden Arkadaşlar, bakkalı, camisi, tozlu sokakları, terk edilmiş evleri, tatlı rekabetleri, has abileri, dırdırcı kadınları, fırlama çocukları, Amigaları, renkli civcivleri, fragmanlı sinemaları, halı saha maçları ile 90’ların mahalle hayatına kısa bir zaman yolculuğu vaat ediyor.

Bir diğer şeyse, 90’ların o dünyasından sonra günlük yaşantınıza dönünce üzülüyorsunuz. Ben Mahalleden Arkadaşlar‘ı bir günde okudum, bol bol kahkahalar atarak bitirdikten sonra bir boşluğa düştüm. Size tavsiyem çabuk bitirmemeniz. Mahalleden Arkadaşlar‘daki o diyaloglardan sonra gerçek hayattaki diyaloglar bir tatminsizlik hissi yaratıyor. Hatta tatminsizlik yaratan sadece diyaloglar da değil, betimlemeler bile o kadar iyi ki, sanki arkadaşınızla konuşuyormuş gibi okuyorsunuz Mahalleden Arkadaşlar‘ı.

Mahalleden Arkadaşlar‘ı en kısa sürede sindire sindire okumalı ardından Liseden Arkadaşlar‘a geçmelisiniz. Gerçekten 90’lara döndürmesi olsun, güldürmesi olsun, samimiyeti olsun harika bir kitap Mahalleden Arkadaşlar. İyi okumalar dilerim

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]
Bu yazı da ilginizi çekebilir!  İkigai- Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı İncelemesi

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.