Star Wars: The Last Jedi Fragmanından Neler Öğrendik

Star Wars bir fenomen. Dünyada büyük bir hayran kitlesi olan seri 10 yıl aradan sonra 2015’te Force Awakens ile yeni bir üçlemeye adım atmıştı. Üçleme bu sene vizyona girecek olan The Last Jedi ile devam edecek. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan fragmandan bakın neler öğrendik.

Luke Skywalker Rey’e Eğitim Veriyor ve İlk Jedi Tapınağı?

Bu aslında çok bariz ve beklenen bir şey olsa da yine de oldukça önemli. Çünkü Cumhuriyet’in Jedilara ihtiyacı var. Ve unutmayalım ki eğitimi veren kişi Luke Skywalker. Fragmandan anladığımız kadarıyla bu eğitim Rey için hiç de kolay olmuyor. Ve üzerinde Jedi Sembolü olan eski bir kitap görüyoruz. Luke Skywalker’ın bulunduğu gezegen ilk jedi tapınağının inşa edildiği gezegen olabilir. Han Solo da Luke’u tanıyanların onun ilk jedi tapınağını aramaya gittiğini düşündüğünü söylemişti zaten. Sonuçta gidilmesi gayet mantıklı bir yer.

 

The First Order Strikes Back

Tıpkı Empire Strikes Back filmindeki gibi, First Order’ın direniş gemisi yada üssüne saldırdığını görüyoruz. Ayrıca, daha önce görmediğimiz ama Naboo StarFighter’larına benzeyen bir uzay gemisi çeşidi görüyoruz. Star Wars’taki araçlar da karakterler kadar ikonik olduğu için bu yeni tip savaşçılara olan ilgi büyük olacak gibi. Ayrıca dikkat ederseniz İmparatorluğun Walkers tipi savaş araçlarına doğru ilerlediğini görebilirsiniz.

Önemli Bir Flashback

Fragmanda yanan bir binayı uzaktan seyreden birini ve R2D2’yı görüyoruz. Büyük ihtimalle o yanan yer Luke Skywalker’ın eğitim verdiği Jedi Tapınağı, Luke Skywalker’ın nasıl kaybolduğunu ve neler olduğu bu filmde açıklığa kavuşabilir. Ayrıca ateşlerin arasında Kaptan Phasma ve Stormtrooperları da görüyoruz.

Yeni Bir Karakter

Fragmanda gözükmese de yeni bir karakterimiz var. Adı Rose. Rose, direnişte çalışan bir bakım görevlisi ama filmde bunun çok daha ötesine geçiyor. Rose’a can veren oyuncu Kelly Marie Tran, Star Wars çekimlerine gittiğini aylarca herkesten saklamış. Ekibin bir parçası olmaktan mutluluk duyan Tran’in bir sonraki fragmanda gözüküp gözükmeyeceği belli değil.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Guardians Of The Galaxy Vol. 2 İncelemesi

Luke Skywalker

Fragmanın sonunda Luke Skywalker “Bildiğim tek bir gerçek var. Jedi’ın bitme zamanı geldi.” sözlerini söylüyor. Elbette buradan birçok anlam çıkarılabilir belki gerçekten böyle düşünüyor, belki de yeni bir Jedi kavramının doğması için önce mevcut Jedi kavramının bitmesi gerekiyordur. Kim bilir, bir şey söylemek için çok erken. Ama eğer Luke Skywalker ilk jedi tapınağını bulduysa bizi yeni bir Jedi kavramıyla tanıştırabilir, benim düşüncem bu yönde.

 

Star Wars: The Last Jedi Fragmanı

Ali Eren Sevinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

3 thoughts on “Star Wars: The Last Jedi Fragmanından Neler Öğrendik

  İsmail Can Memiş

  (19 Nisan 2017 - 18:48)

  Star Wars’ın serisi halen bitmemekte ve makalede de belirtildiği gibi bir üçleme ile her sene sezon devam ediyor. Bu sene de Last Jedi olarak gelecek filmin fragmanı çok değişik. Ancak fragmanın anlattığı tüm çağrışımlar bu makaleye toplanmış. Teşekkürler.

  Bekir

  (28 Nisan 2017 - 18:48)

  Yayınladıkları fragmanı izledikten hemen sonra makalenize denk geldim. Gerçekten en ince noktasına kadar değinmişsiniz. Bu arada filmin sonunu az çok tahmin edebiliyorum ama spoiler vermeyeceğim 🙂 Paylaşım için teşekkürler…

  […] Disney şu an Han Solo’nun filmini 2018’e yetiştirmeye çalışıyor. Aynı zamanda Boba Fett filmi için de çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Ama bir sonraki Star Wars filmi Star Wars: The Last Jedi olacak. 15 Aralık’ta vizyona girecek film için ufak bir incelemeyi sitemizde bulabilirsiniz. […]

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.