Türk Sinemasının En Yeni Çöpü : Cumali Ceber

Her internet fenomeninin DJ, Şarkıcı ve Oyuncu olarak ekosisteme katıldığı ülkemizde Vine Fenomeni Halil Söyletmez tarafından ortaya çıkarılan Cumali Ceber’in de sinema filmi çekildi. Film 4 Ağustos’da vizyona girecek.

 

İlk olarak söylememiz gerekenler başlıktan da anlayabileceğiniz üzere filmin değerlendirilecek yada anlatılacak bir tarafı yok. Yapılan her işe, verilen her emeğe ve harcanan paraya saygımız var ancak Türk sinema izleyicisi olarak sinema salonlarına gittiğimizde daha kaliteli ve gerçekten izlemeye değer filmler görmeye de hakkımız olduğunu düşünüyorum.

Tam bir Recep İvedik taklidi olan karakter absürt komedinin sınırlarını zorlayarak izleyicisini güldürmeye çalışıyor. Recep İvedik karakterinin bile toplumumuzda bir karşılığı varken ne yazık ki Recep İvedik kırması olan Cumali Ceber karakterinin bir karşılığı yok. Kro, hanzo, kaba, küfürbaz ve tabii ki tek kaşlı kıllı karakterlerin izleyiciyi güldüreceğine olan inaç her geçen gün artıyor. Ancak sinemaya gidip para veren izleyicinin bundan daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum.

Cumali Ceber Nasıl Bir Karakter?

Daha önce de belirttiğim üzere Cumali Ceber karakteri Recep İvedik‘in yan sanayisi diyebiliriz. Karakterin kalın bir tek kaşı ve yüzünde büyük bir beni bulunuyor. Aynı Recep İvedik‘de olduğu gibi karakter alışık olmadığı bir toplumsal grup içerisinde bulur kendisini. Tatil köyüne giden Cumali Ceber burada ortalığı birbirine katar. Her gördüğüne küfreder, tokatlar, şarap bardağına çay doldurur çünkü bunlar çok komik davranışlardır(!)

Yayınlanan 3 dakika 4 saniyelik fragmanda bile toplam ;

10 defa sıçmak,
4 defa bok,
4 defa osurmak,
2 defa göt
2 defa şerefsiz
1 defa o**** çocuğu kelimelerini kullanan Cumali Ceber karakteri anlayacağınız üzere oldukça seviyesiz içi boş hikayesi olmayan bir karakter. Cumali Ceber aslında bir karakter değil de tip desek daha doğru bir tanımlama yapmış olabiliriz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  İzlemeniz Gereken Bir Film : Snatch

IMDb‘de tüm zamanların en kötü filmleri listesinde şu anda 1,4 puan ile Kod Adı K.O.Z. filmi bulunuyor. Filminin bu filmi de geride bırakarak en kötü filmler listesinde 1. sıraya rahat bir şekilde yerleşeceğini düşünüyorum. Bu arada fragmandaki en komik bölüm ise 1:09. saniyedeki “Yılın en çok beklenen komedi filmi” yazısıydı.

Sadece fragman ile bile filmin kalitesizliğini bizlere sunan Cumali Ceber Türk sinemasının nereye doğru gittiği konusunda büyük bir endişe duymamıza neden oluyor. Umarız Türk yapım şirketleri ve yapımcılar sinemanın ne kadar ciddi ve önemli bir iş olduğunu hatırlamalarına vesile olur bu film.

Cumali Ceber Filminin Fragmanı

Ömercan Dinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

8 thoughts on “Türk Sinemasının En Yeni Çöpü : Cumali Ceber

  sencil

  (14 Temmuz 2017 - 20:23)

  Yazılanlar az bile kardesim. Sinemanın içine etti bunun gibiler

  Cumali'nin Kaşı

  (14 Temmuz 2017 - 20:24)

  Çekemeyenler anten taksın. Bu filmde hem benim hem de kader yoldaşım olan Cumali’nin Beni’nin çok fazla emeğe var. Lütfen emeğe saygı. Siz yapamıyorsunuz diye çamur atmayın. Madem öyle siz çekin biz yorum yapalım daha iyisini yapabilirseniz tabii 😉

  yaşar

  (14 Temmuz 2017 - 20:38)

  Yazınızın virgüllerine kadar katılıyorum çok güzel bir değerlendirme olmuş.

  Kurtuluş

  (14 Temmuz 2017 - 21:05)

  Başlık/film uyumu resmen. Bu saçma karakterleri nasıl ünlendirmeyi başarıyoruz anlamıyorum.

  Emirhan

  (20 Temmuz 2017 - 16:11)

  Cidden duygularıma tercüman oldunuz.
  Artık böyle saçma abartı tiplemeler komik gelmiyor bana. Aksine itici oluyor.

  Ayhan

  (21 Temmuz 2017 - 01:35)

  Keskin ve bir o kadar doğru yorumlama olmuş. Herkes bildiği işi yapmalı. Her fenomen film .

  Furkan

  (23 Temmuz 2017 - 00:47)

  Cidden gördüğüm en saçma film. Ve fragmanı 5 milyon izlenmiş sırf ünlü kişiler oynadığı için izlenecek…

  gokdeniz

  (15 Aralık 2017 - 17:16)

  Harika bir film bence türk film kalitesini arttıracak bir proje tebrik ediyorum. (!)

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.