Siyaset ve Entrika – House of Cards


House of Cards 2013’te yayınlanmaya başlayan bir Netflix dizisidir. Michael Dobbs’ın aynı isimli üçlemesi ve 90’larda yine aynı isimle yayınlanan mini-dizinin uyarlamasıdır. 2 Golden Globe ve kazandığı birçok farklı ödüllerle 30 Mayıs 2017’de yeni sezonuyla karşımızda olacak.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. House of Cards Netflix‘in yayınladığı ilk dizi. Yani bir risk, yani bir girişimdi House of Cards ve tüm bu sorumluluğun altından başarıyla kalktı. Resmi ödülleri bir kenara bırakırsak IMDb’de en iyi 32. dizi ve çıktığı ilk sezon(2013 yılında) Metacritic‘de hakkında en çok inceleme yazılan 2. dizi ünvanını kazanan House of Cards‘ın belki de en büyük avantajı bir Netflix dizisi olması. Çünkü bildiğiniz üzere tüm bölümleri aynı anda yayınlayan Netflix sayesinde izleyiciler bölümleri peş peşe izleyebilme imkanı kazandı. Özellikle Türk Dizilerinde çok kullandığımız flashbackler House of Cards‘ta kullanılmıyor. Çünkü ihtiyaç yok. İzleyiciler bölümleri peş peşe izleme imkanına sahip olunca her şey taze kalıyor bu da hikayeye, aksiyona, entrikaya, dramaya ve izleyicilerin görmek istediği diğer her şeye daha çok imkan sağlıyor.

Demokrasi abartılmış bir kavramdır.

Frank Underwood

House of Cards‘ın kolay izlenebilir olması sizi yanıltmasın. House of Cards izlerken tüm dikkatinizi ekrana vermenizi gerektiren bir dizi. Çünkü House of Cards başlıca siyaset ve entrika üzerine kurulu. Siyaset ve entrika ise detaylı bir şekilde ustalıkla işlenmesi gereken bir konu olduğu için diziyi ne kadar dikkatli izlerseniz o kadar çok zevk alırsınız.

İki tür acı vardır. Biri sizi güçlendiren acı, diğeri ise sadece ıstırap veren yararsız acı.

Benim yararsız şeylere tahammülüm yok. Böyle anlarda, dizginleri eline alacak biri gerekir.

Tatsız, ama gerekli olan şeyi yapacak biri.

Frank Underwood

Dizi bu sözlerle Frank Underwood‘ın Dördüncü Duvarı kırmasıyla başlıyor. Dördüncü Duvarı Kırmak basitçe oyundaki kişinin bir oyunda olduğunun farkına varıp izleyiciyle iletişim kurması anlamına geliyor. Dizide bu olaya sıkça rastlıyoruz, Frank Underwood bizimle düşüncelerini paylaşarak olaylara farklı açılardan bakmamıza ve onu anlamamıza yardımcı oluyor.

Frank Underwood Dördüncü duvarı kırarken

House of Cards 2013 yılında Demokrat Parti‘nin seçimi kazanmasının ardından Kongre Üyesi Frank Underwood‘un hak ettiğini düşündüğü makama atanmaması üzerine bir plan yapmasıyla başlıyor. Hedeflerine ulaşmak için eşi ClairUnderwood ve yardımcısı Doug Stamper ile beraber çalışan Frank Underwood size birçok farklı his yaşatabiliyor. House of Cards siyasetin ve politikanın ne olduğuna mecliste işlerin nasıl yürüdüğüne, demokrasiye, özgür basına ve daha birçok konuya çok güzel bir şekilde değinip insanı düşünmeye sevk ediyor.

Para Sarasota’daki bir malikane gibidir ama 10 yıl sonra dökülmeye başlar. Güç ise yüzyıllardır var olan bir taş yapı. Aradaki farkı görmeyen birine saygı duymam.

Frank Underwood

Dizinin başrollerini yetenekli aktör (Ki bu konuda çok ciddiyim diziye başlama motivasyonum o olmuştu) Kevin Spacey ve Forrest Gump filminden Jenny rolüyle tanıdığımız Robin Wright var. İkisi de harika oyunculuk sergiliyor ki bunun bir kanıtı da kazandıkları Drama Türünde En İyi Erkek Oyuncu Golden Globe Ödülü ve Drama Türünde En İyi Kadın Oyuncu Golden Globe ödülleri diyebiliriz.

İyi bir yalancının yeteneği, insanları yalan söyleyemediğine inandırmaktır.

Frank Underwood

House of Cards isminin de diziyle uyuştuğunu çok iyi anlıyorsunuz. Frank Underwood çok dikkatli olmalı.Çünkü her şey kağıttan yapılmış bir ev gibi yıkılmaya çok müsait. Aynı zamanda bir oyun gibi de görebileceğimiz dizide birbirini takip eden olaylarda, oynamanız gereken kartı iyi seçmeniz gerekiyor.

Yazımı spoilerlardan uzak bir şekilde yazmaya çalıştım çünkü bu House of Cards izlerken çok zevk alacağınız sürükleyici bir dizi. Bu nedenle size neler olacağını söyleyemem. Ama şunun garantisini veriyorum ki izlerseniz izlemeseydiniz pişman olacağınızı anlıyorsunuz.

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]
Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Alef 3. Bölüm Dizi Değerlendirmesi - BluTV & FX

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

3 thoughts on “Siyaset ve Entrika – House of Cards

    Oğuzhan Yakut

    (29 Mart 2017 - 11:05)

    It was all accorded to my plan

    […] internet platformlarında yayınlanan dizilerle başlamıştı. Bu konuda bir ilk sayılabilecek House of Cards dizisinden sizin için bahsetmiştik. Ülkemizden bir örnek verecek olursak da mart ayının […]

    […] K. Simmons Komiser Gordon’u canlandırırken, bir diğer yetenekli oyuncu olan Amy Adams, ve House Of Cards dizisinden tandığımız Robin Wright da filmde yer alıyor. Superman’in döneceği […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.