Türk Pop Müziği Nereye Gidiyor?


Türkçe pop dediğimizde artık bu müziğin geleceğinden endişe etmeye başladık. Peki Türk Pop müziği nereye gidiyor? Günümüzde Türkçe Pop’un kalitesi giderek düşüyor. Bunun nedeni hem yapılan şarkılar hem de ortaya çıkan yeni “yıldızlar”.

Türk pop müziği özellikle 80’li yıllarda popüler olmuş ve arabesk müziği tahtından indirerek ülkemizde en fazla dinlenen müzik türü olmayı başarmıştır. 90’lı yıllara gelindiğinde adeta bir patlama yaşayan Türkçe Pop günümüzde olduğu gibi bir çok enteresan şarkı ile karşılaşmıştır. 90’lı yıllarda bu enteresan şarkılar ile popüler olan bir çok yıldız 2000’li yılları görememiş adeta bir doğal seleksiyon içerisinde elenmişlerdir.

Aradan geçen yıllar Türk Pop müziğinde beklenilen ilerlemenin yaşanamadığını şarkı kalitelerinin giderek düştüğünü gördüğümüz yıllar haline geldi. Yine bu dönemde bir anda ünlenen şarkıcıların birkaç yıl içerisinde müzik piyasasından silindiğini gördüğümüz yıllar oldu. Ancak internetin de gelişmesiyle 2010 ve sonrası dönemde yaşananlarda bir değişim meydana geldi.

İnternet İle Evrimleşen Müzik Sektörü

İnternet müzik piyasası için hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkilerini göstermeye başladı. İnternetin yaygınlaşması korsan müzik piyasasını adeta tavan yaptırdı. İnsanlar albümleri almak yerine internetin olanaklarını kullanarak indirmeye başladı. Albüm satışlarının düşmesi bir çok ismi müzik piyasasından uzaklaştırdı. Bu olumsuz etkinin yanı sıra internet ünlü olmak isteyen bir çok isim içinse adeta bir sahneye dönüştü. Sosyal medyanın yaygınlaşması ve YouTube’un tüm dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de adeta patlaması ile birlikte internet kendi yıldızlarını yaratmaya başladı.

YouTube şimdilerde dinlediğimiz bir çok ismin ünlü olduğu bir sahne oldu. Özellikle sanatçıların şarkılarını YouTube, Spotify, Apple Music, SoundCloud gibi uluslararası platformlardan yayınlamaları ile korsan ile yaşanan gelir kayıplarının bir nebze de olsun önüne geçildi. Ayrıca bu platformlar şarkıların daha büyük bir kitleye ulaştırılmasında da büyük bir aracı görevi gördü.

İnternet üzerinden yayınlanan şarkılar artı yönünün yanında bir süre sonra olumsuz yönünü de göstermeye başladı. Sanatçılar artık şarkılarını bir albüm paketi olarak yayınlamak yerine tek şarkılık yada iki şarkılık “single” şeklinde yayınlamaya başladı. Albüm geleneğinin giderek azalması müzik kültürü açısından çok önemli bir kayıp olarak öne çıkıyor.

“Tık” Şarkıcılığı

Peki! Tüm bunlar olurken internetin biz müzik dinleyicisine verdiği en önemli zarar ne oldu? Örneğin 90’lı yıllarda “enteresan” şarkılar yapan sanatçılar bunun karşılığını 2000’li yılları göremeyerek aldılar ve müzik kalitesi de bir nebze olsun korunmuş oldu. İnternet ile birlikte tek şarkı ile milyonlarca tık alan şarkıcılar piyasayı ele geçirmeye başladı. Sözleri ve müziği ile bir bütün olarak düşünüldüğünde tam bir facia olsa da milyonlarca tık alan şarkılar Türk Pop müziği olarak servis ediliyor. Sadece şarkıların içeriğinin boşluğu ve birkaç ay gibi kısa bir sürede unutulması bile bir facia olarak ortadayken bu şarkıları söyleyen şarkıcıların sergiledikleri “sanatçı” kimliğine uygun olmayan davranışlar insanların sanata ve müziğe olan bakışını olumsuz yönde etkiliyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Jehan Barbur : "Evim Neresi" 5. Solo Albümünü Yayınladı

İçi Boşaltılmış Sanatçılar Devri

Artık kimse hatırlanacak, unutulmayacak, kalplere kazınacak şarkılar yapmak, insanlara örnek olmak, sanatçı duruşu sergilemek derdinde değil sanatın ve sanatçılığın içi günden güne boşaltılıyor. Buna sebep olan elbette bir yerde biz dinleyenleriz ancak müzik piyasasındaki kurumların da bunda payı oldukça büyük.

