Yep Yeni Bir İnternet Dizisi : Fi

Ay Yapım tarafından yapımcılığı yapılan Fİ dizisi geçtiğimiz günlerde Puhu Tv’de yayın hayatına başladı. Dizinin başrollerinde Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsur ve Berrak Tüzünataç yer alıyor.

Fi dizisi oyuncularının bulunduğu tanıtım fotoğrafı

Azra Kohen‘in Fi,Çi ve Pi isimli serisinden esinlenilerek ortaya çıkan Fi dizisi yayınlandığı ilk andan itibaren en çok konuşulan haberlerden biri olmayı başardı. Özellikle Netflix‘in Türkiye piyasasına girmesiyle Türkiye’de internet’ten dizi izleme konusu yeniden gündeme geldi.

Ocak sonunda yayın hayatına başlayan Masum internet üzerinden yayınlanan yüksek prodüksiyonlu ilk dizi oldu. Blu Tv tarafından yayınlanan dizi oldukça beğenildi ve sevildi. Ardından Doğuş grubunun Tvyo projesini sonlandırıp yerine Puhu Tv adlı projeye başlaması izleyicilerde bir internet dizisi daha mı geliyor beklentisi oluşturmuştu.

Beklentileri boşa çıkarmayan Puhu Tv ilk internet dizisi Fi‘yi çok geçmeden çıkardı. Mert Baykal‘ın yönetmen koltuğunda oturduğu Fi dizisinin senaristi ise Nükhet Bıçakçı.

Fi dizisinin başrol ve yardımcı oyuncularının bulunduğu tanıtım görseli

Fi Dizisinin Konusu

Aşk, İhtiras, Psikolojik gerilim türlerinde olan Fi dizisinin konusu bir psikiyatrist ve onun çevresini konu alıyor. Dizinin ana karakteri olan Can Manay (Ozan Güven) ülkenin en ünlü psikiyatristidir. Üniversitede dersler veren Can Manay aynı zamanda her hafta televizyonda yaptığı programlar ile reyting rekorları kırmaktadır. Bir gün kendisine yeni bir ev almak isteyen Can Manay beğenmediği 30 evden sonra emlakçının göstereceği son evi de görmek için evin bulunduğu yere gider. Evin etrafında komşular olduğu gerekçesiyle evi yine beğenmeyen Can Manay etrafına bakınırken bir anda Duru‘yu ( Serenay Sarıkaya) görür.

Can Manay uzaktan dans ederken gördüğü Duru‘ya adeta tutulur. Duru üniversitede tanıştığı hocasıyla sevgili olmuş ve aynı evde yaşamaktadır. Duru‘nun hocasının adı Deniz‘dir. (Mehmet Günsür) Deniz ile Duru çok ateşli bir aşk yaşamaktadırlar. Hayatlarının her anında beraber olan bu çift oldukça mutludur.Can Manay‘ın artık tek amacı Duru‘yu elde etmektedir. Ancak bu saplantılı aşkı onun başına işler açacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bir Üçkağıtçı Filmi : Sinyalciler

Kimsenin bilmediği bir geçmişe sahip olan Can Manay 21 yıl önce bir akıl hastahanesinde 3 yıl boyunca tedavi görmüştür. Bunu sadece Can Manay‘ın doktoru olan Eti (Tülay Günal) bilmektedir. Eti Can Manay‘ı sürekli uyarmaktadır. Geçmişinde yaşadığı olayların ortaya çıkabileceğini bu kızdan uzak durması gerektiğini söyler. Ancak Can Manay’ın durmaya niyeti yoktur. Tek amacı Duru‘yu elde etmektir.

Can Manay’ın Dikkat Çeken Özellikleri

Diziyi izlerken Can Manay‘ın bir çok yerde aynı hareketleri tekrarladığını ve bunun dışında ona özgü bazı durumların olduğunu fark ettim. Bunlardan bazıları ise şöyle;

 • Sürekli su içmesi
 • Düzen takıntısı olması
 • Mükemmel olmak için çabalaması ve her şeyi planlaması
 • Kesinlikle başka biri ile beraber uyuyamaması
 • Sürekli sigara içmesi
 • Bir psikiyatrist olmasına rağmen geçmişinde akıl hastahanesinde yatmış olması

Fi Dizisi Değerlendirmesi

Dizinin yayınlanan bölümlerini izlediğimde öncelikle çok kaliteli bir yapım olduğunu gördüm. Ozan Güven‘in başrolde sergilediği performans ise muazzam. Fi dizisinin dikkat çeken yanlarından birisi de fazlaca erotik sahnelerin bulunması. İnternet dizi sektörüne yeni giren ülkemiz buraya ilgi çekmek için böyle bir yol izlemiş olabilir.

Dizinin hikayesi orjinal alışık olunmadık bir hikaye bu dizinin en büyük artılarından bir tanesi. Bununla birlikte bölüm sürelerinin 1 saat üzerinde değil 45-50 dakika bandına çekilmesi dizinin kalitesini daha da arttırabilir. Yeni yeni internet sektörüne işler yapmaya başlayan Türk yapımcılar bunu zamanla öğrenecek ve internet kitlesinin televizyondaki kitleden daha farklı olduğu gerçeği ile yakın zamanda yüzleşeceklerdir.

Fi Dizisinin Tanıtım Fragmanı

Ömercan Dinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Yep Yeni Bir İnternet Dizisi : Fi

  kilic

  (2 Mayıs 2017 - 13:53)

  fi dizisi her yerde karşıma çıkıyor. fakat izlemek bir türlü nasip olmadı. izlemeye değer olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.