Sinagoglar, Mezarlık, Saat Kulesi – Prag #2


Bugün Prag’ta uyandığım ilk gün. İlk defa yurt dışına çıktığımdan olsa gerek farklı bir duygu içerisindeydim. Ama tabi vakit kaybetmemem gerektiğininde farkındaydım.Bu yüzden hemen hazırlanıp kahvaltıya indim ve hemen yola koyuldum.

 Serinin önceki yazısı : Şehrin Yaşadığını Hisset – Prag #1

Yürürken aynı zamanda etrafı dikkatlice inceliyordum ve karşıma sonradan anlayabildiğim bir okul çıktı. Normalde bir okuldan görmeye alışkın olduğumuz için bir bahçe yada teneffüslerde gezebileceği bir alan beklersiniz fakat ben göremeyince okul olduğunu sonradan anladım. Evet sadece bir bina idi. Alışkın değiliz tabi şaşırıyoruz.Biraz bakındıktan sonra devam.

Yol üzerinde adı verilen dışarıdan oldukça lüks gözüken ama büyük olmayan bir alışveriş merkezine uğradım. Gerçekten çok güzel ve düzenli olarak dizayn edilmişti. Çok çeşitli mağazalar olmamakla birlikte geleni gideni de pek fazla değildi.

Florentinum Alışveriş Merkezi

Benim daha çok dikkatimi çeken Albert adlı market idi. Albert ve Billa Prag’ın en büyük market zincirleri.Market zinciri dediysem de bakmayın. Burdaki gibi adım başı Albert yada Billa göremeyeceksiniz.O yüzden biraz yüklü yaparsanız alışverişinizi daha iyi olur. Albert’in fiyatları da Billa’dan pahalıdır benden söylemesi. Albert’i gezindikten sonra 1-2 bisküvi alıp çıktım.Yine de genel itibariye market fiyatları Türkiye ile aynı.

Florentinum Alışveriş Merkezi’nde bulunan Albert Marketi

Şimdi sıra kültürel gezimizin ilk başlangıç noktası olan  Astronomik Saat’te.Biraz tarihsel bilgi vereyim adettendir 🙂

Astronomik saat kulesi 1410’da yapılan,dünyada’ki en en eski 3.saat kulesi olma özelliğini taşıyor.Ama diğerlerinden ayrıldığı özellik bu kulenin halen çalışan bir kule olması.

Old Town Square’da bulunan Astronomik Saat Kulesi

Gördüğünüz gibi saatlerinin yanında figürler var.Bu figürler ölüm,kibir,hırs,zevk gibi günahları simgeliyor denebilir.Her saat başı video da gördüğünüz üzere pencerelerde tabiri caizse havariler selam veriyorlar ve o anlık şovlarını bitiriyorlar.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Şehrin Yaşadığını Hisset - Prag #1

 

birde bu saati yapan hunuş ‘un hazin hikayesi var.

hunuş bu saati yaptıktan sonra avrupa’nın en ünlü insanlarından biri oluyor. kral’dan bile daha popüler hale geliyor. bir çok yerden teklif geliyor saati yapması için kral da bunu duyup bir daha baska bir yere bu saati yapmasın diye gözlerine mil cektiriyor. kör olan hunuş usta da kendini saatin mekanizmasına asıyor. amacı hem saati bozmak hemde intihar etmek. saat 50 yıl bozuk kalıyor ve sonra başka usta tarafından tamir ediliyor.

https://eksisozluk.com/entry/63234382

 

Hadi şimdide kulenin içine girelim.Kulenin içinde baya bir yoğunluk var ve sırayla alıyorlar.Ben öğrenci olduğumdan indirimli bilet aldım ve 150 czk tuttu.

Astronomik Saat kulesinine giriş bileti

-Evet bileti sakladım 🙂

Bilet noktasından geçtikten sonra baya bir dolanıyoruz içeride ve yolda bize 1700’lerden tutunda Nazi dönemide dahil olmak üzere fotoğraflar karşılıyor.

