Totaliter Rejimler Ve Filmler


Öncelikle bunu bilmekte fayda var. Nedir Totaliter Rejim ve insanlar üzerinde nasıl bir politika izlenimi bırakır. Totaliter Rejim çok yabancı bir kavram değil aslında insanlara. Çok eski yıllardan beri süre gelen, insanlar üzerinde baskı kurmaya, yönetimi tek bir elde toplamaya yönelik merkezileştirme politikalarının bütünüdür. Bireylerin özgürlüğünü göz ardı edip sorgulama haklarının elinde alınması şeklinde baskıcı bir rejim türüdür.

Totaliter Rejim Ülkeleri

İkinci Dünya savaşı sırasında İtalya’da Mussolini yönetimindeki ülke faşizm politikalarının etkisindeydi ve totaliter rejimin en bariz örneklerinden biri olarak gösterilir. Yine o yıllarda Almanya’da Hitler Nazi’si dönemin en güçlü totaliter rejimiydi. İspanya’da 19. yüzyıl başlarından itibaren yaşanan ekonomik sorunlar ve iç savaş sorunlarının ardından gelen Franco yönetimi baskıcı politikaları sebebiyle totaliter rejim için örnek gösterilebilecek bir başka ülkedir.

Totaliter Rejimleri Konu Edinen Filmler

Otomatik Portakal(1971)

Toplumsal yaşantıda bireylerin irade özgürlüğünü ve sorgulama hakkını, insanlığın ahlaki değerlerine ve düşüncelerine hükümet eliyle müdahale edilmek istendiğinde ne gibi yıkıcı sonuçlar ortaya konulabileceğini gözler önüne seren film müthiş sahneleriyle, izleyici üzerinde olağanüstü etkiler bırakabilecek bir baş yapıt.

V for Vendetta(2006)

Filmde V adındaki bir adam gelecek yıllarda totaliter rejim ile yönetilen İngiltere’de baskıcı politikalarla yönetilen halka, egemenliklerini geri kazandırmak için şiddete dayalı bir tutum sergilemektedir.

Nineteen Eighty-Four(1984)

Distopik bir dünyada geçen film 3. Dünya savaşı sonrasında evrenimizin nasıl bir halde olduğunu anlatıyor. Filmde dünyanın en büyük devleti olan Okyanusya günümüzde Londra olarak bilinen bir yere kuruludur. Korku imparatorluğuna dayalı yönetim şeklinde sıradan insanların kitap okuması, aşık olması veya sorgulama gibi hakları kesinlikle yasaktır.

Azınlık Raporu(2002)

Müthiş bir bilim kurgu filmi olan Azınlık Raporu geleceğin dünyasında insanlar, suçluların henüz suç işlemeden tutuklanabildiği bir teknoloji yaratmışlardır. Ancak özel tim görevlilerinden birinin başına beklenmedik bir şekilde cinayet suçlaması getirilir ve kendisini aklamak için elinden geleni yapar.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Türkiye’de Belgesel Filmi Çeken Ünlü Yönetmenler

Fahrenheit 451(1966)

Baskıcı bir yönetim düşünün ki kitaplardan olabildiğince çok korkmakta ve ülke genelinde bulunan tüm kitapları bulup imha etmesi için bir itfaiyeciye görev vermekte. Bu itfaiyecinin adı Guy Montag. Şöyle bir sorun var ki bu adam kitap aşığıdır ve totaliter rejim karşısında kendisini çok güçsüz görmektedir. Bu emirleri zorla yerine getirmektedir ta ki sistem karşıtı bir kadına aşık olana kadar. İşler bu noktadan sonra farklı bir hal alacaktır.

İsyan(2002)     

  1. dünya savaşı sonrasıdır. Savaşın travmasının henüz atlatılamadığı dönemlerde mevcut yönetimler baskıcı politikalarla mevcut totaliter rejimlerini sürdürmeye çalışmaktadır. İnsanların duyguları barışı sağlamak adına baskı altında tutulmaktadır. Üst düzey bir güvenlik ajanı kurallara baş kaldıran insanları bulup öldürmekle görevlidir. Prozium adlı bir içecek bireylere içirildiğinde yönetimlere bağlı birer varlığa dönüşmektedir insanlar. Başrolde bulunan özel ajan bu içeceği içmekten vazgeçtiğinde olayların seyri tamamen değişecektir.
Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.