Yeni Nesil Öykü Dergisi Hişt! Hişt!


Türk Edebiyatında öykünün güçlü bir tarihi var. Ömer Seyfettin’den Sait Faik’e, toplumcu edebiyattan ’50 kuşağına; öykü yazarlarımızın üretimi ve yaratıcılığı hiç durmadı. Faruk Duman, bir söyleşisinde şöyle demişti: “Dünyada öykü yazan bir biz kaldık neredeyse, bu bizim toplumumuzun ayrıcalığı.” Edebiyat dergilerinde halen bile öykünün nabzı güçlü atar. Pek çok öykü yayımcılığı yapan dergi ya uzun soluklu olur ya güçlü izler bırakır. Dergilerde gördüğümüz yeni isimler, kısa süre sonra raflarda kitaplarıyla görülür.

“Öykülerle örülü bir dünya” sloganıyla geçtiğimiz mayıs ayında yayın hayatına “Merhaba” diyen Hişt! Hişt! kendisini, yeni nesil öykü dergisi olarak tanımlıyor. Zira dergi, basılı olarak değil; internet üzerinden yayın yapıyor. Öyküler, günlük yayına girse de aylık planlanıyor ve öykü gönderimleri, site üzerinden yapılıyor. Tabi gönderilen bu öyküler arasından belli başlı nitelikli öyküler seçilip okurla buluşturuluyor. Kısaca Hişt! Hişt! bildiğimiz geleneksel dergiciliği, internetin olanaklarıyla harmanlıyor. Sitenin ağırlıklı okurları ise edebiyat severlerin yanı sıra üniversiteli gençler ve beyaz yakalılar…

Site yakından incelendiğinde; “Tadımlık” bölümünde en fazla 750 kelimelik küçürek öykülerin yayınlandığı; “Doyasıya” bölümünde ise 750 kelimeyi aşan öykülere yer verildiği görülüyor. Böylece vakti kısıtlı herkese ‘iyi’ öykü okuma imkânı verilirken, kitap kurdu sıkı öykü okurlarına da tatmin edici genişlikte ve nitelikte öyküler sunuluyor. Bu sayfalarda; polisiye, gerilim, fantastik, gerçeküstü, post modern veya başka herhangi bir türde; edebi özgünlüğü ve niteliği olan her çeşit öyküye rastlamak mümkün. Sitede ayrıca “Uzun Ayın Kısası” isminde aylık bir kısa film seçkisi var. Bu bölümde, okurlara nitelikli kısa metraj filmler sunularak, onlara bir ‘mola’ ve ‘nefes alma’ imkânı sağlanıyor.

Yayıncılık yaptığı alan, iddiası sadeliğinden gelen teması ve tüm bu zengin içeriğiyle “Hişt! Hişt!” günlük hayatın rutin yoğunluğundan ve internetin ‘tık’ odaklı yoruculuğundan kaçınabilecek bir sığınak. Derginin yayımlanan sayılarına ve öykülerine histhist.com adresinden ulaşılabilir; Twitter ve Instagram sayfalarından yeni öyküler yayımlandıkça haberdar olabilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Franz Kafka'nın Mektup Arkadaşı : Milena'ya Mektuplar

 

Hişt! Hişt! – Öykü
İnternet Sitesi: http://histhist.com/
Twitter: 
@histhistcom
Instagram: 
@histhistcom
İletişim: 
histhist.com@gmail.com

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.