Tek Şarkı İle Hatırladığımız Rock Yıldızı : Bertuğ Cemil

Bazen bir şarkı isimden daha çok hatırlanır. Bertuğ Cemil’in 2006 yılında yayınladığı albümün en sevilen parçası “Yağmur” tam da buna uygun.

Herşeye İnat adlı parçanın klibinden bir kesit.

Bertuğ Cemil Türk rock müziğinin güçlü ve kaliteli seslerinden bir tanesi ancak yeteri kadar değer göremediğini söylemek mümkün. Askerden döndükten sonra 2002 yılında demo kayıt aşamasında aynı tarihlerde aynı stüdyoda bulunan Kıraç ile tanışan Bertuğ Cemil‘in hayatı bir dönüm noktasına girer. Kıraç‘ın verdiği destek ile TMC müzik yapım şirketine giren Bertuğ Cemil burada 2006 yılında onu bizimle buluşturacak olan “Duygusal Tuzaklar” adlı albümünü yayınladı.

Albüm yayınlandıktan sonra oldukça ilgi gördü. 14 yıllık hayalini gerçekleştiren Bertuğ ise büyük bir mutluluk yaşıyordu. Albümün bir çok parçası çok beğenilmişti. Özellikle albümün ilk parçası olan “Kaygı” en çok beğenilen parçalar arasındaydı. Ancak bunlar arasında bir tanesi vardı ki Bertuğ Cemil’i herkese tanıtacaktı. Yağmur adlı parça albümün en sevilen parçası olmuştu adeta dillere pelesenk olan şarkının ünü günümüzde Bertuğ Cemil‘in ünü kadardır diyebiliriz.

Daha sonra çıkardığı albümler ile aynı başarıyı yakalayamayan Bertuğ Cemil yıllar içerisinde yakaladığı ünü yavaş yavaş kaybetti. Buna rağmen bir çok kaliteli şarkı yayınlayan Bertuğ Cemil Türk rock müziğinin kaliteli sesi olmayı sürdürdü. 2006 yılında TMC etiketi ile yayınladığı “Duygusal Tuzaklar” albümünden sonra 2011 yılına kadar albüm yayınlamayan Bertuğ Cemil 2011 yılında iremrecords etiketi ile “Geldim, Gördüm, Sevdim” adlı albümü yayınladı.

Bu albümün son parçası ise Yağmur parçasının akustik versiyonuydu. Daha sonra 2014 yılına gelindiğinde daha güçlü bir müzik yapım şirketi ile anlaşan Bertuğ Cemil DokuzSekiz Müzik etiketi ile “Issız” albümünü yayınladı. Bu albümün ise en dikkat çeken parçası “Herşeye İnat” adlı parça oldu.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Türkiye'nin En Genç Caz Piyanisti Hakan Başar'ın İlk Albüm Lansmanı

Sonuç olarak değerlendirecek olursak sanat dünyası kadir kıymet bilmeyen unutan, unutturan bir piyasa. Bu piyasa da ayakta kalabilmek sadece iyi şarkılar yapmak, iyi müzik yapmak, karakterli örnek insan olmak ile mümkğn olmuyor. Bertuğ Cemil Türk müziğinin kıymeti pek bilinmemiş müthiş bir sesidir. Mütevazi kişiliğini her zaman koruyan Bertuğ Cemil şimdilerde İstanbul’da çeşitli mekanlarda sahne almaktadır eğer fırsat bulursanız bir gün mutlaka onu dinlemeye gitmelisiniz.

Bertuğ Cemil – Yağmur

 

Ömercan Dinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Tek Şarkı İle Hatırladığımız Rock Yıldızı : Bertuğ Cemil

    serseri

    (4 Haziran 2017 - 16:25)

    eğer bu adam da şuan ki dingil popçular gibi şarkılarından çok yaptığı aptalca şeylerle gündeme gelmeye çalışsaydı eminiz ki şuan piyasada en çok bilinenler arasında olurdu.Bu biz insanların ayıbıdır.

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.