Unorthodox Mini Dizi İncelemesi – Netflix


Netflix’in bir Yahudi cemaatinden kaçan bir kadının hikayesini anlattığı Unorthodox 26 Mart 2020 tarihinde yayınlandı. Yayınlandığı tarihten itibaren büyük bir ilgi uyandıran mini diziyi sizer için inceledik. Alman yapımı olan dizinin yönetmeni Maria Schrader. Dizi aynı isimli bir otobiyografi kitabından uyarlandı. Unorthodox dizisinin başrollerinde Shira Haas, Amit Rahav ve Aaron Altaras yer alıyor.

Unorthodox – Shira Haas

Unorthodox Mini Dizisinin Konusu

Tutucu bir Yahudi cemaatine (Satmar) bağlı yaşayan genç bir kadının içinde bulunduğu baskıcı ortama ve mutsuz giden evliliğine dayanamayarak New York’tan Berlin’e kaçış hikayesini anlatıyor. Polonya’da 1. Dünya Savaşı öncesinde ortaya çıkan ve klasik Yahudi öğretilerine göre çok daha katı kuralları olan Satmar cemaaatinin üyeleri soykırımdan sonra Amerika ve Kanada’da kendilerine özel yaşam alanları kuruyorlar. Bu mahallelerden birinde yaşayan Esther Shapiro (Shira Haas) Almanya’ya kaçarak tüm bu kurallarından sıyrılıp özgürlüğüne kavuşacağı bir yola çıkıyor.

Spoiler Uyarısı : Bu kısımdan sonraki bölümde spoiler içeren bilgiler yer alıyor.

Unorthodox Mini Dizisinin Değerlendirmesi

Unorthodox dört bölümlük bir mini dizi. İlk sahnede bazı değerli eşyalarını ve bir miktar parayı çantasına koyup apartmandan çıkmaya çalışan ancak eruv teli aşağı indiği için çantasını bırakıp eşyalarını kıyafetinin içine saklayarak dışarı çıkabilen bir kadın görüyoruz. Satmar cemaatine göre shabbat günleri evden çanta, poşet gibi eşyalarla dışarı çıkılması yasak. Aslında bu cemaat mahallenin etrafını eruv teli ile çevrelediği için mahalle de ev sayılıyor ve dışarı çanta veya poşetle çıkabiliyorlar ancak tel aşağı indiğinde mahalle ev statüsünden çıkıyor. Daha önce yardımını istediği anlaşılan bir kadının yanına gelen Esther pasaport ve uçak biletini teslim alıp gizlice JFK havalimanına gidiyor. İstikamet Berlin!

Bu sahneden sonra hikaye iki koldan anlatılıyor, Berlin ve New York. Berlin kısmında Esther’in öncelikle öz annesinin evine gelip onu evde bulamamasını, evin önünde beklerken annesini kız arkadaşı ile öpüşürken görüp onlara görünmeden orayı terk etmesi ile Esther’in Berlin’de kendine çizeceği gizemli yolculuğu izliyoruz. Diğer yandan ise annesi tarafından terk edilmiş ve babaannesi tarafından büyütülmüş, Satmar cemaatinin kurallarına göre yaşayan, yaklaşık bir sene önceki Esther’i tanıyoruz. Bu genç kız cemaatinin görüşüne göre evlilik yaşına geldiğinde üvey annesi çöpçatanla görüşüyor. Gelenekleri gereği taraflar çöpçatana başvuruyor ve her iki tarafın ailesi de razı olursa erkek tarafının ailesi kızı gözlemleyebilecekleri bir ortama çağırıyor ve dizide bu ortam bir süpermarket. Esther’in ise bu insanlarla konuşması yasak.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Alef ℵ 5. Bölüm Dizi Değerlendirmesi – BluTV & FX

Esther ile eşi Yanky (Amit Rahav) nişan benzeri bir merasimde ilk kez bir araya geliyor ve yalnız konuşma imkanı bulabiliyorlar. İlk kez bu sohbette Esther’in müziğe ilgili olduğunu anlıyoruz. Yanky ise Esther’e oranla utangaç, saf bir karakter. Benimsediği din kurallarından başka hiçbir bilgisi olmayan ve doğrularını yalnız bu kurallar üzerine şekillendiren birisi. Esther ile Yanky’nin evliliklerine giden süreçte birçok farklı kültürel merasim ile karşı karşıya kalıyoruz. Bulundukları cemaate göre kadınların mens dönemi ve devam eden bir hafta boyunca “kirli” oldukları ve bu süreçte eşleri ile birlikte uyumaları yasak. Bu yüzden yatak odalarında her zaman iki yatak bulunuyor. Tabii cinsel ilişkiyi de çok katı bir şekilde tanımlıyorlar ve hem kadının hem erkeğin görevleri çok net. Sınırların dışına çıkmanın mümkün olmadığı bu ilişki Esther’i vajinismus sorunu ile karşılaştırıyor. Bu durum evlilikte erkeğin her zaman kendisini kral olarak hissetmesi, kadının ise sürekli çocuk doğurması gerektiği anlayışına aykırı bir netice ortaya çıkarıyor. İlişki içindeki sorunların Yanky tarından anne ve kız kardeşlerine anlatılması ve onların da sürekli müdahalelerde bulunması Esther’i fazlasıyla rahatsız ediyor.

