Upload 1.Sezon Dizi İncelemesi – Amazon Prime


Amazon üzerinde 1 Mayıs 2020’den itibaren yayınlanmaya başlayan Bilim Kurgu, Dram ve Komedi dizisi olan Upload yayınlandığı ilk andan itibaren büyük bir başarı yakaladı. IMDb’de 8.2 puanı bulunan dizi 1. sezonu ile IMDb Mayıs 2020’de en popüler diziler arasında yerini aldı. Başrollerini Andy Allo ve Robbie Amell’ın oynadığı dizinin yaratıcısı Greg Daniels.

Upload 1. Sezon İncelem – Amazon

Upload Dizisinin Konusu

Upload 2033 yılında geçen bir bilim kurgu dizisi. İnsanların otonom arabalar ile seyahat ettiği bu yılda teknoloji oldukça ilerlemiştir. Öyle ki Upload (Yükleme) adındaki bir teknoloji sayesinde insanlar ölmeden önce dondurularak yaşamlarına Dijital Cennet olarak adlandırılan bu yerlerde devam edebilmektedirler. Bir sanal gerçeklik ürünü olan bu dijital ortamlarda kişilerin avatarları oluşturuluyor ve yaşamı boyunca kaydedilmiş anıları kişiye yüklenerek sanki ölmemiş gibi hayatlarına devam etmesi sağlanıyor. Upload dizisinde hikayemiz otonom aracının kaza yapması sonucu yaralanan hastahanede “yüklenen” olmayı seçen Nathan Brown‘ın hikayesini konu ediniyor. Karakterimizin başından geçenlerin eğlenceli bir üslüpla anlatıldığı dizide bir ileri teknoloji hikayesi izliyoruz.

Upload Dizisinin 1.Sezon Değerlendirmesi

Dizimiz oldukça hızlı akan bir hikayeye sahip. Olayları sıkmadan hızlıca anlatan bir yapısı var. Oyunculuklar çok üst düzey olmasa da eğlenceli hikayesi sayesinde kendisini kesinlikle izlettiriyor. Bunda 30 dakikayı geçmeyen (ilk bölüm dışında) bölümlerinin de etkisi var. Ana karakterimiz Nathan Brown üzerinden ilerleyen hikayemizde sınıf farklılıklarından, ikili ilişkilere kadar bir çok farklı konunun “ileri teknoloji”, “yapay zeka” gibi kavramlardan nasıl etkilendiği ele alınıyor.

Diziyi izlerken bunların gerçekten yaşanabilir mi sorularını kendinize soruyorsunuz bu da dizinin gerçeklikten çok kopmadığını gösteriyor. Özellikle bilim kurgu sevmeyenler için bile izlenebilecek bir dizi olduğunu düşünüyorum bu dizinin. İnsan hayatının gelecekte teknoloji ile nasıl şekilleneceğini anlatan bunu yaparken çok büyük mesaj kaygıları da gütmeyen dizi olayları çok ciddi olmadan komedi yönünden ele alıyor daha çok.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Netflix Tüm Zamanların En Çok İzlenen İçerikleri - 2020

İnsan hayatının yaşadıklarından ibaret olduğunu düşünürsek bu teknoloji ile “yüklenenler” kendisi olabileceği gibi aslında eksik anılara sahipse ya da kendisine ait olmayan anılar yüklenirse farklı bir karakterde insan olarak karşımıza çıkıyor. Bu da dizide ikili ilişkilerin nasıl etkileneceği konusu ile ele alınmış. Sanal gerçeklik yaşamında tüm yüklenenlerin bir meleği var aslında bu bir müşteri hizmetleri temsilcisi ancak cennet havası vermesi için melek deniyor. Kahramanımız ve Meleğimiz birbirleri ile kurdukları iletişim sonrası önce arkadaş sonra ise sevgili oluyorlar bu da gelecekte diriler ile ölüler arasında bir ilişki devam edebilir mi sorusunu akıllara getiriyor?

Dizinin en güzel özelliği daha önce de söylediğim gibi hikayenin çok hızlı akıyor olması ve dizinin büyük mesaj kaygısı gütmemesi. Çerezlik diyebileceğimiz dizilerden bit tık daha yukarıda olduğunu düşündüğüm diziyi bir oturuşta bitirebilirsiniz.

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 3 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.