Türk Sinemasında Bilet Krizi : Patlamış Mısır


Uzun süredir bir dedikodu olarak konuşulan sinema sektöründeki kriz sonunda patlak verdi. Sinema sektörünün iki önemli paydaşı Yapımcılar ile Sinema salonları işletmecileri birbirine girdi.

Bu yazımızda Türk sinemasının en büyük krizlerinden birisini çıkaran bilet krizini ele alacağız. Tüm sinema salonlarının yüzde 38’ini tek başına elinde bulunduran Mars Grup ile ünlü yapım şirketleri arasında yaşanan bu kriz kolay kolay çözüleceğe benzemiyor.  Her iki tarafta taviz vermemek konusunda kararlı bir duruş sergiliyor.

Sinema sektöründe promosyon krizi. Patlamış mısır mı Sinema bileti mi?

Mars Grubu : “Onlar film çekmez ise çekeni bulacağız.”

Zaten konuşulmakta olan krizin ayak sesleri ilk olarak Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın filmlerinin vizyon tarihlerini ertelediği haberleri ile gelmeye başlamıştı. Herkes neler olduğunu anlamaya bir açıklama bulmaya çalışırken Cengiz Semercioğlu olayın diğer tarafı ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Oldukça sert ve kibirli bir şekilde konuşan Mars Grup yetkilisi Aslı Irmak Acar’ın açıklamaları şu şekildeydi ;

 • Seyirciyi filmsiz bırakmayız.
 • Cem Yılmaz Olmazsa başka Cem Yılmaz’lar çıkar, onlar film çekmezse çekeni bulacağız.
 • Zarar edenler neden devam filmi çekiyor.
 • Tüketici bunu istiyor.

Aslı Irmak Acar’ın bu konu başlıkları içeren açıklamaları gazetede yayınlanınca adeta kıyamet koptu. Açıklamaları gören Cem Yılmaz konu ile ilgili ilk defa bu kadar açık ve sert sözler içeren tweetlerini atı ve ortalığı aleve verdi.

Cem Yılmaz’ın açıklamaları ise şu şekildeydi;

 • Hayatımda ilk defa gördüğüm bu hanım yeni Cem Yılmaz’lar çıkaracakmış !Yavaş çıkarsın.Hanımefendi hadi bırak Cem Yılmaz çıkarmayı da tüm Türkiye de sinema biletini 15 lira yapmayı teklif ediyorum 40 liraya bilet satmak yok varmısın ? Yoksun tabi…İyi çıkarmalar Cengizi geçiyorum

 

 • Bu cüretkar insanlar gözönünde olan kişileri kullanıp dümenini döndürmek istiyorsa yanlış adres ! Ben filmimi 10 lira kardeşler mısır da bedava der yine gösteririm ! Bunu cümle alem duysun Cem Yılmaz çıkaracak mış mış mış ! Cem Yılmaz çıkardı haberin yok….terbiyesiz
Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Türk Herkül - Naim Süleymanoğlu’nun Hayatına Bir Yolculuk

 

 • Ey ahali ! Bana , filmdeki artiste paraları götürdünüzden başka eleştrisi olmayanlara dahil soruyorum, Sinema bileti kaç lira? ben filmimi kaç liraya seyircime satıyorum ki bu hanım neyin üzerinden kime kıyak yapıyor ? Ve utanmadan halkçılık satıyo ! Yap çabuk bileti 15 lira !

 

 • Benden bu kadar ! Teşekkürler…şimdi mikrofon sende.
Cem Yılmaz sinema krizi ile ilgili ağır konuştu

Bu açıklamaların ardından sosyal medya da yangın yerine döndü diyebiliriz. Kimi gurp Cem Yılmaz’a destek verirken bir grupta Cem Yılmaz’ın böyle bir sıkıntı çekmesinden keyif aldığını, müstehak olduğunu içeren yorumlarda bulundu.

Olayın sıcaklığı henüz kendini korurken krizin sinema tarafındaki paydaşları bir bir Cem Yılmaz’ın açıklamalarına destek açıklamaları yapmaya başladı.