Bir yıllık evliliklerine rağmen Esther’in çocuk sahibi olmaması sebebiyle Yanky Esther’e boşanmak istediğini, kendisinin henüz genç olduğunu ve birçok çocuğunun olabileceğini söylüyor. Bu noktadan itibaren Esther gördüğü muamele karşısında ve genel olarak kadınlara karşı gösterilen baskıcı tutumun bir sonucu olarak yıllar önce annesinin yaptığı gibi cemaati terk ederek Berlin’e gitmeye karar veriyor. Esther’in annesi Esther henüz evlenmeden önce Alman vatandaşlığı hakkı olduğunu kanıtlayan belgeleri ona vererek onun bu kararı almasında yardımcı oluyor.

Eşinin evden kaçtığını ailesine ve Haham’a haber veren Esther bir kuzeni ile birlikte “Bizden birinin yoldan çıkmasına izin veremeyiz.” düşüncesi ile Berlin’e Esther’i aramaya gönderiliyorlar. Esther’i aramaya karar vermelerinde en büyük etken ise Esther’in hamile olduğunu öğrenmeleri. Esasında Esther’i arıyor olsalar da soykırım görmüş bir topluluk olarak doğurmak, üremek kutsalında Yanky’nin çocuğunu aramaya başlıyorlar. Doğurmak, üremek kavramlarının önemi dizide birden fazla yerde vurgulanıyor. Bu yönde bir sahnede Esther Berlin’de bebeğin kontrolü için gittiğinde çocuğu aldırabileceği ihtarında bulunan doktora “Biz kaybettiğimiz 6 milyon için doğuyoruz.” diyerek bu kutsalından ayrılmayacağını belirtiyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  En İyi Hulu Dizi Önerileri - 2020

Dizinin Netflix’teki kamera arkasından öğrendiğimize göre dizinin New York hikayesi kitapla bire bir örtüşüyor ancak yazarın tanınmış, sosyal biri olarak hayatını sürdürmesi sebebiyle onun hayatını afişe etmemek için Berlin hikayesi kurgu olarak tasarlanmış. Açıkçası New York sahneleri ne kadar tutarlı ise Berlin sahneleri de bir o kadar tutarsızdı. Hiç mahallesinden dışarı çıkmayan bir genç kızın Berlin’e gelir gelmez bir arkadaş grubu edinmesi, onların programına katılma teklifinde bulunması, yıllarca din buyruğu olarak gördüğü giyimini değiştirmesi, peruğunu ilk fırsatta çıkartıp atması, tüm dünyaca bilinen katı Alman kurallarını birden fazla noktada esnetebilmiş olması gibi göze batan sahneler vardı. Ancak bence en büyük sıkıntı Berlin bölümlerinde çok az Almanca, yoğunlukla İngilizce konuşulmasıydı. Bilinen bir gerçektir ki Almanlar dillerine bağlıdırlar ve öyle herkesle İngilizce sohbet etmezler. Nihai amacı “Bakın burada Satmar diye bir gerçek var, baskı var, kaçış var, kurtuluş var.” olan bir yapım, izleyicinin Alman kültürüne aykırılıkları görmezden gelmesini istememeliydi.

Diğer taraftan Satmar cemaatinin meydana gelişini, bağlı oldukları kutsal kitapları, kültürlerini, kurallarını ve en önemlisi Yidiş dilini izleyiciye benimsetebilen bir çalışma yapılmış. Bu hususta kitapla paralel olma gayretinin etkili olduğunu düşünmekteyiz. Her ne kadar New York sahneleri karakteri tanımamıza, onu bu noktaya getiren olayları öğrenmemize yönelik olsa da Berlin sahnelerinde Esther’in tavırları o kadar anlamlandırılamamış ki birçok sahnede Esty’nin amacının ne olduğunu, ne düşündüğünü anlayamadık.

Feyza Aktepe

Unorthodox Mini Dizisinin Fragmanı

Konuyla ilgili anahtar kelimeler;
Unorthodox dizi ,
Unorthodox dizi izle;
Unorthodox dizi ekşi,
Unorthodox Netflix,
Unorthodox dizi yorum,
Unorthodox dizi konusu,
Unorthodox dizi yorumlar,
Unorthodox netflix izle,
Unorthodox 2. sezon bilgi

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.