Yazımın devam eden bölümünde sizlere dikkatimi çeken Türkçe Pop yıldızlarından bahsedeceğim. YouTube üzerinde yaptığım ufak bir araştırma sonucu oluşturduğum listede en çok “dinlediğimiz” şarkıları söyleyen isimleri değerlendireceğim.

Türk Pop Müziğinin Yıldız(!) İsimleri

Ece Seçkin

Son bir kaç yıldır hayatımızda olan Ece Seçkin Türk Pop müziğinde kısa sürede önemli bir yer edindi. Ece Seçkin özellikle yayınladığı şarkılar ile dikkatleri üzerine çekti. En çok dinlenen şarkılarından bazılarının isimleri ise şöyle;

  • Adeyyo
  • Follow Me
  • Bu Ne Yaa
  • Aman Aman
  • Hoşuna mı Gidiyor

Ece Seçkin’in sadece şarkı isimlerinden dahi ayrı bir değerlendirme yapılabilir aslında ancak ben yine de şarkı sözlerini  de hesaba katarak değerlendirmek istiyorum. Ece Seçkin’in yayınladığı şarkılardan alınmış bir kaç şarkı sözü ise şu şekilde;

Adeyyo lallale adeyyo lallale
Adeyyo lallale adeyyo lallale
Adeyyo lallale adeyyo lallale

Follow me follow me Aşk benle burada
Şeker mi şeker tadı var dudaklarımda
Follow me follow me Aşk nerede burada
Gör bak benle olursan her şey tıkırında

Bak yol verdim sana
Uza artık boylu boyunca
Ne fayda artık dönsen bile bu defa
Hoş geldin ayrılığa

Oldukça anlamlı şarkı sözleri bulunan Ece Seçkin şarkıları adeta Türk Pop müziğinde çığır açıyor. Her şarkısı milyonlarca “tık” alan Ece Seçkin’in tam 665 bin Instagram takipçisi bulunuyor.

Aleyna Tilki

Henüz 17 yaşında olan genç yıldız katıldığı bir yarışma programı ile adını duyurmuş daha sonra Emrah Karaduman ile yaptığı düet şarkısı Cevapsız Çınlama ile 270 milyondan fazla “tık” alan Aleyna Tilki Türkçe Pop şarkılarının değerlendirildiği listelerde hep en üst sıralarda yer almayı başarıyor.

Oldukça güzel bir sesi olan Aleyna Tilki buna rağmen sadece söylediği şarkılar ile değil verdiği demeçler ile de gündemden düşmüyor. Genç yaşına rağmen oldukça yerinde olan egosu Aleyna Tilki’nin en çok ön plana çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

Kalbimde kırılmadık yer mi bıraktı?
Yaptığıyla söylediği nedense farklı.
Mazlumun ahı aheste aheste alınır.
Bırakın kazandım zannetsin zavallı

 Kalbimizde kırılmadık yer bırakmayan genç sanatçının hedefi ise dünya çapında bir yıldız olmak. Bununla birlikte Aleyna Tilki’nin Instagram’da 800 bin civarında takipçisi bulunuyor.

İrem Derici

Bir ses yarışmasına katılmasıyla birlikte yıldızı parlayan ünlü şarkıcı ardı ardına çıkardığı “single” çalışmaları ile Türk Pop müziğinin en çok dinlenen şarkıcıları arasında yerini almayı başardı. Bundan 3 yıl önce yayınladığı “Kalbimin Tek Sahibine”  adlı şarkı ile çıkış yakalayan İrem Derici uzun bir süre YouTube üzerinde en çok dinlenen şarkı olma ünvanını da eline geçirmişti. Daha sonra Aleyna Tilki’nin Cevapsız Çınlamasına geçilen İrem Derici yayınladığı yeni şarkılar ile rekoru elde etmeye çalışıyor.

