“Türkçe Rap’in Norm Ender’i Var” : Aura

Norm Ender Türkçe Rap’in en eski yüzlerinden birisi. Uzun süren sessizliğini Şubat ayında yayınladığı Aura albümü ile bozan Norm Ender Türkçe Rap gündemine bomba gibi düşmüştü.

Norm Ender- Aura albümünün kapak fotoğrafı

2017 Şubat ayında Aura albümü ile müziğe geri dönen Norm Ender yayınladığı şarkılar ile oldukça ilgi çekti. Yaklaşık 6 yıllık bir aranın ardından albüm yayınlayan Norm Ender hayranlarını sevindirdi. Deli adlı çıkış parçası ile yayınlanan Aura albümü müzik listelerinde ise çıktığı günlerden itibaren üst sıraları ele geçirdi.

EMI müzik bünyesinde yayınlanan albüm prodüksiyon olarak Türkiye’de şimdiye dek yayınlanan nadir albümler arasında. Dünyaca ünlü bir müzik firması ile çalışan Norm Ender suskunluğunu 9 şarkı ile bozmuş oldu. Gelen olumlu tepkilerle birlikte olumsuz tepkiler de alan albüm buna rağmen listelerde üst sıralarda yer almayı başardı.

Norm Ender bu albümü ile kitlesini arttırmayı ve daha geniş kitlelere rap’i ulaştırmayı amaçladığını albüm lansmanı süresince dile getirdi. Klasik Norm Ender tarzında şarkılar da bulunduran albüm yeni tarzda şarkılar da içeriyor.

“Nicelik Geçicidir, Nitelik Kalıcı”

Uzun süren sessizliğini ilk bozduğunda Norm Ender gelen ilk tepki aradan geçen 6 yıla rağmen 9 şarkı ile geri dönmesiydi. Bu eleştirilere önemli olanın şarkıların sayısından çok kalitesi olduğunu söyleyerek cevap vermişti. Bununla birlikte Aura albüm 6 yıllık bir çalışmanın ürünü değil son bir yıllık albüm çalışmasının bir sonucu.

Albümde Deli isimli çıkış parçası dışındaki öne çıkan şarkılardan biri de Yarem, geçtiğimiz günlerde Hayat Şarkısı adlı dizide de soundtrack olarak kullanılan parça rap kitleyicisinin dışındaki kitle tarafından da oldukça beğenildi. Bu şarkı dışında daha önce de eski bir Norm Ender şarkısı olan Sözler Şerefsiz Oldu‘da Adı Efsane adlı dizide soundtrack olarak kullanılmıştı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Funk,Jazz,Balkan ve Elektonik Müzik : Dalganabak "Kadın Kadındır" Albümü

9 şarkılık Aura albümünün ilgi gören parçalarından birisi de Aşık Veysel‘in Kara Toprak isimli şarkısının yeniden coverlanmış hali. Şarkının Aşık Veysel‘in sesiyle başlaması ise dinleyiciler tarafından oldukça beğenildi. Çıktığı ilk günlerde özellikle Spotify‘da en çok dinlenen şarkılar listesinin neredeyse tamamını ele geçiren Norm Ender bu albüm ile istediği kitleye fazlasıyla ulaştı.

Norm Ender – Aura Albümü Genel Değerlendirmesi

İlk çıktığı dönemlerden beri takip ettiğim Norm Ender’in müziğe geri dönmesi bile başlı başına büyük bir artı bununla birlikte yayınlanan Aura albümü oldukça kaliteli şarkılardan oluşuyor. Albümün çıkış parçasını o kadar beğenmesem de albüm içerisinde herkesin beğeneceği bir şarkı bulması mümkün.

EMI ile çalışan Norm Ender bandrollü bir albüm çıkartmış olmanın zorluklarını yaşamış gibi görünüyor. Oto sansür uygulandığını gözlemlediğim albümün daha sert bir çizgide olmasını arzu ederdim. Türkiye’deki bandrollü albüm yayınlama kuralları yüzünden Aura albümünde özellikle bazı bölümlerde oto sansür uygulandığını görmek mümkün.

Her şeye rağmen bir bütün olarak değerlendirildiğinde bu kadar büyük bir prodüksiyonun hakkını veren Norm Ender‘in yapacağı yeni albümler için bir ışık verdiğini söylemek mümkün. En çok eleştirilen Deli parçasının sözleri konusunda yapılan eleştirilerin bir kısmına katılmakla birlikte bandrollü bir albüm çıkartmanın zorluklarından dolayı olduğunu düşünmekteyim.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.