Seven Nation Army’den Daha Fazlası : The White Stripes

Seven Nation Army radyolarda, müzik listelerinde hatta spor müsabakalarında karşımıza sık çıkan bir parça. Lakin Seven Nation Army’i herkes bilse de The White Stripes’ı bilen kişi sayısı çok fazla değil. Bu yazıda size kısaca The White Stripes’tan ve  dinlemeniz gereken başka parçalarından bahsedeceğim.

Önce The White Stripes’ı tanıyalım. 1997 yılında Jack White ve Meg White tarafından The White Stripes 97-2011 yılları arasında etkinlik göstermiş bir Garage Rock müzik grubudur. The White Stripes  etkin olduğu yıllarda 6 albüm yayınlamış ve son 3 albümleri Grammy En İyi Alternatif Müzik Albümü ödülü kazanmıştır.

The White Stripes ile belki de en ilginç şey grubun üyeleri arasındaki ilişkidir. Jack White ve Meg White kardeş sanıldığı halde aslında boşanmış bir çifttir. Buna çok değinmek istemiyorum çünkü bunun açıklamasını aslında Jack White 2005‘te yapmış:

“Kardeşlerse ‘Oh, bu ilgi çekici’ diyorlar. İlişki yerine müziğe odaklanıyorlar.”

Jack White

The Hardest Button to Button

The Hardest Button to Button grubun 7. Single‘ıdır. Elephant albümünün sevilen şarkılarından olan The Hardest Button to Button “kardeşi doğunca disfonksiyonel ailesindeki yerini bulmaya çalışan bir çocuk hakkında” diyor Jack White. Pixilation tekniğiyle çekilen klipte müzik aletleri Jack ve Meg‘in parçayı çalışlarına göre çoğalıyor. Ritmin hissedilmesi konusunda yardımcı olan bu klip için birbirinin aynısı 32 bateri takımı 32 amfi ve 16 mikrofon kullanılmış.

The Hardest Button to Button gerçekten de çok eğlenceli bir klibe sahip, bir desen çizermiş gibi ilerleyen video ve müzikle olan uyumu size garip bir zevk veriyor. The Hardest Button to Button, dinlerken zevk alacağınız rahatça eşlik edebileceğiniz ne çok sert ne de çok yumuşak bir parça.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Türkiye'de Yabancı Dizilerin Yeri

Jolene

Jolene, Under Blackppol Lights isimli video albümde karşımıza çıkan bir parça. Aslında bir cover olan parçanın aslı Dolly Parton isimli Amerikalı bir sanatçıya ait. 1973‘te yayınlanan şarkının birçok coverı bulunsa da en bilineni The White Stripes‘a ait.

Güzel introsuyla bizi karşılayan Jolene harika gitar rifflerine sahip. Aynı zamanda söylemesi de zor olan bir parça olan Jolene‘in altından Jack White ustalıkla gelmiş. Yer yer hızlanıp sertleşen yer yerse sakinleşen ve yumuşayan Jolenei “Coverından iyi olmuş parçalar” listesine ekleyebiliriz.

Blue Orchid

Blue Orchid, Get Behind me Satan albümünün açılış parçası. Yahoo! tarafından Tüm Zamanların En Korkutucu 20 Müzik Klibi listesinde 13. numaraya ev sahipliği yapan Blue Orchid, Jack White tarafından “Albümün kurtarıcısı” olarak nitelendiriliyor.

Blue Orchid için net demek doğru olur sanırım. Power chordların oldukça iyi kullanıldığı Blue Orchid tam olması gerektiği hızda. Sizi ne sıkan ne de yoran bir parça olan Blue Orchid söylerken, çalarken, dinlerken zevk alacağınız bir şarkı. The White Stripes‘ın en sevdiğim 2. şarkısı olan Blue Orchid‘i severek dinleyeceğinize eminim.

Icky Thump

Icky Thump kendi adını taşıyan ve aynı zamanda The White Stripes‘ın son albümü olan Icky Thump albümünün ilk singleı. Justice Leauge filminin fragmanında da çalan parça ABD’nin göçmen politikasını eleştiriyor.

Icky Thump‘ı nasıl anlatsam bilmiyorum, çok farklı çok düzensiz bir parça. Ama kendi düzensizliği içerisindeki çekici harmonisiyle alternative, punk, blues, garage rock ne varsa içinde barındıran bir parça. Benim için The White Stripes‘ın en güzel parçası olan Icky Thump garip bir şekilde kendisine bağımlı hale getirme özelliğine sahip. Ayrıca gerçekten çalması kolay bir parça değil, sırf bu yüzden ayrıca canlı bir versiyonunu paylaşmak istiyorum ki bu deli şarkıyı iyice hissedin. İçinde her şeyi barındıran ama hiçbir yere ait olmayan Icky Thump ile yazımı burada noktalıyorum. Afiyetle dinleyin.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Tek Şarkı İle Hatırladığımız Rock Yıldızı : Bertuğ Cemil

 

Ali Eren Sevinç

 

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.