Aslında bakılırsa çok güzel şarkıları da bulunan İrem Derici’yi bu listeye sokan ise bir türlü başaramadığı sanatçı olma duruşu. Kendisini samimi olarak tanımlayan İrem Derici katıldığı programlarda kibarlığa hiç gerek görmüyor. Oldukça kaba olan davranışlarını da samimiyet kisvesi altında insanlara anlatan İrem Derici onu izleyen hayranları karşısında mahalle ağzıyla konuşmakta hiç bir sakınca görmüyor.

Sanatçı olmak sadece işini güzel icra etmek değildir. Bunun en güzel örneği de İrem Derici’dir. Bir çok güzel şarkısı olmasına rağmen ortaya bir sanatçı kalitesi koyamayan İrem Derici kaybolup gitmeye mahkum ne yazık ki!

Tuğba Yurt

Akustik olarak seslendirdiği bir çok şarkıyı dinlediğim Tuğba Yurt güzel sesine rağmen kendi şarkılarında aynı kaliteyi yakalamakta zorlanıyor. Bir çok şarkısında popüler kültür etkisine kapılan Tuğba Yurt bir yaz dönemi süresi kadar dinlenecek şarkılar yapmaktan öteye gidemiyor ne yazık ki.

Çağatay Akman

Yaptığı tek şarkı ile ünlenen Çağatay Akman YouTube’da en çok dinlenen şarkılar arasında yer alıyor. Yayınladığı şarkı bir rap şarkısını anımsatsa da kendisini rapçi olarak görmediğini söyleyen Çağatay Akman “Gece Gölgenin Rahatına Bak” isimli şarkısı ile tüm listeleri alt üst etmiş durumda.

Banu Parlak

Arabanın içerisinde şarkı söyler gibi yaptığı videolarıyla ünlenen Instagram fenomeni Banu Parlak yapımcıların dikkatini çekmeyi başardı ve ardı arkasına şarkılarını yayınlamayı başladı. Çektiği videolarda şarkı dahi söylemeden ünlü olan Banu Parlak güzel ülkemizde bir ilki daha yaşatarak bizleri şaşırtmayı başardı.

Derya Uluğ

Tek bir şarkı ile ünlü olmuş isimlerden birisi de Derya Uluğ yayınlanan Okyanus şarkısı yaklaşık 120 milyon tıklanan ünlü şarkıcı Türk Pop müziğine bomba gibi bir giriş yaptı. Derya Uluğ’u bu kadar ünlü yapan bir diğer sebep ise adeta yumuşak g prensesi konumunda olması Okyanus şarkısında o kadar çok yumuşak g kullandı ki bu harfin aranılan ismi konumunda kendisi.

Her yerde okyanus sen boğuldun deredeğğğ
Zamanla unutulur hani aklın neredeğğğ
Saatin mi bozuldu niye kaldın geçmişteğğğ
Al bir zaman bir de akıl
Bu da benden sana hediyeğğğ

Sinan Akçıl

Yıllardır Türk Pop müziğinin zirve isimlerinden birisi konumunda olan Sinan Akçıl özellikle yazdığı şarkılar ile zaten hepimizin malumu. Işık hızında şarkı yazma özelliği de bulunan Sinan Akçıl piyasanın en çok şarkı veren isimleri arasında yer alıyor. Özellikle yabancı şarkıları alıp türkçe sözler yazarak yeni bir şeyler ortaya koyduğunu iddia eden Sinan Akçıl Türk Pop müziğinin geleceği açısından çok önemli bir yerde bulunuyor.

Son Söz

Bu listeye eklenecek aslında o kadar isim daha var ki… Sizler de bu listeye eklemek istediğiniz isimleri yorum olarak yazabilirsiniz. Türkçe Pop müziğinde yer edinmeye çalışan kimseye lafımız yok aslında Sezen Aksu, Tarkan, MFÖ, Sıla vb. büyük seslere, yıldızlara, sanatçılara, idollere alışan dinleyiciler olarak alışmak istemiyoruz önüne gelen herkesin şarkıcı olmasına…

Not: Burada adı geçen şarkıcılar ile ilgili yapılmış değerlendirmeler kişisel fikirlerim olup herhangi bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 2 Average: 5]

1 Comment

  • Umut Barış Genç

    Hepimizin malumu fikirleri çok tatlı ve keyifli bir dille bizlerle buluşturmuşsunuz. Büyük keyifle okudum, elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.