Türkiye’de Yabancı Dizilerin Yeri

Yabancı dizilere ilgi, ülkemizde günler geçtikçe katlanarak artıyor. Bir diziyi beğenince asla peşini bırakmayan yurdum insanımız, günde 8-10 bölüm izleyebilirken, eğer diziyi sevmezse de hemen bırakabiliyor. Peki ülkemizde yabancı dizilerin yeri ne şekilde ?

Ülkemizde Yabancı Dizi Sektörü

Ülkemizdeki yabancı diziler sektörüne girmeden önce gelin hangi platformlardan izlediğine bakalım. Bazı yayın kuruluşlarının kendine ait dizi kanalları var örnek olarak Digiturk örnek verebiliriz. Buralardan diğer platformlar kadar izlenmiyor ancak hatrı sayılır bir kitle kanallardan takip ediyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen Netflix de yabancı dizi ve film izlemek için gerçekten çok hoş bir platform. Aylık bazda ücretlendirme yapan Netflix’in ücretleri de cebe uygun şekilde. 15.99 – 39.99 ₺ arasında değişiyor fiyatları.

Son olarak üzülerek söylüyoruz ki en fazla kitle burada. Yabancı dizi izleme siteleri, evet büyük ihtimal bu yazımızı okuyan sizler de oradan izliyorsunuz. Her ne kadar dizinin emeğine saygısızlık olsa da izlediğimiz dizinin kanallarda veya diğer yasal platformlarda bulunmadığını varsayarsak başka çaremiz kalmıyor diyebiliriz. Ama yine de yasadışı platformlar olduğundan dolayı pek de hoş davranış değil.

Ülkemizdeki Popüler Yabancı Diziler

Game of Thrones: Şüphesiz ülkemizdeki en popüler yabancı dizilerden biri diyebiliriz, şuan da çok yoğun bir şekilde gündemde. Sızdırılan bölümler olsun senaryolar olsun ondan dolayı. Game of Thrones konusu da işte ejderhalardır topluluklardır vs. karışık bir konusu var. Ama izlemeye değer.

Breaking Bad: 9.5’lik IMDb puanı ile kalitesini konuşturan 6 sezonluk bir dizi olan Breaking Bad çoğu kişinin demirbaş dizisi.

Lucifer: Cennetten sürgün edilen Şeytan’ın dünyaya gelince yaşadıklarını gösteren ilginç bir yabancı dizi.

Lost: Klasik bir adaya uçak düşme konusu gibi gelen ancak ilerleyen sezonlarda konusu paralel evrenlere kadar giden 6 sezonluk çok güzel bir yabancı dizi.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Game Of Thrones 7. Sezon Çıkış Tarihi Belli Oldu

Shameless: Ülkemizde de ‘Bizim Aile’ adıyla uyarlaması yapılacak bir yabancı dizi. Klasik bir aile dizisi diyemeyiz ancak Shameless konusu bir ailede geçiyor, sıradan bir aile evet (!).

Mr.Robot: Şüphesiz bilgisayara ilgi duyan neredeyse herkesin duyduğu bir yabancı dizi olan Mr.Robot, birçok kişinin favorileri arasında.

Yabancı dizi konuları diziye başlamadan önce çoğu kişinin araştırdığı bir konu. Siz de bir diziye başlamadan önce onun konusunu araştırarak diziyi daha rahat anlayabilirsiniz.

Türkiye’de yabancı dizi sektörü bu şekilde evet. Maalesef genellikle diziler yasa dışı platformlardan izleniyor ancak yurdum insanı diziyi sevince gerçekten hakkını veriyor ve ciddiyetle izliyor. Son olarak makalemizi bitirmeden önce bir diziye başlamadan önce IMDb puanını da mutlaka göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Türkiye’de Yabancı Dizilerin Yeri

    profyko14

    (3 Ekim 2017 - 11:37)

    Ülkemizde yayınlanan yabancı dizilerden artık yabancı dizilere aşina olur hale geldik. Güzel yurdumun televizyon kanallarında genel olarak uyarlanmış senaryoları izlemektense yabancı dizilerdeki özgün senaryolar daha bir ilgi çekici geliyor. Amacım kötülemek değil sadece kişisel görüşümü dile getirmek istedim.

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.