Televizyondaki En İyi Kültür-Sanat Programları

Televizyon özellikle Kültür-Sanat için doğru bir adres olmasa da Kültür-Sanat aktivitelerini insanlara duyurmak için doğru yer. Ülkemizde bu kitle yoğun olmasa da TV’de hala güzel Kültür-Sanat programları yer almakta.

Ülkemizde giderek değişen Televizyon kitlesi ile birlikte Televizyonda gördüğümüz bazı programlar yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Bunların başında Kültür-Sanat programları geliyor. Yerlerini magazin, kadın programları, evlilik programları gibi programlara bırakmak zorunda kaldılar. Aslında bu sadece izleyici ile ilgili değil bu programları yayınlayan Televizyon yöneticileri ile de alakalı bir durum.

Bu yazımda sizlere Televizyonda izlenebilecek kaliteli Kültür-Sanat programlarından bahsedeceğim. Bu programları tamamen kendi zevkime göre sıraladım o yüzden herhangi biri diğerinden daha üstündür yada daha iyidir diyemem.

1- Gece Gündüz – NTV

Kültür ve Sanatın her dalını konu edinmesi bakımından en sevdiğim programların başında geliyor. Sunuculuğunu Gülay Avşar‘ın yaptığı Gece Gündüz programı bir anlamda şehrin nabzını tutuyor. Şehirde gerçekleşecek tiyatro etkinliğinden yeni çıkan filmlere kadar her türden Kültür – Sanat etkinliğini takip etmek mümkün. Programda Müzik, sinema, moda, sergi, edebiyat ve gösteri dünyasına dair içerikler bulmak mümkün.

2- İstanbul Kafası – NTV

Bir televizyon ustası Levent Erden‘in sunduğu İstanbul Kafası şehrin içindeki farklı yerleri ve mekanları her hafta geziyor. Levent Erden modern bir fikir ustası. Kafaları açan muhabbeti ile İstanbul‘un çeşitli yerlerinde görülmeye değer olan şeyleri bizlere gösteriyor. Bazen bir sergide karşımıza çıkıyor Levent Erden bazen ise konukları ile Osmanlı ve sofra kültürü hakkında sohbet ediyor. Yeni bakış açıları görmek yeni fikirler edinmek isteyenler için çok ideal bir program olan İstanbul Kafası Levent Erden‘in eşsiz anlatımı ile ekranlara geliyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Mirgün Cabas - 2001 Eski Türkiye'nin Son Yılı Kitabı

3- Afiş – CNN Türk

CNN Türk‘ün artık klasikleşen programının sunuculuğunu Aslı Öymen yapıyor. Program her hafta kültür sanat dünyasının nabzını tutarken şehre dokunan konukları ağırlayarak bir çok farklı konuda sohbetler gerçekleştiriyor. Arkeoloji’den Sinema’ya Müzelerden Tiyatro’ya kadar bir çok farklı alanda her hafta konuklarını ağırlayan program kültür sanat ve farklı popüler kültür olmayan konularda bilgi edinmek isteyen izleyiciler için ideal olabilir.

4- Şeffaf Oda – CNN Türk

Aslında Şeffaf Oda deyince yanına bir kanal ismi yazmak ne kadar doğru bilmiyorum. Şeffaf Oda yıllardır ekranlarda olan kült haline gelmiş program biz bu programı bir kanal ismi ile değil Güneri Cıvaoğlu ismi ile biliyoruz. Yıllar içinde Kanal D, Fox , TV8 ve CNN Türk olmak üzere bir çok tv kanalında gördüğümüz Güneri Cıvaoğlu kültür sanat programına son oalrak CNN Türk ekranlarında devam ediyor.

Her hafta birbirinden ünlü konuklar ile eşsiz bir sohbet izleten Güneri Cıvaoğlu bu alandaki en iyi sunuculardan biri olabilir. Şeffah Oda müzikten sinemaya modadan tiyatroya kadar sanatın her alanından konukların ağırlandığı bir kültür sanat sohbet programı.

Bu yazımda sizlere televizyonda izlediğim ve beğendiğim kültür sanat programlarını anlatmaya çalıştım. Televizyon genel olarak bir popüler kültür içeriği sunsa da bizlere az da olsa gerçek kültür sanat programları görebiliyoruz. Siz de sevdiğiniz kültür sanat programlarını yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.