Türkiye’de Belgesel Filmi Çeken Ünlü Yönetmenler

Belgesel özelleştirilmiş ve üzerinde araştırma yapılmış bir konunun estetik olarak tanımlanabilecek bir şekilde seyirciye sunulmasıdır. Bu kategori sinemanın ortaya çıkışından bu zamana kadar var olmuştur. Belgesel çalışmaları yurtdışında daha ön planda olsa da Türkiye’de de çok sayıda başarılı örnekleri mevcuttur. Aşağıda, Türkiye’de belgesel filmi çek en ünlü yönetmenler listelenmiştir.

Pelin Esmer – Yönetmen

Pelin Esmer

Boğaziçi Üniversitesi, sosyoloji mezunu olan Pelin Esmer 1972 doğumludur. Koleksiyoncu ve Oyun isimli iki belgeseli ile en iyi belgesel yönetmeni dahil çok sayıda festival ödülü kazanan Esmer, Türkiye içinde belgesel çeken ünlü yönetmenler arasında yerini almıştır. Pelin Esmer yönetmenliğin yanında; yapımcılık, görüntü yönetmenliği ve senaristlik de yapmaktadır.

 

Halil Gülbeyaz – televizyon gazetecisi, belgesel film yönetmeni, romancı.

Halil Gülbeyaz

1962 yılında Hatay’da doğan Halil Gülbeyaz, lisans eğitimini yurtdışında almıştır ve yaşamına Almanya’da devam etmektedir. Gazeteci, romancı ve belgesel yönetmeni olarak anılan Gülbeyaz, Almanya’nın resmi kanallarına belgeseller hazırlamaktadır.

 

Hüseyin Karabey – Yönetmen, senaryo ve kurgu yazarı.

Hüseyin Karabey

Ölümü Ektim Randevu Yerinde, Yoldan Çıktık, Sessiz Ölüm gibi birçok belgeselin yönetmenliğini yapan Hüseyin Karabey, 1970 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kısa filmleri ve belgeselleri festivallerde yer alan Karabey, belgesel filmi çeken ünlü yönetmenler arasındadır ve çok sayıda da ödül almıştır.

Orhan Eskiköy – Yönetmen

Orhan Eskiköy

Orhan Eskiköy, belgesel çekimlerine daha üniversite yıllarındayken amatör olarak başlamıştır. İlk profesyonel çalışması olan İki Dil Bir Davul adlı belgesel çekilirken yabancı belgesel fonlarından maddi destek almıştır. Aynı çalışma Altın Portakal Film Festivali de dahil çok sayıda ödül alarak Türkiye’de tanınan ünlü belgesel yönetmenlerinden biri olmuştur.

Tuna Yılmaz – Yönetmen, yazar ve kuratör.

Tuna Yılmaz

Yönetmenliğin yanı sıra yazarlık da yapan Tuna Yılmaz ilk kez 2008 yılında belgesel yönetmenliği yapmıştır. 35’te 3 adlı belgeseli Murat Eldem ile birlikte çekmiş, çeşitli festivallere katılmış ve çok sayıda ödül almıştır. Üniversite ders vermeye devam eden Tuna Yılmaz da Türkiye’de belgesel filmi çeken bir yönetmen olmuştur.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  2018 İzlenebilecek Film Önerileri

 

Can Dündar – Gazeteci, Televizyoncu ve Belgesel yapımcısı

Can Dündar

Can Dündar 1961 yılında, Ankara’da dünyaya gelmiştir. Sarı Zeybek isimli belgeseli ile akıllarda kalan Can Dündar; tarih, politika ve popüler kültür konularında belgesel çalışmaları yapmaktadır. Bunun yanında gazetecilik ve televizyonculuk ile de ilgilenmektedir.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.