The Irishman – Film Değerlendirmesi – Hikayesi

Merakla beklenen Netflix yapımı The Irishman 27 Kasım tarihinde seyirci ile buluştu. Oyuncu kadrosu kadar süresi ile de dikkat çeken filmin başrollerinde Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci yer alıyor. 

The Irishman – Oyuncu Kadrosu ve Yapım Ekibi

Yapımcılığını Netflix’in üstlendiği The Irishman toplam 140 milyon dolarlık maliyeti ile 2019 yılının en büyük bütçeli filmleri arasında yerini aldı. Geniş oyuncu kadrosu ile dikkat çeken filmin oyuncu kadrosu ve yapım ekibi şu şekilde;

Yönetmen – Martin Scorsese

Görüntü Yönetmeni – Rodrigo Prieto

Müzik – Robbie Robertson

Kitap Yazarı – Charles Brandt

Senaryo – Steven Zaillian

Yapım Şirketi – TriBeCa Prod. , Sikelia Prod. , Netflix

Oyuncular

Robert De Niro – Frank “The Irishman” Sheeran

Al Pacino – Jimmy Hoffa

Joe Pesci – Russell Bufalino

Harvey Keitel – Angelo Bruno

Ray Romano – Bill Bufalino

Bobby Cannavale – Felix “Skinny Razor” DiTullio

Anna Paquin – (Büyük) Peggy Sheeran

Stephan Graham – Anthony “Tony Pro” Provenzano

Jack Huston – Robert Kenneydy

The Irishman – Filmin Ortaya Çıkış Hikayesi

Kahramanımız The Irishman Frank Sheeran, yaşadığı olayları en başından itibaren Charles Brandt’e kendisi hayattayken yayınlanmamak şartı ile anlatıyor. 2003 yılında Frank Sheeran’ın ölümü ile birlikte kitabı yazmaya başlayan Charles Brandt, I Heard You Paint Houses ( Duyduğuma Göre Duvarları Boyuyormuşsun) isimli kitabını  2004 yılında yayımlıyor.

2005 yılında kitabı okuyan ve çok beğenen Robert De Niro, daha önce bir çok filmde beraber çalıştığı yönetmen Martin Scorsese’ye kitaptan bahsediyor ve kaynağını gerçek olaylardan alan bu hikayeyi filme çevirebileceklerini söylüyor. Bütçe sıkıntıları ve hikaye üzerindeki çalışmaların uzaması sebebiyle filmin çekiminin tamamlanması ve seyirci ile buluşması 2019 yılının sonunu buluyor. Film hem süresi hem de yapımcısının Netflix olması sebebiyle sinema salonlarında değil sadece Netflix üzerinden vizyona girdi.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Cem Yılmaz Filmlerindeki Unutulmaz Figüranlar

The Irishman – Filmin Konusu

Henüz izlemeyenler için klasik bir mafya hikayesi gibi görünmesine rağmen yönetmen Martin Scorsese’nin de dediği gibi GoodFellas, Casino tarzında bir film değil. Filmin kahramanı Frank Sheeran bir mafya tetikçisi olması ve hikayenin bir mafya ortamı içerisinde geçmesine rağmen aslında gerilim ve cinayetler ön planda değil. Filmde dönemin önemli olayları bağdaştırılarak seyirciye duygu yansıtılıyor.

The Irishman filmi baştan sona bir tarihi dönemin anlatısı denilebilir. Frank Sheeran’ın gözünden Amerikan Başkanı J.F. Kennedy suikasti, Küba’ya yönetimine İtalyan mafyasının açmış olduğu savaş, dönemin ünlü işçi sendikası başkanı Jimmy Hoffa’nın gizemli bir şekilde ortadan kayboluşuna değiniliyor.

Film 50’lerin sonundan başlayarak sendika başkanı Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolmasına kadar geçen süre ve sonrasında yaşananları konu ediniyor.

Dikkat! Bu bölümden sonrası filmi izlemeyenler için spoiler içerebilir.

