Yaşamın Kıyısında – Manchester by the Sea Film İncelemesi


2016 yılında yayınlanan Dram türündeki filmin yönetmeni ve senaristi Kenneth Lonergan. Yaşamın Kıyısında (Manchester by the Sea) filminin başrollerinde ise Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler, Gretchen Mol ve Lucas Hedges yer alıyor. Ayrıca Oscar ödüllerinde 6 adaylığı 2 ödülü, Altın Küre ödüllerinde 5 adaylığı 1 ödülü, Bafta ödüllerinde ise 6 adaylığı ve 1 ödülü bulunan film Amerikan Film Enstütüsü tarafından yılın en iyi 10 filmi arasında gösterildi. Manchester by the Sea filminin IMDb puanı ise 7.8.

manchester by the sea Lee Chandler (Casey Affleck) ve Patrick (Lucas Hedges)

Yaşamın Kıyısında – Manchester by the Sea Filminin Konusu

Filmimiz Chandler ailesinin başından geçenleri konu ediniyor. Başrolümüz Lee Chandler (Casey Affleck) Quincy, Massachusetts şehrinde kapıcı olarak çalışmaktadır. Bir gün telefonu çalar ve abisinin hastahaneye kaldırıldığını öğrenir ve bunun üzerine hemen abisinin bulunduğu hastahaneye gider gittiğinde abisinin öldüğünü öğrenir. Daha sonra karakterimiz çocuğu Patrick’e haber vermek için onun yanına gider. Olaylar bu şekilde ilerlerken avukattan aldığı bir telefon ile asıl hikayemiz başlar. Avukat abisinin vasiyetini Lee’ye okur. Vasiyete göre abisi oğlu Patrick’in velayetini 21 yaşına kadar kendisine emanet etmiştir.

Bu olayın ardından Lee’ bir karar eşiğine gelir ve hikayemiz başlar. Film içerisinde sık sık Lee’nin geçmişine yolculuk yaptığımız hikayede karakterimizin neden bu kadar sessiz olduğuna dair önemli bilgiler ediniyoruz. Hikayede hem abisinin oğlu Patrick ile yeni ilişkileri hem de geçmişindeki yaşanılanları 2 koldan izliyoruz.

Yaşamın Kıyısında – Manchester by the Sea Film Değerlendirmesi

Filmimiz oldukça sessiz sakin bir kapıcı olan Lee Chandler’ın işini yaptığı sahneler ile başlıyor. Bu ilk bölüm karakterimizin ruh halini anlamamız açısından oldukça önemli. O sırada neden bu kadar sessiz ve aslında pasif-agresif olduğunu bilmesek de geçmişinde bir şeyler olduğunu tahmin edebiliyoruz. İyi bir geliri olmayan Lee Chandler kapıcılıkta iyi olsa da hayatından pek de memnun değildir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Netflix'te İzlenebilecek En İyi 10 Film - 2020

Bu ilk bölümün ardından abisinin ölümünü öğrendiği ikinci bölüme geçiyoruz. Bu bölümle birlikte artık Lee Chandler  ile ilgili geçmiş görüntülerini görmeye başlıyoruz. Çocukluğunun ve gençliğinin büyük bir bölümünün burada geçtiğini hayatının bir süre önce burada olduğunu öğreniyoruz. Diyalogların çok yoğun olmadığı filmde Lee Chandler’ın acıklı hikayesini öğrendikçe onu daha iyi anlamaya başlıyoruz.

Geçmişinde yaşadıklarını hala atlatamadığı belli olan karakteri izlerken olayları bir süre sonra onun gözünden görmeye başlıyorsunuz. Her şeyini kaybetmiş bir insanın hayatının anlamını yitirmesiyle geldiği noktayı bizlere izletiyor Manchester by the Sea filmi. Filmde Patrick üzerinden de bir hikaye izlesek de aslında tüm bunları Lee Chandler’ın gözünden değerlendiriyoruz. Babası ölen bir çocuk olması rağmen hayatına kaldığı yerden devam eden bir insan olarak gördüğümüz Patrick başlarda bizi sinir etse de bu durum da aslında Lee Chandler’ın ruh halinde olayları izlemeye başlamamızdan kaynaklanıyor.

Karakterimiz Lee Chandler çocuklarının yandığı yangından sonra hayatının anlamını kaybetmiştir. Eşinden ayrılmıştır. Geri döndüğünde onu en çok üzen de abisinin ölümü değil geçmişindeki acıları ile tekrar karşılaşmaktır. Her şeyini kaybettiği yerden bir an önce uzaklaşmak isteyen Lee Chandler abisinin vasiyetini de çiğnemek istememektedir. Yaralı bir insan da olsa abisine ve onun emaneti olarak gördüğü Patrick’e hala saygı duymaktadır. Önce burada kalmayı düşünüp iş arayışına girişiyor kahramanımız ancak kasaba halkının bir kısmının ona öfkeli olduğunu görüyor. Ayrıldığı eşi gibi bir çok insan hala onu suçlamaktadır.

Filmin bir yerinde eski eşi ondan geçmişte o şekilde davrandığı için özür dilese de kahramanımız hala kendini suçlamaktadır. Tüm bu duygu durumlarından sonra Lee tekrar geldiği yere dönmeye karar veriyor. Aslında filmin bir yerinde onun için her şeyin iyiye gideceğini belki de eski eşi ile tekrar bir araya geleceğini düşünüyorsunuz ancak hikaye başı ve sonu olmayan bir şekilde sona eriyor aslında.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Her (Aşk) Film İncelemesi - 2013

Genel olarak bu film bana göre bir acıklı hikayeden çok bir duygu durumunu anlatıyor. Her şeyini kaybetmiş bir insanın gözünden bize dünyanın nasıl göründüğünü hissettiriyor. Kesinlikle izlenmesi gereken bir olduğunu düşünüyorum Manchester by the Sea filminin. Başrol Casey Affleck gerçekten ortaya çok iyi bir iş çıkarmıış.

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 2 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.