Astronomik Saat Kulesinin zaman içerisinde uğradığı değişimler

Ve sonunda ulaşıyoruz meşhur kulenin tepesine.İsterseniz burada anı defterine birşeyler yazabilirsiniz.Neyse ben burada sizi çektiğim fotoğraflarla ve başbaşa bırakayım.

Yukarısı biraz dar bilginiz olsun 🙂

Kuleden Old Town’ın Görünüşü

 

Kuleden çıktıktan sonra ilk durağım Yahudi Mahallesi oldu. Old Town’ın kalabalığına rağmen Josefov adı verilen bu mahalle bana nedense biraz sessiz geldi.Pek insan yoktu diyebilirim.

Bu bölgede 6 adet sinagog ve bir mezarlık bulunmakta. Görülmeye değer çünkü çok iyi bir biçimde korunulmuş ve hala daha korunmaya devam ediyor.

6 adet sinagog için ben 220 CZK ödedim ve değdi diyebilirim ki gerek sinagog personelleri gerek materyaller olarak oldukça iyi.

 

Prag’ta bulunan sinagogların tanıtım broşürü
Klausova Sinagogu

Sinagoglara gördüğüm kadarıyla en çok İspanyol Yahudileri uğruyor ve uğradıkları her bir mekanda ufakta olsa dualarını etmekten geri kalmıyorlardı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Vysehrad, Bazilikalar ve Vltava - Prag #3
İspanyol Sinagogu’ndan bir görüntü

 

Beni en çok etkileyen sinagog ise Pinkasova Sinagogu oldu.Çünkü Sinagogun duvarları Terezin Kampı’nda ölenlerin isimleri ile doluydu ve Sinagogun’ta çalan ilahiler ile çok farklı bir hava oluşturuyor ve içine çekiyordu.

Terezin Kampı’nda öldürülen insanların isimlerinin bulunduğu duvarlardan biri

Bu arada Terezin Kampı Nazilerin 2.Dünya Savaşı’nda Yahudileri toplamak için kullandıkları kamptı.Bu kampa gitmek için turlar bulunmakta.Eğer gitmek isterseniz Florenc  otobüs terminalinden bakabilirsiniz.

Şimdi birazda sinagoglarda çektiğim ilginç görüntülere bakalım.

Toplama kamplarından toplanan eşyalara ait görüntüler.

Pinkasova Sinagogu çıkışında ise sizi Avrupa’da bulunan en eski  Yahudi Mezarlıkları’ndan biri bekliyor. 1439 – 1787  arası kullanılmış ve 100000 kişinin mezarı olduğu söylenmekte.

Prag Yahudi Mezarlığı

 

 

 

Orayı burayı gezmekten yorulduk,peki nerede yenir nerede içilir,buranın nesi meşhur?Biraz da buna bakalım.

Gulash adı verilen yemeği baya bir meşhur ve tabiî ki biraları da.

 

Ben Kavarna Slavia’ya gittim. Burası çok meşhur ve birçok ünlü ismin uğrak yeri. Nazım Hikmet ise bunlardan biri. İçeride canlı müzikte vardı ben gittiğimde. Konumu vs bence çok güzeldi hele birde cam kenarı bir yeri yakalarsanız tadından yenmez. Dikkatimi çeken diğer bir ayrıntı ise mekanların içinde herkesin rahatça sigara içebilmesi bu konuda bizdeki gibi bir durum söz konusu değil.

Kavarna Slavia’nın Konumu   

Ben burada Gulash,iki adet Budvar bira ve latte içtim ve beğendiğimi söyleyebilirim.Alttada fişi bırakayım.

Belli bir süre burada takıldıktan sonra çıkıp uzun uzun köprünün önünde durup insanları izledim ve buraya ait miyim diye düşünmedim değil.Gördüğüm kadarıyla Çekler dışarıya karşı soğuk olsa da biraz içlerine girince bizim gibi olduklarını görebiliyorsunuz. Klasik Slav soğukluğu diyorum ben buna.

Hadi bu kadar yeter bu günlük. Sizi de sıkmadan gideyim.Bir daha ki yazımda görüşmek üzere.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Büyüleyen tarih; Assos ,Behramkale

Erdem Güneş /  / 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.