Sen Hep 28 Yaşındasın : Erken Kaybettiğimiz Muhteşem İnsan Barış Akarsu


Sanat yapmak, sanatçı olmak sadece şarkı söylemek, enstrüman çalmaktan ibaret değildir. Barış Akarsu kısa yaşamında bizleri en çok da insanlığı ile etkiledi. Türk Rock müziğinin efsanesi olması için bir kaç yıllık müzik yaşamı bile yetti.

Bugün yaşasaydı 38. yaşına girecek olan Barış Akarsu bir kaç yıllık kısa müzik hayatında bizleri öyle bir etkiledi ki ölümünün 10. yılında bile içimizde hala taptaze bir acı bıraktı. Söylediği şarkılar hep yüreğimize dokundu. Erken ölümü ile bizi çok üzse de kısa hayatında bize insanlık manzaraları bıraktı.

Söylediği Cem Karaca ve Haluk Levent şarkıları ile hep kalbimizde bir yerlere dokunmayı başardı.  Daha sonra çıkardığı kendi şarkıları ile de dillere pelesenk olmayı başardı Barış Akarsu. Bir yarışma programı ile değişen hayatında aslında genel olarak değişen tek şey daha fazla insana şarkı söylüyor oluşuydu.

Şöhreti bir anda doruklarda yaşasa da bunu taşımayı her zaman başardı. Normalde yarışma programları ile ünü yakalayan insanlar bunu değerlendirmekte zorlanır. Bazılarına fazla gelir para, şan, şöhret taşıyamadığı için de silip gider. Barış Akarsu eline gelen şansı çok iyi değerlendirmişti. Albüm yaptı, dizide oynadı, konserler verdi, televizyon programlarına katıldı ama hiç tarzını bozmadı hep aynı kalmaya çalıştı.

Barış Akarsu kısa hayatında ağzımızda çok güzel bir tat bırakarak veda etti bizlere. Yarım kalmış bir hikaye, tamamlanamamış albümler, söylenememiş şarkılar bıraktı arkasında. Ağzımızda kalan o yarım tadın bir sonucu olarak hiç unutmadık Barış Akarsu’yu 10 yıl geçse de ilk gün gibi özlem ile hatırladık.

Amasra’da doğan Barış Akarsu 28 yaşında Bodrum’da geçirdiği bir trafik kazasında aramızdan ayrıldı. Vefat ettiğinde oynadığı Yalancı Yarim dizisi ve yeni hazırladığı albümü yarım kaldı. Yazdığı  ve söylediği şarkılar ile hep kendi karakterini yansıttı. “Kimdir O” adlı şarkısı ile gerçek rockçı kimliğini bizlere gösterdi. Söylediği Cem Karaca, Barış Manço şarkıları ile gönüllere taht kurdu.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Billie Eilish’in Albümü - When We All Fall Asleep, Where Do We Go?

Öyle bir yaşadı ki Barış Akarsu bir dönemin popüleri, fenomeni, ünlüsü değil gönüllerden silinmeyeni, unutulmayanı oldu.

Barış Akarsu Kimdir O Şarkısı

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.