The Irishman – Film Değerlendirmesi

Film gerek oyuncu kadrosu ve film ekibi gerek kurgu ve görsel efektleri ile dönemin ortamını izleyenlere fazlasıyla yansıtmayı başarıyor. Filmde kullanılan yaşlandırma ve gençleştirme görsel efektleri oldukça başarılı. Robert De Niro Frank Sheeran’ın hayatından 40 yıllık bir süreci canlandırırken Benjamin Button‘da da kullanılan görsel efektler ile kendisini makyaj olmadan genç ve yaşlı hali ile izleyebiliyoruz.

Kesilmemiş hali 4 saat olan ve 2 part halinde yayınlanması düşünülen film Martin Scorsese’nin de en uzun filmi. Şunu söylemek gerekiyor ki 3 saat 29 dakika olan filmi tek seferde bitirmek mümkün değil.  Genel olarak değerlendirildiğinde Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci ve Martin Scorsese dörtlüsünün bir arada bulunduğu bir film olması sebebiyle bile tarihi bir özelliği bulunuyor.

Al Pacino için bu filmde oynadığı karakter olan Jimmy Hoffa’yı adeta yaşıyor diyebiliriz. Kendi söylemine göre de Jimmy Hoffa’nın tarihsel kişiliği onu ayrıca etkilemiş. Diğer karakterlerden avantajlı olarak da Jimmy Hoffa’nın göz önünde biri olması ve bir anda ortadan kayboluşu bu rolü çalışması için ona yeterince yazılı ve görsel kaynak sunmuş.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Netflix Better Call Saul 4. Sezonu Neden Yayınlamıyor?

The Irishman – Film İle İlgili Bazı Bilgiler

 • De Niro’nun The Godfather 2‘de Vito Carleone’nin gençliğini canlandırırken birinci filmde gördüğümüz ünlü oyuncu Marlon Brando gibi konuşabilmek ve görünebilmek için özel bir ağızlık kullanması gibi hikayenin gerçeğe uygunluğuna verdiği önem bu filmde de görünüyor. 1.70 m boyundaki Robert De Niro 2 metre civarında olan Frank Sheeran’ı canlandırırken film boyunca yaklaşık 20 santimlik topuklu ayakkabılar giyiyor.
 • Joe Pesci’nin en az yüz kere Russell Bufalino rolünü reddettiği de bilinenler arasında.
 • Frank Sheeran ile Russell Bufalino’nun yemek yediği İtalyanca konuşulan sahnenin arka planında The Godfather jenerik müziğini duyuyoruz.
 • İlgilenenler için belirtmeliyiz ki filmden sonra Netflix 29 dakikalık bir “The Irishman Söyleşi” adı altında bir programı da yayına almış. Bunu da izleyebilirsiniz.
 • Netflix’in yayınladığı söyleşide Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci ve Martin Scorsese yuvarlak bir masa etrafında oturup film hakkında merak edilenleri birbirlerine sorup cevaplıyor.
 • Filmde her ne kadar koruma – korunan kişi ilişkisi içerisinde olsalar da Frank ve Jimmy arasında farklı ve özel bir dostluk gelişiyor. Filmde Frank Sheeran’ın Jimmy Hoffa’yı öldürdüğü evin bulunduğu sokağın adı “Ceasar”.
 • İlginç bir detay olarak bu film Martin Scorsese’nin Al Pacino ile ilk filmi. Bu dörtlü kendi kariyerlerinde aslında birbirleri ile sık sık çalışmasına rağmen bu ikili ilk defa bu filmde bir araya geliyor.
 • Filmin adının The Irishman olmasına rağmen filmde hiç İrlandalı aktörün bulunmaması da enteresan bir detay.

Feyza Aktepe / Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “The Irishman – Film Değerlendirmesi – Hikayesi

  ferhat Dursun

  (21 Şubat 2020 - 00:34)

  The ırishman filmini çok iyi anlatmışlar normalde hep komedi filmlerini falan izliyordum ama yazıdaki bilgiler o kadar dikkatimi çektiki gerçekler mi diye izledim bir film ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi teşekkür ediyorum yazanın ellerine sağlık.

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.