Türk Dizilerinde Yer Alan En Bilge Karakterler


Dizilerde daima başrol oyuncusu kadar dikkat çeken bir rol olmuştur. Genellikle efsaneleşen, kült haline gelen bu karakterler başrol oyuncusuna yol gösteren, onu eğiten bilge karakterler olmuştur.

Bu yazımızda Türk dizi tarihinde rolleri büyük yada küçük fark etmeksizin efsaneleşen, akıllara kazınan bilge karakterlerden bahsedeceğiz. Bir dizinin alt metnini temsil eden bilge karakterler doğru bir kurguyla diziyi bambaşka noktalara taşıyabilecek güçtedirler.

  • Tak Tak Arif – Uçurum

Toplam 24 bölüm süren dizi oldukça kısa süren yayın hayatına rağmen Selçuk Yöntem’in canlandırdığı karakter o dönem oldukça konuşulmuştu. Geçmişi oldukça fırtınalı olan Tak Tak Arif bu işlerden elini eteğini çekmiş ve artık mahalle berberliği yapmaktadır. Dizi boyunca kahramanlarımıza öğütler veren Tak Tak Arif dizinin bilge karakteri olarak oldukça dikkat çeken bir performans sergilemişti.

  • Mustafa Ali – Çocuklar Duymasın

Çocuklar Duymasın dizisi ile birlikte hayatımıza giren Mustafa Ali karakteri bilge karakterlere yepyeni bir soluk getirmişti. Bilgeliği bir filozof edasıyla yapan Mustafa Ali karakterine Müfit Çan Saçıntı daha sonra bu karakterine Mandıra Filozofu adında 2 film de çekmişti. İzleyenler tarafında oldukça beğenilen bu filozof karakter bilge karakterler arasında komedi unsurunun en öne çıktığı karakterlerden birisi olma özelliğini de taşıyor.

  • Nusret Baba – Ekmek Teknesi

 

Bir döneme adeta damga vuran efsane dizi Ekmek Teknesi dizi içerisindeki bir çok karakteri hafızalarımıza kazımıştı. Heredot Cevdet, Kirli, Lan Jale Korkut, Korkut’un yancısı Bican, Cengiz ve tüm bunların yanında fırıncı karakteri Nusret Baba mahallenin abisi konumunda bulunan bu karakter dizinin bilge karakterlerinden birisiydi.

Savaş Dinçel’in hayat verdiği Nusret Baba karakteri mahallede her işin ehli, mahallenin eski ağır abisidir. Her sorunun çözümü mutlaka ona sorulur, her sorunu çözer küsleri barıştırır. Sevecen ve babacan yaklaşımı ile herkesin gözdesi konumundadır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Alef ℵ 4. Bölüm Dizi Değerlendirmesi - BluTV & FX

 

  • Ömer Baba – Kurtlar Vadisi

Bir mafya dizisi olan ve yıllarca Perşembe akşamlarını domine eden Kurtlar Vadisi dizisinin bilge karakteri Ömer Baba’dır. Bilge karakterimiz dizideki diğer karakterlere göre oldukça farklı bir hayat yaşamaktadır. Namazında dinine bağlı bir adam olan Ömer Baba Polat’ın akıl hocalarından birisidir. Her fırsatta Ömer Babanın fikrini alan Polat onun fikirlerine oldukça değer vermektedir. Bu nur yüzlü bilge adamımız da Türk dizi tarihinde en akılda kalan bilge karakterlerden birisi olmayı başarmıştır. Ömer Baba karakterine Emin Olcay hayat vermiştir.

  • Ramiz Dayı – Ezel

Türk dizi tarihinin belki de en çok bilinin ve sevilen karakterlerinden birisi olan Ramiz Dayı bilge kişiliği ile izleyen herkesi adeta büyülemişti. Diziye adını veren Ezel karakterinden zaman zaman daha da öne çıkan Ramiz Dayı karakterine usta oyuncu Tuncel Kurtiz hayat vermişti.

Söylediği her söz bir kitaptan alıntı, bir atasözü, bir deyim, bir hikaye, bir ders olan Ramiz Dayı hem anlaşılır hem de gizemli kişiliği ile izleyenlerin oldukça dikkatini çekmişti. Bilge karakterler arasında en şair olanı olan Ramiz Dayı karakteri eski bir mafya babasına göre oldukça kültürlü ve dolu bir insandı. Dizimizin kahramanı Ezel’e sürekli nasihatler veren Ramiz Dayı onu yönlendirebilen yegane kişiydi.

Ömercan Dinç

 

 

 

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.