 • Yılmaz Erdoğan : Yeni bir Cem Yılmaz çıkaracağını söyleyecek kadar şaşırmış bu hanımefendiyi ben çıkaramadım. Cem’in söylediklerine katılıyor; bu ayarsız, şuursuz yaklaşımı kınıyorum. C.Semercioğlu’nun, mısır patlağı fonundaki ‘dünya tatlısı’ fotoğrafının manasını da hiç çıkaramadığımı ekliyorum.

 

 • Şahan Gökbakar : Koreden ucaga bindirmisler geliomus… Yeni Cem Yılmaz çıkartacakmiş Cinemaximum ??? Yoneticisi mısır sever hanim ile Cengizin boş salonda kova kova mısır yiyip sohbet etmeleri manidar olmuş! Zira bu gidişle yeni Cemler, yeni Yılmazlar çıkana kadar anca boş salonlarda sadece mısır yenip sohbet edilecek gibi duruyor…❤️??

 

 • Birol Güven : Cem Yılmaz parmak izi gibidir. Ondan bir tane daha bulunmaz ama kar zarar hesabından başka bir hesap bilmeyen sermayenin biri gider biri gelir. 2019 yılında sinema bileti + mısır + kola + küstahlık bedava. İyi seyirler

 

 • Ata Demirer : Sevim koş mısır işine giriyoruz

 

 • Ahmet Mümtaz Taylan : Hanımefendi yenisini bu akşam çıkarsanız bile; tadında bir Cem Yılmaz ortalama 20 yılda pişer. Sizin patronlar o kadar bekleyemez. Bence siz yine mevcut olanıyla iletişmeyi deneyin. Hayırlı kazançlar.
Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Karantinada İzlenecek Dizi ve Filmler - 2020

Bu listede eklemediğimiz daha bir çok isim tek yürek olup sinema salonu işletmecilerine adeta hodri meydan dediler.

Sinema Bileti Krizinde Kim Haklı ?

Peki sonuç olarak baktığımızda bu krizin hangi tarafı haklı? Öncelikle sinemada mısır yeme kültürü nereden geldi bilmiyorum. Burada ürünün kendisi patlamış mısır mı yoksa sinema filmi mi?

Sinema filmi artık neredeyse bir promosyon olarak patlamış mısırın yanında veriliyor gibi görünüyor. Bu düzen oldukça saçma neden ürünün sahibi ürünü satandan daha az kazansın hem de oldukça az şu anki sistemde sinema filminin yapımcısı 1 kazanırken sinema salonu 5 kazanıyor. Adaletli olmayan bu sisteme sonunda film yapımcıları isyan etti.

Mars grubun oldukça kibirli açıklaması da gerçekten tam bir komedi. Kendilerini sektörün sahibi gibi görüp onu gösteririm bunu göstermem kafasında zannediyorlarsa çok yakında bu ülkedeki yatırımları batabilir haberleri olması gerekiyor. Çünkü biz halk olarak genellikle ezilen, haksızlığa uğrayanın yanında oluruz.

Mars grup açıklamasının bir bölümünde sektörün yüzde 62’si bizde değil onlara gitsinler demeye çalıştı yada ima etti. Eğer bir farkındalık oluşursa Mars grup sinemalarına boykot bile başlayabilir. Bu mars grup için çok tehlikeli bir kumar.

Umarım bu kriz en kısa sürede çözülür ve aylardır beklediğimiz o filmler bir an önce vizyona girer.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

4 Comments

 • Ozan

  Gerçekten çok beğendim makalenizi. Site tasarım ve yaptığınız haberler son derece ilgi çekici ve açıklayıcı

 • keyiflenet

  Kültür Bakanlığı sinema sektörüne yıllardır destek veriyor.Ama artık sinem sektörünün de ayakta kalması için bazı adımların atılması gerekiyor. Bizim vergilerimiz ile filmler çekiliyor. Çekilen filmlerin kalitesi zaten belli. Bir de salonlardan para alınamaması oldukça vahim. bu konuda yapımcıların adım atması gerektiğine inanıyorum.

 • İsmail

  Sinema sektörünün yıllardır durumu bu bilet alıyorsunuz 15 TL mısır alıyorsunuz 20 tl durum böyle olunca yapımcılarda haklı. Ben her türli yapımcıları destekliyorum çünkü para kazanmak sinema sektöründe zorlaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.