Vysehrad, Bazilikalar ve Vltava – Prag #3


Macera kaldığı yerden devam ediyor. Prag gezimden notları aktarmaya devam ediyorum. Bu bölümde Vyshehrad, Bazilikalar ve Vltava’dan bahsedeceğim.

Serinin önceki yazısı : Sinagoglar, Mezarlık, Saat Kulesi – Prag #2

Hostelde tanıştığım insanlardan bahsetmek istiyorum birazda. Önceki yazımda bahsettiğim gibi 5 kişilik bir odada kalmıştım ve otobüs terminalinin dibinde olmasından dolayı tabiri caizse biraz yolgeçen hanı idi. Bu nedenle 5 günde bir sürü milletten adam ile tanıştım. Avustralyalı da vardı Rus’ta Cezayirli ‘de.5 kişilik odada korkmadın mı yada hırsızlık vs soruları herkesin aklına geliyor fakat gelenlerde genelde sizin gibi tek gezginler olduğundan pek çekinmenize gerek yok. Yine de tedbiri elden bırakmamak en iyisi tabi.

Bir akşam saat 12 gibi hostele geldiğimde odamda kalan Rus ile karşılaştım. Sabahları pek kimse olmuyordu odada. Bu nedenle kimseyi göremiyordum. Rus arkadaşımın adı Ivan idi. Geldiği gibi nerelesin sorusunu sordu. Benim de biraz Rusça bilgimden dolayı hemen sohbete daldık ve neredeyse 2 saat boyunca gerek Prag gerek dünya hakkında sohbet ettik. Genel olarak Ruslar bana kaba olarak gelse de Ivan o algıyı bende biraz da olsa yıktı. Kaldı ki o bile Ruslar’dan yakındı. Kendisi bana gezmem gereken yerler hakkında da güzel bilgiler verdi. Hatta bugünkü yazımın konusu olan Vysehrad’a da onun tavsiyesi ile gittim.

Hadi Vysehrad yapalım o zaman.

Vysehrad’a isterseniz metro isterseniz yürüyerek gidebilirsiniz. Metro ile giderseniz Kırmızı Hat –C Hattı- ile gidebilirsiniz. Fakat ben yürüyerek gittim size de tavsiyem o yöndedir. Old Town’dan 30-35 dk. civarı sürüyor fakat hiç sıkılmadan etrafı seyrede seyrede gitmenin keyfi paha biçilemez.

Vysehrad’ın Konumu https://goo.gl/maps/8ep5Dr5VE9z

Vysehrad’ın anlamı Upper Castle yani Üstteki Kale anlamı geliyor ki gerçekten kendisini çok uzaklardan bile belli ediyor. Öyle ihtişamlı ve güzel korunmuş ki insan şaşırıyor ve özeniyor. Ayrıca çevre düzenlemesi mükemmel seviyede.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Şehrin Yaşadığını Hisset - Prag #1
Charles Köprüsünden Vysehrad Görünümü

Vysherad Vltava Nehri üzerinde bulunan bu kalede Saint Paul, Saint Peter Bazilikası ve mezarlık bulunuyor.

Vysehrad

Yapım tarihi kesin olmamakla beraber 10.yüzılın ortaları olduğu söyleniyor tarihlerde kısa bir süreliğine de olsa meşhur Prag Kalesi’nin koltuğundan etmiş fakat 1400 lere kadar etkin kullanılmasına karşın savaşlardan sonra sadece bazilika olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Bazilika

Kadraja zor sığan bir büyüklükte bu yüzden biraz uğraşmanız gerekecek. Her saat başı ise çanlar olabildiğince gürültülü bir biçimde çalmakta ama o ihtişama öyle yakışıyor ki.


Bu kadar önemli bir konuma sahipken bu kadar az turist olmasına şaşırdım.Ivan’ın bana dediği ‘There are no Russians’ demesi aklımda ama hala 🙂 O da bıkmıştı biraz artık.

Saat 5’e kadar bazilikaya girebiliyorsunuz. Fiyatı öğrenciler için 35 CZK. Ben girmenizi tavsiye ediyorum. İçerisinde pek fazla insan olmaması bizim açımızdan iyi. Prag’ın kalabalığından kurtulmak birazda olsa iyi geliyor. İçerisinde birçok heykel var ve ayrıca benim çok dikkatimi çeken İsa’nın çarmıha gerilişini resmeden 13 fotoğraf idi. Biblolardan tutun her şey mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş. İçeride çalan ilahiler ise sizi ister istemez manevi bir havaya sokuyor.

İçeriyi dolaştık, sıkıldık derseniz de hemen dışarı çıkıp mezarlığı ziyaret edebilirsiniz. Bu mezarlık birçok önemli insanın bulunduğu bir Katolik mezarlığı ve ilk defa görenler için güzel bir inceleme fırsatı.

 

Vysehrad’ın çevresi ise koca bir bahçe, yemyeşil ağaçlarla çevrili insanların oturup sohbet edebildikleri yada bir şeyler yiyip içebildikleri koskoca bir yer ve manzarası da oldukça güzel. Öyle bir yerde gözüm mangalcıları aramadı desem yalan söylemiş olurum ?

Çeklerin bir özelliği de burada dikkatimi çekti. Saat 5 ten sonra birçok insan koşu yapmak için bu tarz bahçeleri ya da nehir kenarlarını kullanıyor. Çekler bu tarz alanları iyi koruyup kullanmasını çok iyi biliyorlar. Umarım bu koruma bilinci bir gün bizde de yerleşir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Cennetin Mavi Yeşil Döşeği : Kelebekler Vadisi

Vltava Nehri

Genelde herkes takın kulaklığınızı etrafı seyredin der fakat ben aynı şeyi diyemeyeceğim. O köprüleri yada kaleleri gerek dokunarak gerek daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Bence etrafı dinleyin böylece orayı daha iyi hissedebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Erdem Güneş /  / 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.