Türk Televizyon Tarihinin En Unutulmaz Şov Programları

Türk televizyon tarihinde şimdiye dek unutulmaz şov programları yayınlandı. Özellikle özel televizyonların açılmasıyla bir çok kanalda şov programları ekranlara taşındı.

Bu yazımızda Türk televizyon tarihine geçmiş ünlü şov programlarını derledim. Bu liste herhangi bir sıralamaya bağlı olarak değil rastgele seçilerek hazırlanmıştır.

1- Zaga – Televizyon Çocuğu ( Okan Bayülgen)

Okan Bayülgen Televizyon çocuğu lakabı ile bilinen bir şov programı sunucusudur.

Belki de Türk televizyon tarihinin en renkli programlarını yapan Televizyon Çocuğu lakaplı Okan Bayülgen Türk televizyonlarının Mehmet Ali Erbil ile birlikte gördüğü en haylaz ve sivri dilli şovmeni olabilir.Şimdiye kadar bir çok şov ve eğlence programı hazırlayıp sunan Okan Bayülgen adına en unutulmaz olanlar kuşkusuz Zaga ve Televizyon çocuğuydu. Özellikle medya arkası bölümü ile bir klasik haline gelen programların en sevilen bir diğer bölümü ise geçmişini silemezsin idi.

2- Huysuz Show ( Seyfi Dursunoğlu)

Seyfi Dursunoğlu’nun Huysuz Virjin tiplemesi

Seyfi Dursunoğlu‘nun yaptığı Huysuz Virjin tiplemesi belki de Türk televizyon tarihinin en ünlü tiplemesidir. Özel televizyonlar açılmadan önce sahnelerden yaptığı şovunu özel televizyonlar açıldığında televizyon ekranlarına taşıyan Seyfi Dursunoğlu yıllarca Türkiye’nin en sevilen şovları arasında yer aldı. Sivri zekası, muzip şakaları ile çok sevilen Huysuz Virjin tiplemesi gönüllerde adeta taht kurdu.

3- Laf Lafı Açıyor ( Cem Özer)

Cem Özer Laf Lafı Açıyor programı

Türk televizyonlarının ilk talk show programlarından olan Laf Lafı Açıyor Cem Özer‘in sunumu ile 90’lı yıllara adeta damgasını vurdu. Ünlü konukların ağırlanarak soruların sorulduğu format oldukça sevildi. Günümüzdeki talk show programlarının da önünü açan program bu vesile ile de ayrı bir öneme sahiptir. 90’lı yıllarda patlayan özel televizyonculuk ile birlikte bir anda ortaya çıkan talk show programları arasından sıyrılan Cem Özer uzun süre yayında kalabilen ender Talk Show programlarından birisi oldu.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bir Mizah Türü Olarak "Kamusal Mizah"

4- Hülya Avşar Show

Hülya Avşar Ricky Martin’in poposunu yoklarken

Hülya Avşar hem sevilen hem sevilmeyen bir insan olarak Türk izleyicisinin önünde yıllarca kalmayı başardı. Güzel akıllı, bazen de antipatik olsa da 90’lı yıllardan itibaren tekrar tekrar değişik televizyon kanalları ile Hülya Avşar Show ekranlara geldi. Ekranların adeta eskimeyen bir yüzü olan Hülya Avşar yıllar geçse de hep popülaritesini korudu. Zaten Ricky Martin‘in poposuna attığı şaplağı kim unutabilir ki öyle değil mi?

5- Beyaz Show ( Beyazıt Öztürk)

O biiiiir… anosları ile aklımıza kazınan şov programı Beyazıt Öztürk‘ün samimi, eğlenceli sunumuyla 90’lı yılalrın ortasından beri aynı kanalda, aynı gün ekrana geliyor. Yıllar içerisinde adeta bir Cuma gecesi klasiği olmayı başaran Beyaz Show yayınlandığı dönemler içerisinde hep zirvede yer almayı başardı. Beyazıt Öztürk‘ün R’leri söyleyememesi, Gemilerde Talim Var şarkısının olur olmadık orkestra tarafından çalması, müzmin bekar olan Beyazıt’ın konuklara yürümesi bu önemli şov programından aklımıza yerleşmiş kesitler.

6- İbo Show ( İbrahim Tatlıses)

1992 yılında yayınlanmaya başlayan ve aralıksız 18 yıl boyunca çeşitli kanallarda yayınlanan İbo Show Türk televizyon tarihine geçmeyi başardı. Yayın boyunca sayısız türkünün, şarkının söylendiği program belli başlı konukların ara ara gelmesine sahne olurdu. Programın değişmez konukları İbrahim Tatlıses‘in yakın arkadaşları Aydemir Akbaş ve Bülent Ersoy‘du. Bununla birlikte Hülya Avşar da yine programın değişmez konukları arasında yer alıyordu. İbo Show‘ların bir diğer özelliği ise demirbaş listesinde daima bir Dansözün bulunmasıydı. Çeşitli dansözler yıllar içerisinde değişse de İbrahim Tatlıses türkü söylerken hep bir dansöz kıvrak hareketler ile dansını icra etmişti.

Ömercan Dinç

 

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Türk Televizyon Tarihinin En Unutulmaz Şov Programları

    TelefonFormat

    (27 Haziran 2017 - 23:15)

    Paylaşım için teşekkürler.

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.