Şehrin Yaşadığını Hisset – Prag #1


Seni nasıl anlatsam hala emin değilim Prag.

Orta Çağ mı desem, yemyeşil uzun bahçeleri mi desem, Kafka mı desem, biraları mı desem. Daha yazılacak çok şeyi varda bir türlü karar veremedim. Belki bu ufak Prag yazı dizimde siz bana yardımcı olursunuz.

Sizi uzun tarih bilgileri ile sıkmak istemediğimden bunu yazı dizimde bölerek yapacağım. Hadi ufaktan başlayalım.

Çek Cumhuriyeti yeni adıyla Çekya’nın başkenti olan Prag 1.2 milyon nüfusa sahip Avrupa hatta dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak anılıyor. Bana göre en büyük nedeni ise ülkenin pek savaş görmemesi hatta 2.Dünya Savaşı’nda bile ülkenin direnmediğinden dolayı yıkıma uğramaması. Direnen şehirlerin Varşova gibi bu savaşta nasıl bombalandığına bakabilirsiniz.

Prag bu nedenle aralarında en şanslılardan biri ve 1000 yıldır bozulmayan şehir denebilmesinde hiç şüphe yok.

Bu kadar tarih yeter. Birazda nasıl gittim ilk gün ne yaptım gibisinden ufak ipuçları vermek istiyorum.

Prag’a Sabiha Gökçen çıkışlı olarak 7-11 Mayıs arası Pegasus Havayolları ile gittim. Uçuş 2 saat civarı sürüyor. Benim ilk defa uçağa binişim olsa da rahat bir yolculuk geçirdim diyebilirim. Özellikle uçağın tüm koltukları beni şaşırttı desem yalan olmaz. Oraya giden Türk turist sayısının çok olduğunu biliyordum fakat bu kadarını beklemiyordum.

Yolculuk sonunda Vaclav Havel Havaalanı’na iniyorsunuz. İndikten sonra daha havalimanına geçmeden bize ön pasaport kontrolü yapıldı.Daha sonra oradan geçip asıl pasaport kontrolüne geçiyorsunuz.European Passports ve All Passports diye 2 bölüme ayrılıyor.Biz hemen All Passports kısmına geçiyoruz ve kontrolleri gerçekleştiriyoruz. Pasaport polisi herhangi bir soru sormadan beni geçirtti fakat sizin yanınızda kalacağınız otelin rezervasyonu ve varsa öğrenci belgeniz olursa iyi olabilir ben belli olmaz diye yanımda götürdüm.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Franz Kafka'nın Mektup Arkadaşı : Milena'ya Mektuplar

Kontrolden çıkıp artık Prag’ın kapıları açıldı diyerek çıkışa koşuyoruz. En büyük sorun burada başlıyor. Merkeze nasıl gideceğim? Taksi mi, Uber mi yoksa toplu taşıma mı? Tabiki toplu taşıma!!!

Çekler Koruna kullandığından para çevirmemiz lazım tabi benim tavsiyem havaalanında en fazla 5 euro çevirtmeniz çünkü Prag’ın en büyük sıkıntılarından biri döviz büroları. Göz göre göre hırsızlık yapıyorlar desem yeridir çünkü birçok turist bundan aşırı derecede rahatsız.1 euro 25-26 koruna ederken %0 komisyon yazanlar dahil 15 koruna civarı veriyor. Bu nedenle çok dikkatli olmanız lazım. Ben ise havaalanında paramı çevirtmedim. Onun yerine Ziraat Bankası’nın temassız özellikteki kredi kartını kullanarak biletimi aldım ve size de tavsiye ederim. Bilet makinasından uygun 90 dk’lık biletimi alarak galiba 32 czk idi fiyatı da bu arada hemen havaalanının önündeki otobüs duraklarına gittim.

 

Daha sonra orada 119 a numaralı hattın yerini bularak beklemeye başladım. Zaten benimle birlikte birçok turistte bekliyordu. Otobüs gelince bileti okutarak yerime oturdum ve neredeyse 30 dk sürecek olan yolculuğum başladı. Türkiye’de ki gibi sadece şoförün yanında bilet okutma yeri yok ve şoför tüm kapıları açıyor.

Otobüsün son durağı metro istasyonu ve biz orada iniyoruz. Tekrar biletimizi okutuyoruz yeşil hatta olan metroya biniyoruz. Burdaki yolculuğumuz uzun sürmüyor ve merkezde olan Muzeum durağında iniyoruz. Ve işte geldik, karşımızda Prag.

Döviz bürosuna mı gidelim kalacağımız yere mi gidelim derseniz ona siz karar veren ama ben size en iyi kurdan çeviren yeri söyleyeyim ilk önce.Ben 100 euro’yu 2560 krona olarak aldım.Bu arada Google Maps’ten Prag haritasını indirerek çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz. Ben bu şekilde kullandım gerçekten çok memnun kaldım.

https://goo.gl/maps/qjeFtzvhHMG2 Döviz bürosunun linki

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Sinagoglar, Mezarlık, Saat Kulesi - Prag #2

 

Kalacağınız yerin seçimi size ait eğer kalabalık bir grup gideceksiniz ben airbnb öneririm ama benim gibi tek başına iseniz hosteller daha avantajlı olacaktır. Kendi kaldığım hostelden örnek vereceğim olursam 4 gecelik kahvaltı dahil hostele 65 euro para verdim.5 kişilik bir odada olduğunu belirteyim ama. Personel ilgili ve temizlik bana göre iyiydi. Hostelin adı Hostel Florenc’ti konum olarak merkez;

Merkezden kastım Old Town Square denilen yere 10-15 dk’lık yürüme mesafesinde ve Florenc otobüs terminalinin dibinde idi. Bu nedenle diğer ülkelere ya da yakın şehirler için bu hostel sizin için ideal bir seçim olabilir. Linkini hemen iliştireyim ?

https://www.booking.com/hotel/cz/hostel-florenc

İlk günümü büyük oranda anlattım gibi. Kapanışı ilk günden çektiğim fotoğraflarla kapatayım. Nihayetinde devam edeceğiz..

Erdem Güneş

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.