The Umbrella Academy  – Dizi Değerlendirmesi – Netflix


The Umbrella Academy, 15 Şubat 2019’da hayatımıza giren yeni bir Netflix dizisi. Yaptığı her işle gündem olan Netflix bu kez de bir Çizgi Romanı diziye uyarlayarak Çizgi Roman severleri mutlu etti. Yayınlandığı günden itibaren çok ses getiren bu diziye biraz yakından bakalım. 

The Umbrella Academy Netflix platformunda bulunan, en kısa bölümü 45 en uzun bölümü ise 58 dakika olan toplamda 10 bölümden oluşan bir dizi. Hemen üzülmeyin 2.sezonu ise yolda.  

The Umbrella Academy konusu ise şöyle; 1989 senesinin Ekim ayında 43 tane kadın aniden doğum yaparlar. İşin tuhaf yanı ise bu kadınların hiçbirinin hamile olmaması. Bu çocuklardan yedi tanesini Sir Reginald Hargreeves evlatlık edinir. İsimleri ise; Luther Hargreeves, Diego HargreevesAllison HargreevesKlaus HargreevesThe Boy, Ben Hargreeves ve Vanya Hargreeves. Bu çocukların bir araya gelmesiyle ‘’The Umbrella Academy’’ kuruluyor. Asli görevleri ise Dünya’yı kurtarmak. Küçük yaşlarda bir sürü başarıya imza atan bu ekip sonrasında ayrılır. Babaları ölünce babalarının ölümünü araştırmak için hayatta kalanlar yeniden bir araya gelirler. Bir araya gelenler 1 numara Luther, 2 numara Diego, 3 numara Allison, 4 numara Klaus ve 7 numara Vanya’dır. İşte ekip eksiklerine rağmen yeniden toplandığındaysa hikaye başlar.

Dizi hakkında genel yorumlara bakılırsa insanlar ikiye bölünmüş durumda. The Umbrella Academy konusu hakkında, nerdeyse diziye eh işte diyen de var (?); ama yok yahu, dizi çok sevilmiş ya da hiç beğenilmemiş. Dizinin en güzel tarafı çizgi romanı, fakat okumasanız bile bir eksikliğiniz olmaz. Dizi çok tempolu, seyir keyfini hiç kaçırmıyor. Mantık hataları yok, nasıl oldu, aa, yok artık, gibi sorularla boğuşmanıza izin vermiyor. Sizi havada ya da merakta bırakmıyor. Ama şunu da eklemek isterim ki; sadece The Umrella Academy Netflix işi diye başlamayın. Sonuçta Netflix Marvel ile anlaşmasını iptal etti bu tarzda bol bol işle karşımıza çıkacaktır. Bir şans verin derim The Umbrella Academy oyuncuları arasında Ellen Page var, efendime söyleyeyim, bir de güzel müzikleri var. Ama başlamazsanız da çok yakında paralel konulu yeni bir dizinin başladığı haberini mutlaka alırız.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Sex Education - 2. Sezon İnceleme - Netflix

Biraz da oyuncular ve karakterler hakkında bilgi vereyim sizlere. The Umbrella Academy oyuncuları arasında;

*Vanya Hargreeves: rolü ile karşımıza Ellen Page geliyor. Kendisini dizilerden ziyade Inception, Juno gibi çok beğenilen filmlerde izledik. Diziye en çok seyirci getiren oyuncunun kendisi olduğunu düşünüyorum. Vanya karakterine gelince, müziğe olan
Colm Feore ilgisi dışında pek bir süper gücü bulunmamakta. Ama kitabinin yarattığı sansasyon yeterli oluyor.

*Luther Hargreeves: Babalılarının en gözde çocuğu dolayısı ile ekibinde lideri. Dizinin içerisinde birçok şeyin ortaya çıkmasını sağlayan kilit bir karakter. Süper gücü ise aşırı güçlü olmak. Karaktere hayat veren oyuncu ise Tom Hopper.

*Diego Hargreeves: Kendisi yukarda bahsettiğimiz 2 numara. Ekibin en asi, en umursamaz kişisi. Süper gücü nefesini tutabilmesi ayrıca yetenek diyemesek de başarılı olduğu farklı el becerileri mevcut. (Spoiler olmasın.) Gizemini koruyan yanıt almak için ikinci sezonu beklediğimiz bir göz bandı da var. Ayrıca Luther’in lider olmasından da çok hoşlanmadığını eklemek isterim. Dieogo’yu David Castaneda oynuyor.

*Allison Hargreeves: Ekibin bir diğer kadın üyesi. Emma-Raver Lampman oynuyor. Kendisini oldukça seven bir karakter, hatta biraz hastalık seviyesinde bile diyebiliriz. En ilginç yeteneğe sahip olan kişi. Yalan söyleyerek gerçeği değiştirebiliyor.

*Klaus Hargreaves:4 numaralı kardeş. Oldukça öfkeli bir çocuk. Ölülerle iletişime geçebilmesi kendisine verilen süper gücü. Yine spolier vermek istemediğim bir karakter olduğu için kısa keseceğim izleyip görmelisiniz.

*The Boy: Özel yeteneği zamanlar arası yolculuk yapabilmesi. Fakat bu öyle kolay bir şey değil zararlı olduğu babası tarafından söylense de 5 numara bu bilgiyi dikkate almamış ve hala bir çocuk gibi görünüyor. Güzel olan tarafı asla büyümüyor.

*Ben Hargreeves: Ekibin ölen üyesi. Neden, nasıl öldüğüne dair ilk sezonda hiçbir bilgi alamadık, belki ikinci sezonda bunun işlendiği bir bölüm olur.

*Sir Reginald Hargreeves: Sürekli bahsettiğimiz babamız. Kendisi oldukça zengin bir fabrikatör. Kendisi sert ve soğuk kanlı bir insan. ‘Yedi çocuğu evlat edinmiş ay nasıl tatlı!’ demeyin zira onların kendisine ‘baba’ demesine dahi izin vermemiş. Numaraların nerden geldiğine dair bir spoiler verelim. Babaları kendilerini faydalarına göre numaralandırmış.(!)

*Grace Hargreeves: Yine sürprizlerle dolu bir karakter. Akademi de kendisi ‘anne’ olarak geçiyor. Kendisine dair ilk baslarda çok bilgimiz olmasa da sonrasında bizi oldukça şaşırttığı kesin.

*Dr. Pogo: Akademinin tartışmasız en akıllı, ayakları yere basan karakteri. Fakat gelin görün ki kendisi konuşan bir şempanze .Ayrıca Luther’in de bir zamanlar en yakın arkadaşıymış.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.